Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pitch shifter pedal???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει τετοια κατασκευη? μετριας δυσκολιας? εχει φτιαξει κατι τετοιο καποιοσ και να δουλευει( αν δεν το ειπα σωστα ενοω να ανεβοκατεβαζει αυτο που παιζεται στην κιθαρα ημιτονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι να υπάρχει... μπορεί.

 

Πάντως, ακόμα και αν υπάρχει, θα είναι από μεγάλης εώς τεράστιας δυσκολίας, ακόμα και για όχι τόσο αρχάριους.

 

Εκτός αν χρησιμοποιήσεις κάποιο έτοιμο τσιπάκι, από τα πολλά που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια, που περιλαμβάνουν όλα τα γνωστά modulation effects σε ένα ολοκληρωμένο με ελάχιστα επιπλέον εξωτερικά εξαρτήματα. Ακόμα και γνωστές εταιρίες (πχ BOSS) πλέον έτσι το προσεγγίζουν το θέμα (άνοιξε για παράδειγμα ένα CEB-3 bass chorus και δες τι θα βρεις στην πλακέτα)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξα το λινκ που εστειλες babtua αλλα το schematic ειναι σε μια μορφη που δεν ξερω πως να την ανοιξω...συμφερει να κατσω να ασχοληθω και αν οχι τι μου προτεινεται απο ετοιμα πεταλια του ειδους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εστειλα εγω το λινκ αλλα ο φιλος ginargiros.

 

Εγώ όμως μπορώ να σου πω οτι δε συμφέρει να κάτσεις να ασχοληθείς. Όχι ότι αν κάτσεις να ασχοληθείς θα καταφέρεις κάτι αξιόλογο, τουλάχιστον σε εύλογο χρονικό διάστημα.

 

Πάρε ένα έτοιμο. Για προτάσεις, ας μας πουν οι περισσότερο γνωρίζοντες, προσωπικά δε χρησιμοποιώ pitch shifters (άντε κανένα octaver το πολύ πολυ)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Dean Hazelwanter Pitch Sifter, βασισμένο στη 18πινη έκδοση του HT8950 CMOS.

 

Δεν το έχω φτιάξει, ούτε ξέρω αν το συγκεκριμένο CMOS μπορεί να βρεθεί εύκολα.

Επίσης, απο τη περιγραφή του project, πιο πολύ για Vocoder μου κάνει παρά για pitch sifter.  ;D

 

Ενα κλιπάκι, μπορείς να βρείς  εδώ... . Το HT8950 είναι αρκετά παλιό κύκλωμα, ίσως να μην το βρείς εύκολα ή να κοστίζει ακριβά. Περιέχει μετατροπέα στα 8bit, δλδ. lo-fi ηχητικό αποτέλεσμα.  ;D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HT8950 της Holtεκ είναι όντως πολύ παλιό και πολύ μέτριων επιδόσεων. Θα το βρεις στο banzai παντως http://www.banzaimusic.com/HT8950.html

 

Υπάρχει και η σειρά ΡΤxxxx με πολύ καλύτερα τσιπάκια, όπως το PT2395. Θα το βρεις κι αυτό στο banzai σε καλή τιμή.

 

Όπως και να'χει, δεν αξίζει να ασχοληθείς. Πάρε ένα έτοιμο.

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου