Προς το περιεχόμενο

Phantom power σε δυναμικό μικρόφωνο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δεν ξέρω πάντως στην κάρτα ήχου άμα συνδέσω την ηλεκτρική και ανοίξω και το phantom power (έχω εκείνες τις εισόδους που είναι και για XLR και για καρφί) μου ακούγεται καλύτερα. Σαν ο ήχος να είναι ομαλοποιημένος' date=' στις δυνατές πενιές δεν κλιπάρει και γενικά μου ακούγεται πιο γλυκός.... :?[/quote']

 

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου ο ήχος ακούγεται ελαφρώς διαφορετικός με το phantom ανοικτό (π.χ. έχω ακούσει σε Mackie να κόβει ελάχιστα τις ψηλές). Μου κάνει εντύπωση που ακούς διαφορά με το jack βύσμα. Τι κάρτα έχεις;

 

Σχετικά με αυτό που λέει ο freemindgr, άμα το καλώδιο είναι κακής ποιότητας, μακροπρόθεσμα μπορεί να χαλάσει το μικρόφωνο, γιατί χαλάει η ισορροπία ρεύματος (τα 48V περνάνε όπως και το balanced σήμα) και η τάση γίνεται αντιληπτή στο μικρόφωνο. Δεν είπα ότι αυτό θα γίνει από τη μια στιγμή στην άλλη. Και 1% να αλλοιωθεί ο ήχος του, καταστροφή είναι. Μπορεί πάλι ένα μικρόφωνο να μην πάθει απολύτως τίποτα από αυτή τη μικρή τάση (ιδίως τα καινούργια). Κανένας κατασκευαστής όμως δε συνιστά να έχεις το phantom ανοικτό σε μικρόφωνα που δεν λειτουργούν με τάση.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(καλα μη νομιζεις οτι εχω και κανα Royer ' date='αυτο του Θωμα εχω με τα 150 ευρω που ομως μαμαει!!) :lol:[/quote']

 

off-topic (sorry): Για τι το χρησιμοποιείς sf? και γιατί είναι τόσο καλό; δηλαδή τι ιδιαίτερα χαρακτηριστικά βρίσκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος επιθυμεί να συνδέσει το δυναμικό του μικρόφωνο με καλώδιο από Canon σε καρφί (που φτιάχνεται γεφυρώνοντας τη γη με τον "ψυχρό" αγωγό του καλωδίου) με το phantom power ενεργοποιημένο, είναι στ' αλήθεια ελεύθερος να το κάνει! Εγώ, πάντως, δε θα το συνιστούσα. Και αυτό ακριβώς τόνισα στην απάντησή μου.

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου