Προς το περιεχόμενο

heavy rock/stoner sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.

Προσφατα ξεκινησα να ασχολουμε με το συγκεκριμενο στυλ μουσικης το οποιο μου αρεσει αρκετα και σκεφτομαι να ασχολιθω μαζι του.Θα ηθελα λοιπον μερικες ιδεες για gear και πως να παρεις εναν ωραιο ηχο που να ανταποκρινεται στο συγκεκριμενο στυλ μουσικης.

Προτασεις για πεταλια ενισχυτες κιθαρες χορδες κουρδισματα συγκεκριμενη ποσοτητα αλκοολ/μερα ολα βοηθανε.

Ευχαριστω.

:D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Κιθαρα με ΗUMBUCKERS (συνηθως θα παιζεις μονο με τον πανω) οχι πολυ γκαζωμενους ,μαρκα οτι να'ναι.... ;D φτανει να ειναι καλοφτιαγμενη, ετσι κι αλλοιως με τοσο fuzz που θα βαλεις δεν εχει και πολλη σημασια τι θα'ναι (αν και προσωπικα θεωρω οτι μια κιθαρα με Fender σκαλα (25 1/2'') ειναι καλυτερη για τα χαμηλα κουρδισματα απο μια με Gibson σκαλα,αν επιλεξεις Gibson σκαλα θα πρεπει να βαλεις και βαρυτερες χορδες (μη πολυσκας με μαρκες πανω κατω ολες ιδιες ειναι και ετσι κι αλλοιως με τοσο fuzz δεν θα ακους καμμια διαφορα... ;D,ξεκινα παντως απο 012-054 ενα-δυο τονους κατω )

 

2.ΜΕΓΑΛΟΣ ενισχυτης (λαμπατος φυσικα) δηλ. 50-100 βαττ με ΚΛΕΙΣΤΗ καμπινα (βρες κανα παλιο Marshall JCM 800-JCM 900-JCM 2000-VINTAGE MODERN με κανα 500αρικο-700αρικο  & θα΄σαι οκ αν θες να δωσεις περισσοτερα ψαξε κανα παλιο ,η και νεο,ORANGE ειναι οτι πρεπει) αν εχεις roadies η 4Χ12 ειναι φυσικα προτιμοτερη

 

3.BIG MUFF

 

4.BIG MUFF

 

5.BIG MUFF...... ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα αμερικανικο παλαιο,ενα ρωσικο και ενα με wicker....τα πατας ΟΛΑ μαζι & you are 99% there.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους.

Προσφατα ξεκινησα να ασχολουμε με το συγκεκριμενο στυλ μουσικης το οποιο μου αρεσει αρκετα και σκεφτομαι να ασχολιθω μαζι του.Θα ηθελα λοιπον μερικες ιδεες για gear και πως να παρεις εναν ωραιο ηχο που να ανταποκρινεται στο συγκεκριμενο στυλ μουσικης.

Προτασεις για πεταλια ενισχυτες κιθαρες χορδες κουρδισματα συγκεκριμενη ποσοτητα αλκοολ/μερα ολα βοηθανε.

Ευχαριστω.

:D

 

 

χμ....στα αυτιά το στυλ είναι εξαιρετικά μονοδιάστατο .....

ο SF τα είπε μια χαρά...........

φιλακάκια πάντως που παίζουν αυτό το στυλ αρκετά οργανωμένα χρησιμοποιούν

1.gibsons sg standard

2.orange ...όχι τα tiny terrors αλλά αυτό το 150w rockerverb ... το οποίο πως το κουβαλ'αν δεν έχω καταλάβει........ζυγίζει όσο 2-3 rectifiers.....

3.xl 4*12 καμπίνες....όπως Εngl,Orange κτλ...ή ακόμα και 4*12 καμπίνες μπάσου... ;)

4.10+ χορδές σε standard C και πιο κάτω.............

5.χρωματιστά πεταλάκια....αλλά και το distortion του rockerverb Γ@μεί ... στο είδος....

 

καλή τύχη

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Gibson Les Paul ή SG

2)Orange κεφαλή με ENGL καμπίνα ή όπως είπε και ο φίλος rock cola με καμπίνα μπάσσου :)

3)1 με 2 τόνους κάτω και 012χορδές

4)Όπως είπε και ο Superfunk...BIG MUFF

5)Με ένα μπουκάλι Jack για 2ωρη πρόβα νομίζω ότι θα είσαι εντάξει...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο marshall υπαρχει.JVM 205Η με 1936lead καμπινα.

Εχω και μια lespauloειδες κιθαρα την fernandes monterey elite με emg81 κουρδισμενη σε standard c με την οποια παιζω μεταλ.Mου ακουγεται λιγο too much o συνδιασμος...

Η αληθεια ειναι οτι με fuzz δεν εχω πιραματιστει ποτε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου