Προς το περιεχόμενο

βοηθεια στο cubase sx με midi PLEASE!!!!


doken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω ενα προβλημα με τα midi στο cubase που με έχει γονατίσει, εχω ριξει πολυ διαβασμα στο forum,ΩΡΕΣ, όμως δεν έχω βρει λυση,το προβλημα ειναι το εξής:

ενω πιστευω οτι τα κανω όλα οκ και ανοιγω το vst π.χ το lm-7 (ντραμ του cubase),το οποίο παίζει κανονικά,

μολις πάω να γράψω,ενώ γίνετε μπλέ η επιφάνεια εργασίας και ξεκιναει σαν να γραφει και το vst ακουγετε κανονικα, εντουτοις

δεν γράφετε τιποτα

και μολις παταω στοπ, εξαφανιζετε το μπλε πλαισιο και ξαναγινετε ασπρο,μην εχοντας γράψει τιποτα.

Μονο στα midi γιατι στa audio γράφω κανονικα απο το μικροφωνο,

η κάρτα ήχου μου είναι η emu tracker pro εξωτερικη και το laptop sony

 

τα φωτα σας παρακαλώ και σας ευχαριστω εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γράφεις στο μιντι? Έχοντας πατήσει το record στο αντίστοιχο midi κανάλι? Το input και το output στο midi κανάλι (το μενού στα αριστερά όταν πατάς ένα κανάλι) τα χεις βάλει σωστά?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λέει ο ανίμαε, αν κατάλαβα καλά..

 

Με τι γράφεις midi? Έχεις κάποιο κλαβιέ ή τελοσπάντων κάποιο άλλο controller?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι βρήκα μια λυση,κατάφερα να γράψω κάνοντας το εξης: add midi track-μαρκάρω με το στυλό μια περιοχή στο midi- δεξί κλίκ,midi-open drum editor και με βγάζει σε περιβάλλον που βάζω τα drums με ένα ραβδί επάνω στα τετράγωνα (σε κοκκινους ρόμβους).

Αυτό που δεν μπορώ να κάνω (και ίσως να μην γίνετε) είναι να γράφω χωρίς να μπαίνω στο περιβάλον αυτό με το ραβδί  (δεξί κλίκ,midi-open drum editor)  αλλά να γράφω πατόντας τα πλήκτρα στα εικονικά όργανα-κονσόλες που εμφανίζονται,

πάντος και έτσι δουλεια γίνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε track έχει ένα κυκλικό κουμπάκι με ένα μικρό κόκκινο κύκλο στη μέση, το οποίο όταν το πατήσεις γίνεται όλο κόκκινο. Αυτό είναι το Record Enable για το track, αν δεν είναι ενεργοποιημένο δεν πρόκειται να γράψεις τίποτα όταν πατάς record.

Επίσης, σιγουρέψου ότι στην αριστερή στήλη με τις αναλυτικές πληροφορίες του track (όταν το επιλέγεις), έχεις βάλει για input το σωστό midi input της κάρτας σου (εκεί που είναι συνδεδεμένος ο controller σου) και ότι το output του είναι ρυθμισμένο στο σωστό vsti που παίζει τα drum samples.

 

Βεβαιώσου επίσης ότι ο controller είναι ρυθμισμένος στο ίδιο midi channel που είναι και το VST.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορώ να κάνω (και ίσως να μην γίνετε) είναι να γράφω χωρίς να μπαίνω στο περιβάλον αυτό με το ραβδί  (δεξί κλίκ,midi-open drum editor)   αλλά να γράφω πατόντας τα πλήκτρα στα εικονικά όργανα-κονσόλες που εμφανίζονται,

πάντος και έτσι δουλεια γίνετε

 

Αν και δεν έχω μπροστά μου Cubase για να τσεκάρω νομίζω ότι δε μπορείς να παίζεις με το mouse τα πλήκτρα στα vsti και να γράφεις. Αυτό που θα δοκίμαζα θα ήταν να θέσω σαν midi input στο κανάλι midi που θέλω να γράψω το ίδιο το vst instrument, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει. Κάνε αυτό, όπλισε το midi track, πάτα record και δοκίμασε. Δεν έχεις κάτι να χάσεις.

 

Όμως κατά τη γνώμη μου, ακόμα και να δουλεύει, ο τρόπος αυτός είναι εντελώς άβολος. Το να γράψεις νότες με το mouse γίνεται καλύτερα, όπως περιγράφεις παραπάνω, σε κάποιον editor. Στην περίπτωση των drums στον drum editor, στην περίπτωση οργάνων στον note editor (ή όπως αλλιώς το λέει στο Cubase).

 

Επίσης άνοιξε το manual του Cubase και διάβασε καλά το κεφάλαιο midi recording. Είμαι σίγουρος ότι θα λύσεις πολλές απορίες σου εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι βρήκα μια λυση,κατάφερα να γράψω κάνοντας το εξης: add midi track-μαρκάρω με το στυλό μια περιοχή στο midi- δεξί κλίκ,midi-open drum editor και με βγάζει σε περιβάλλον που βάζω τα drums με ένα ραβδί επάνω στα τετράγωνα (σε κοκκινους ρόμβους).

Αυτό που δεν μπορώ να κάνω (και ίσως να μην γίνετε) είναι να γράφω χωρίς να μπαίνω στο περιβάλον αυτό με το ραβδί  (δεξί κλίκ,midi-open drum editor)   αλλά να γράφω πατόντας τα πλήκτρα στα εικονικά όργανα-κονσόλες που εμφανίζονται,

πάντος και έτσι δουλεια γίνετε

 

Aυτό που λες εδώ, δεν έχει σχέση με αυτό που ρώτησες στο πρώτο ποστ.

Στο πρώτο ποστ ρώταγες λες και έχεις κάποιον κοντρολερ ενώ τώρα λες ότι δεν έχεις.

 

Για να γράφεις παντώντας τα πληκτρα από τον key editor (και όχι μέσα απο το vst) γίνεται πατώντας το quantize ή πως λέγεται μέσα στον key editor.

 

Κατά βάση όμως θα δυσκολευτείς αρκετά να κάνεις δουλειά έτσι.

 

Το κουμπί που σου λέω είναι αυτό στα δεξιά

 

screen14wr5.jpg

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σασ ευχαριστω όλους  για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια, τελικά το ,καλυτερο ειναι εγγραφη μεσα απο editor,ευτηχως μαλλον τα καταφερα,THANKS!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβεις ουσιαστικα δεν ειναι εγγραφη αλλα σχεδιασμος. Πρωτα με μολυβι σχεδιαζουμε την περιοχη. Μετα μπαινουμε μεσα και σχεδιαζουμε τις νοτες στο πλεγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου