Προς το περιεχόμενο

midi Drum Kits για Roland V - drums?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχω ένα v-drum td12 στο οποίο θέλω να προσθέσω ήχους γιατί πλέον δεν μου κάνουν αυτοί που έχει. Κάλοι για practice ή για χαβαλέ αλλά όχι για live ή ηχογράφηση.

 

Το module το έχω συνδεδεμένο με το pc και στο cubase χρησιμοποιώ το Addictive Drums

Θα ήθελα όμως τα kits να μπορώ να τα φορτώσω στο module και να μην τα φορτώνει απο το pc για να μην έχω delay απο το midi να συνδέομαι με line in.

και να μην έχω ανάγκη πάντα το pc για να παίξω.

 

Έχω διαβάσει οτι V expressions είναι ένα πακέτο που σου δίνει αρκετα kits πάνω απο 350 αλλά το κόστος του είναι υπερβολικό περίπου στα 200 ευρω.

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση? η το V expressions είναι μονόδρομος?

Υπάρχει κάποιος που έχει το v expressions ή καποιο παρόμοιο πρόγραμμα

που μπορεί να δώσει πληροφορίες?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνεις edit kits? Ισως καποια free kits?

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Έχω ένα v-drum td12 στο οποίο θέλω να προσθέσω ήχους

Στο TD-12 δεν μπορείς να προσθέσεις εσωτερικά δικούς σου ήχους (δείγματα). Ότι κάνεις μόνο από το ίδιο το μηχάνημα αν πρόκειται για νέα - δικά σου kit ή μέσω Midi εάν θες εντελώς άλλα - νέα δείγματα. Εννοείται ότι μέσα από τις παραμέτρους του μηχανήματος (TD-12) μπορείς να αλλάξεις αρκετά τα ηχοχρώματα των τυμπάνων - κρουστών που σου παρέχει το μηχάνημα.

 

Κάλοι για practice ή για χαβαλέ αλλά όχι για live ή ηχογράφηση.

Για χαβαλέ, λιγάκι περίεργο. Μήπως δεν το έψαξες αρκετά το θέμα; Δεν ξέρω, απλά ρωτάω.

 

Θα ήθελα όμως τα kits να μπορώ να τα φορτώσω στο module και να μην τα φορτώνει απο το pc για να μην έχω delay απο το midi να συνδέομαι με line in.

και να μην έχω ανάγκη πάντα το pc για να παίξω.

Εάν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου και όπως είπαμε πιό πάνω, δεν μπορείς να φορτώσεις δικά σου δείγματα μέσα στο μηχάνημα, εάν αυτό εννοείς κι αν κατάλαβα εγώ σωστά. Εάν θες να το κάνεις αυτό, θα πρέπει να πάρεις ένα εξωτερικό sample player όπου θα το συνδέσεις μέσω Midi με το TD-12. Τότε ναί, μπορείς να έχεις εντελώς δικά σου δείγματα.

 

Έχω διαβάσει οτι V expressions είναι ένα πακέτο που σου δίνει αρκετα kits πάνω απο 350 αλλά το κόστος του είναι υπερβολικό περίπου στα 200 ευρω.

Έχεις κάποιο link να δω τι ακριβώς είναι αυτό και τι κάνει στο TD-12; Σε παρακαλώ πολύ το θέλω γιατί με ενδιαφέρει.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνεις edit kits? Ισως καποια free kits?

Σαφώς και υπάρχεει τρόπος. Πάνω από το ίδιο το μηχάνημα μπορείς να κάνεις τα δικά σου kit. Για free δεν γνωρίζω αλλά κάπου θα πρέπει να υπάρχουν. Αλλιώς ρώτησε το κατάστημα απ'όπου το αγόρασες ή τον εισαγωγέα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Μανώλη αυτο είναι το link http://www.vexpressionsltd.com/

Το οποιό υποστηριζει ότι τα samples  τα κάνεις import στο module. μεσυγκεκριμένο software το οποιο δοκίμασα.

Εγώ πάντως κατάφερα να κάνω export ... και πιστεύω πως μπορείς να κάνεις και import.

 

Αυτο που είπα για τους ήχους χαβαλέ εννοώ πως το td12 έχει 3 drum kits ουσιαστικά που θα χρησιμοποιήσεις τα άλλα δεν νομιζω να τα χρησιμοποιει ούτε το 5% των χρηστών διότι είναι ήχοι synth παρα ηχοι apo φυσικη ντραμς.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση (link).

 

Σχετικά με το "χαβαλέ" τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Αλλά όπως σου είπα και προηγουμένως, μπορείς να κατασκευάσεις τα δικά σου προσωπικά kit βάση των απαιτήσεών σου.

 

Τώρα να ξαναέρθουμε στο link.

Αυτό μάλλον φορτώνει kits και όχι δείγματα. Εσύ δείγματα φόρτωσες ή kits;

Δηλαδή μπορείς να φορτώσεις ένα αρχείο wav στο TD-12; Δεν ξέρω, ρωτάω. Μακάρι να γίνεται αυτό. Θα χαρώ πάρα πολύ εάν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι samples αυτά που δέχεται, δυστυχώς. Είναι αρχεία .syx όπως είπες δέχεται kits.

Με τα οποία αν θέλεις μπορείς να αντικαταστήσεις τα υπαρχνοντα kits και να βάλεις αυτα που σου δίνει το expressions. Αυτα που είχε το module μπορεις να τα κρατήσεις και backup αν θες στο pc σου.

 

Υπάρχει άραγε τρόπος (software) που να μπορείς να μετατρέψεις τα wave σε  .syx?

H κάποιο free προγραμμα με έτοιμα kits. Η έστω κάποια kits που μπόρεσε να φτιάξει κάποιος χριστιανός?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o.k.

Δεν πειράζει. Όλα καλά.  :)

 

Τα "syx" (SysEx - System Exclusive) ή "mid" (Midi) αρχεία, περιέχουν πληροφορίες σχετικά με τις παραμέτρους των ήχων (kit) και όχι δείγματα. Δηλαδή είναι μόνο για μεταφορά παραμέτρων και όχι δειγμάτων. Μιλάω για την συγκεκριμένη περίπτωση του TD-12.

 

Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να κάνεις backup τα δικά σου kit ή και να τα δώσεις σε κάποιον φίλο και το ανάποδο. Η αποθήκευση σε αρχείο(α) "syx" ή "mid" μπορεί να περιλαμβάνει από ένα μόνο kit μέχρι και όλα τα kit, συμπεριλαμβανομένου και των παραμέτρων του συστήματος ή ακόμα και τα τραγούδια χρήστη User Songs / Patterns που περιέχει το μηχάνημα. Σχετικά με τα εργοστασιακά, μην τα φοβάσαι. Υπάρχει η λειτουργία [Factory Reset] όπου επαναφέρει το μηχάνημα στην αρχική - εργοστασιακή κατάσταση. Προσοχή όμως διότι εάν έχεις κάνει κάποια δουλειά (π.χ. δικά σου kit) και δεν έχεις backup της δουλειάς σου, τότε αυτά όπως καταλαβαίνεις πάνε περίπατο...

 

Τρόπος για να μετατρέψεις το wav σε syx υπάρχει αλλά ... δεν το υποστηρίζει το TD-12.

Εντελώς εγκυκλοπαιδικά, τρόπος υπάρχει και λέγεται Sample Dump αλλά πρέπει να το υποστηρίζει το μηχάνημα έτσι ώστε να μπορεί να το δεχτεί. Επιπλέον το μηχάνημα πρέπει να έχει μνήμη RAM για φόρτωμα δειγμάτων, πράγμα που όπως θα κατάλαβες δεν υπάρχει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Με άλλα λόγια το μηχάνημα πρέπει να είναι και sample player.

Μπορείς να διαβάσεις τα χαρακτηριστικά στο Owner's Manual. Είναι ξεκάθαρο. Άλλωστε το δυνατό σημείο του TD-12 εκτός από τα εργοστασιακά δείγματα είναι ότι μπορείς να κάνεις με την τεχνολογία που σου παρέχει και τις ειδικές παραμέτρους στο edit αρκετά καλά πράγματα. Απλά θέλει διάβασμα και ψάξιμο.

 

Τώρα για την λύση του προβλήματός σου, θα μπορούσες να πάρεις ένα εξωτερικό sample player όπως για παράδειγμα το Roland SPD-S και να φορτώσεις εκεί ότι γουστάρεις κι αγαπάς. Αφού φορτώσεις τα δείγματα που σε ενδιαφέρουν, θα το συνδέσεις μέσω Midi με το TD-12 και θα έχεις αυτά που ζητάς. Προσοχή όμως, θα πρέπει να κάνεις και το ανάλογο setup και στα δύο μηχανήματα (TD-12 & SPD-S) γιατί αλλιώς θα ακούς άλλα αντί άλλων. Γι'αυτό φρόντισε από εκεί που θα το αγοράσεις να καταλάβουν γιατί ακριβώς το θέλεις.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη ευχαριστώ για τις πολλες πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες.

 

Δηλαδή για να καταλάβω το V expressions αυτο που κάνει είναι να σου παραμετροποιεί τα υπάρχοντα kits που έχει το τd12 και να σου πουλάει ουσιαστικά τις παραμετροποιήσεις?

εχω ακούσει κάτι δείγματα που εχει και είναι πολύ ωραία...

 

Αν ισχύει αυτο τότε εγώ γιατί δεν μπορώ να φτιάξω τους ήχους σε κάτι αρεστό?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μανώλη ευχαριστώ για τις πολλες πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες.

Δεν κάνει τίποτα.

 

Δηλαδή για να καταλάβω το V expressions αυτο που κάνει είναι να σου παραμετροποιεί τα υπάρχοντα kits που έχει το τd12 και να σου πουλάει ουσιαστικά τις παραμετροποιήσεις?
Δεν το έχω δουλέψει το πρόγραμμα αλλά είναι κάπως έτσι. Γενικότερα έχει να κάνει με παραμέτρους και όχι με δείγματα. Απ'ότι κατάλαβα.

 

εχω ακούσει κάτι δείγματα που εχει και είναι πολύ ωραία...

Αυτά που άκουσες δεν πρέπει να είναι δείγματα αλλά kit. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Από τις παραμέτρους, μπορείς να αλλάξεις πολλά πράγματα και να βγάλεις τον ήχο που θέλεις. Εκτός κι αν το συνδέσεις μέσω Midi με εξωτερικό μηχάνημα (π.χ. sample player) όπως σου είπα και πιό πάνω.

 

Αν ισχύει αυτο τότε εγώ γιατί δεν μπορώ να φτιάξω τους ήχους σε κάτι αρεστό?

Είναι καθαρά θέμα εξάσκησης αλλά καί εμπειρίας.

Θα σου έλεγα να διαβάσεις καλά το manual έτσι ώστε να καταλάβεις ποιές είναι οι δυνατότητες του μηχανήματος. Να κάνεις πολλά πειράματα και πειράγματα ξεκινώντας από τα ήδη υπάρχοντα kit. Σίγουρα θα σε βοηθήσει και θα καταλήξεις σε αρεστά αποτελέσματα.

 

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vex kits ειναι ουσιαστικα επεξεργασμενοι ηχοι απο ατομα που εχουν αφιερωσει ωρες κκαι εχουν κανει τα modules φυλλο και φτερο.Οι ηχοι ειναι πολυ ικανοποιητικοι (εχω κατα καιρους αγορασει για ολα σχεδον τα module πλην td9) και φορτωνονται στον εγκεφαλο μεσω καλωδιου midi σε usb.Πολυ χρησιμο και απαραιτητο θα ελεγα ειναι και το προγραμμα vdrumlib που βοηθαει απεριοριστα στη μεταφορα, επεξεργασια, αρχειοθετηση κλπ.

Αυτο που αγοραζεις ομως ουσιαστικα ειναι χρονο για κατι που εχει ασχοληθει καποιος που ξερει καλυτερα απο εσενα.Εαν θελεις κατι εντελως διαφορετικο απο ηχους Roland πας σε drum libraries και vst (superior drummer, addictive drums,osean way drums κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα όμως τα kits να μπορώ να τα φορτώσω στο module και να μην τα φορτώνει απο το pc για να μην έχω delay απο το midi να συνδέομαι με line in.

και να μην έχω ανάγκη πάντα το pc για να παίξω.

 

Φίλε και εγω έχω TD-12. Η μόνη και απόλυτη λύση είναι Supperior 2, BFD και Addictive. Προτειμώ το Supperior 2 το οποίο και έχω αγοράσει αυθεντικό μαζί με την expansion συλογή που είναι πολύ καλύτερη.

 

Το θέμα με το delay που περιγράφεις δεν είναι στο MIDI. Το delay είναι στην κάρτα ήχου σου. Βασικά πρέπει να πάρεις μια κάρτα ήχου καλή firewire, USB ή PCI. αν χρησιμοποιείς την onboard της motherboard ξέχασέ την. Βασικά πρέπει να βρεις μια κάρτα που να υποστηρίζει ASIO drivers και να την ρυθμίσεις σωστά ώστε να έχεις latency λιγότερο απο 10ms τουλάχιστον. φαντάζομαι για να ακους καθυστέρηση  έχεις latency απο 100ms και πάνω...

έγω έχω μια M-Audio audiophile PCI έχει κάπου 70 ευρώ νομίζω, την έχω χρόνια και έχω 2,8ms delay... ουσιαστικά αυτό είναι σχεδόν 0 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου