Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για ενισχυτη μπασσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με το μέν δεύτερο ή που θα κάψεις τις εξόδους του ενισχυτή ή που δεν θα μπορεί να το διεγείρει για να πιάσεις στο μέγιστο την αποδωσή του.

 

κι αυτό ράδιο αρβύλα...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το χω πάθει όταν μάθαινα απο ενισχυτές. Κάποτε κατασκέυαζα τέτοια κυκλώματα και μου έχει τύχει να καεί η έξοδος.

 

Αν μπορείς όμως να το τεκμηριώσεις το γιατί είμαι όλος μάτια να το διαβάσω και να επεκτείνω τις γνώσεις μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ενισχυτή θα τον βλάψεις αν βάλεις καμπίνα με πολύ μικρή αντίσταση, και όχι καμπίνα με μεγάλη ισχύ, το ότι  μια καμπίνα αντέχει 1.000 βατ δεν απασχολεί έναν  ενισχυτή 10 βατ

 

η δυνατότητα διέγερσης της καμπίνας έχει να κάνει με την ευαισθησία και όχι την ισχύ της, το ότι μια καμπίνα αντέχει 1.000 βατ δεν σημάινει πως ΘΕΛΕΙ 1.000 βατ για να λειτουργήσει

 

αν διαφωνείς περιμένω τη δικιά σου τεκμηρίωση με ιδιαίτερο ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης σου ειναι 300 βαττ & η καμπινα 200 βαττ & παιζεις ΜΠΑΣΟ.

 

ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ.

 

O ενισχυτής σου αποδίδει 307watt στα 4ohm... Αν δεν εξακριβώσεις ποια είναι η πραγματική ισχύς του στα 8ohm δεν μπορείς να είσαι σίγουρος!

Τώρα το ότι παίζεις μπάσο στην συγκεκριμένη περίπτωση (αφού μιλάμε για ενισχυτή και καμπίνα μπάσου) δεν λέει τίποτα....

 

Αυτό που με ξενίζει είναι ότι ούτε καν στο manual του ενισχυτή δεν αναφέρεται η ισχύς του στα 8ohm..... ???

Ενώ η ισχύς του στα 4 αναγράφεται με ακρίβεια μονάδας (307)!!!

Εκτός αν δεν το βρίσκω εγώ...

http://www.ashdownmusic.com/tech/manuals/MAGEBOEVOIIPS.pdf

 

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ενισχυτή θα τον βλάψεις αν βάλεις καμπίνα με πολύ μικρή αντίσταση, και όχι καμπίνα με μεγάλη ισχύ, το ότι  μια καμπίνα αντέχει 1.000 βατ δεν απασχολεί έναν  ενισχυτή 10 βατ

 

η δυνατότητα διέγερσης της καμπίνας έχει να κάνει με την ευαισθησία και όχι την ισχύ της, το ότι μια καμπίνα αντέχει 1.000 βατ δεν σημάινει πως ΘΕΛΕΙ 1.000 βατ για να λειτουργήσει

 

αν διαφωνείς περιμένω τη δικιά σου τεκμηρίωση με ιδιαίτερο ενδιαφέρον

 

+10853

 

Το underpowering ειναι μυθος, κατι το οποιο φωναζουν μονιμως στο Talkbass διαφοροι audio engineers, τυποι που σχεδιαζουν τους τελικους της QSC, εργαζομενοι της Genz-Benz, ενας κυριουλης ονοματι Bob Gallien ;D και πολλοι-πολλοι αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

επειδη ψαχνω κι εγω μια καμπινα 2χ10", δεν ειναι δυσκολο να βρεις μια για τοσα βαττ.

Εδω πχ. http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=2x10_bass_cabinets&oa=pra

σε καλες τιμες βλεπώ τον Peavey 210TVX να τα σηκωνει, εναν Warwick και εναν Ashdown λιγο πιο ακριβους. Νομιζω ο τελευταιος ειναι και η καλυτερη λυση.

Το θεμα, για να μην μιλαμε με μεγαλα λογια, ειναι οτι αν εχεις μια καμπινα στα 200βαττ και εναν ενισχυτη στα 300 βαττ, σε λαιβ που θα χρειαστεις να τσιτωσεις τον ενισχυτη υπαρχει πιθανοτητα να καψεις τα ηχεια.

Τωρα για τον συγκεκριμενο ενισχυτη, οπως λεει και bihlas87 (τι ονομα!) θα βγαζει περιπου 210 στα 8Ωμ που σημαινει οτι δυσκολα θα γινει ζημια, αλλα γιατι να το ρισκαρεις αν μπορεις να παρεις τον ASHDOWN ABM 210T COMPACT που δινει 300 βαττ στα 8Ωμ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eden-electronics.com/products/rsseries/cabs/n210rs.aspx

 

Στον Διαμαντόπουλο.

Σε τιμή χώμα!!

Αν έχει μείνει καμία.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ξενίζει είναι ότι ούτε καν στο manual του ενισχυτή δεν αναφέρεται η ισχύς του στα 8ohm..... ???

Ενώ η ισχύς του στα 4 αναγράφεται με ακρίβεια μονάδας (307)!!!

Δεν υπαρχει πουθενα η ισχυς σε 8 ομ...εκτος κ αν δουλευει μονο σε 4 ομ!!!Οσο και να το κανουμε ειναι δυσκολο να βρεις φθηνη καμπινα στα 2Χ10 με πανω απο 350 watt στα 4 ομ...

Ο διαμαντοπουλος ποσο δινει την Nemesis?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διαμαντοπουλος ποσο δινει την Nemesis?

€200 αν δεν απατώμαι. Πάρε τηλέφωνο. Αν έχει και σου κάνει, πάρε μία σε κουτί κλειστή και όχι ex demo (που και αυτές σε πολύ καλή κατάσταση είναι αλλά άλλο πράγμα να την ανοίγεις εσύ)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€200 αν δεν απατώμαι.

:o Πρόσφατη προσφορά? Αν ίσχυε και πρίν 2 εβδομάδες που βρισκόμουν Αθήνα

με αυτοκίνητο θα χτυπήσω το πληκτρολόγιο στο κεφάλι μου... ή το κεφάλι μου

στην φτηνιάρικη καμπίνα που πήρα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου