Προς το περιεχόμενο

Συνδυασμός Κιθάρας - Ενισχυτή - Ποιος σας έκανε "κλίκ";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κιθάρα και ενισχυτής είναι το ένα το συμπλήρωμα του άλλου. Λογικά, καποιοι συνδυασμοι αποδίδουν στα αφτιά μας καλύτερα απο άλλους.

 

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να μαζέψουμε όλους αυτούς τους "καλούς" συνδυασμους, ανεξαρτητως είδους μουσικής...

 

Ξεκινάω απο το δικό μου καλό "setup" με την παρουσα κιθάρα:

 

Squier double-fat strat sunburst,

Μαγνήτες: ΗΗ,  B: DiMargio Vitrual PAF pro / N: DiMargio Air Norton

 

Μου έκανε κλίκ ο ήχος με τις περισσότερες κεφαλές (JMC) της Marshall

 

 

(By the way, όποιος έχει κάποιο σχετικά ποιοτικό Semi-hollow οργανακι και σκέφτεται να το πουλήσει -αυστηρά κάτω απο 500 λάχανα    ;D - ας μου στείλει ενα ΠΜ)

 

 

 

 

beauty is in the simplicity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fender strat V 57 (noizless low-output single coils)- vox ac 15 htv

 

Gibson 335 - Fender Bassman (ουάουουουου  :o :o :o)

 

Gibson SG (p90s) - Vox AC 15 ή Orange tiny terror

 

και το αγαπημενο μου...

 

fender strat V 57 (noizless low-output single coils) αγκαλιά με Marshall 30th Anniversary 6101  :P :-* ::)

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και το αγαπημενο μου...

 

fender strat  αγκαλιά με Marshall 30th Anniversary 6101  :P :-* ::)

 

 

Δεν μπορω να πω οτι εχω δοκιμασει πια και τοοοσους συνδυασμους για ασφαλη συμπερασματα μιας και δεν βρισκεις καθε μερα καλα μηχανηματα να δοκιμασεις,ιδιως στην επαρχια,αλλα εχω τον παραπανω συνδυασμο (σε 6100 κεφαλη ομως)και ειναι πραγματικα πολυυυ μα πολυ καλος.

Και παλι ομως,για να εκφερεις γνωμη για κατι,πρεπει να χεις ενα μηχανημα αρκετο καιρο και να το τσεκαρεις σε ολες τις περιστασεις(σπιτι,προβα,λαιβ).

Το λεω γιατι εχω ακουσει φιλους μου να λενε..''πωωω ρε φιλε βρηκα αυτο που θελα,πηγα δοκιμασα στον ταδε το ταδε και ειναι και μαμω..''

Και μετα...δεν...

Σ αυτη την αγοραστικη ψυχολογια βασιζονται πολλες φιρμες βεβαια γι αυτο και τα πραγματικα καλα μηχανηματα ειναι λιγα.

Απο κει και περα..περι ορεξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τον έχω κάνα 2 μήνες αυτόν το ενισχυτή φίλε μου και έχω πάθει πλάκα. Είναι ότι καλύτερο έχω βρεί όσα χρόνια παίζω. Στα αφτιά μου πάντα... ;D

 

θα ήθελα να τον ακούσω και με μια 335 κάποια στιγμή. Την έχω στα υπ'όψιν άλλωστε  ;)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεου δεν πηγα να υπονοησω καν πως οποιος εκφερει γνωμη ή προτεινει κατι

δεν ξερει για τι πραγμα μιλαει..

Αλλωστε στην κατηγορια αυτων που εβγαλαν λαθος συμπερασματα υπηρξα κι εγω και πιθανον να ξαναυπαρξω...(το απευχομαι..).

Ασε που ο,τι ειναι καλο για μενα,για τον αλλο,για καποιον αλλο δεν ειναι.

Επι του θεματος,οντως στρατ+μαρσαλ 610* σκοτωνει... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεου δεν πηγα να υπονοησω καν πως οποιος εκφερει γνωμη ή προτεινει κατι

δεν ξερει για τι πραγμα μιλαει..

 

 

φίλε freerock1974 πραγματικά δεν το εξέλαβα έτσι  ;D . Ούτε στιγμή!!!

 

μια και έχεις το ίδιο ενισχυτή και ίσως πολύ περισσότερο καιρό απο μένα, και λογικά θα τον έχεις ακούσει και με περισσότερες κιθάρες (και πεταλάκια...) έκανα το σχόλιο

 

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανα χρονο τον εχω(ουτε..)

Οσο αφορα τα πεταλια...ειμαι μαλλον ανιδεος μιας και παντα επαιζα καρφι κι ας μου λειπε αυτο το κατι...προσπαθουσα παντα να βγαλω ηχο με ο,τι προσφερει ο εκαστοτε ενισχυτης.Μεχρι που ηρθε ο 6100LM και εχω πλεον κι αυτο το κατι.

Γενικα νομιζω οτι αμα εχεις τετοια μηχανηματα,καλες σειρες απ οποιαδηποτε εταιρεια,

ειναι αμαρτια να βαζεις πανω πεταλια.Ενα wah ειναι αρκετο.

Τον εχω δοκιμασει με στρατ,gibson κ τελε...μου φτασαν για να καταλαβω...

Αν εχεις αυτον τον combo,δε δινω συμβουλη,προταση κανω,παιξτον καρφι. ;)

Ισως στην αρχη να σου φανει ζορι,αλλα μετα απο λιγο καιρο θα καταλαβεις τι εχεις πραγματικα στα χερια σου.Θελει υπομονη για να συμβιωσεις με τη καλη λαμπα...

αλλα οταν γλιτωσεις το διαζυγιο,θα κανετε μαζι πολλα παιδια και θα ζησετε ευτυχισμενοι πολλα χρονια..τα πεταλια ειναι για μενα ''το τριτο προσωπο'' που μπαινει παντα αναμεσα στα ζευγαρια και τα αναστατωνει...(εχει τη γλυκα του γι αυτο... :P)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που μου εκαναν κλικ και μονο ....ειναι..(εννοειται οτι αν ξεκινησουμε να βαζουμε οοοοτι μας εχει κατσει καλα στο αυτι και το ματι θα παρει καμια 30αρια σειρες χαχαχα)

 

PRS custom 22 - Rivera clubster !!!!  (μου λειπει ο Ριβερα)

 

και το φτωχο πλην τιμιο σετακι του σπιτιου

 

Strat 62 RI (57-62 single coils) - Blues Junior

 

O Rivera θα ειναι σιγουρα ο επομενος ενισχυτης μου μολις μαζευτει το 1200αρι  :-\

http://guitars.musiciansfriend.com/product/Rivera-Clubster-25W-1x12-Tube-Guitar-Combo-Amp?sku=482078

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει μια καλη tele με  Mesa Boogie Mark 1,Mark 2 & Mark 3 (φτανει να φορανε EVM12L η αλλο τετοιου τυπου μεγαφωνο).

Μου αρεσει μια καλη tele με παλιους καλους vintage Μarshall Plexi 100 (σε καμπινες με Fane Fane AXA12 ή με παλια ΜΕΓΑΛΑ Celestion/Rola)

Μου αρεσει μια καλη tele με εναν ωραιο 18watter (π.χ.Marshall 1974x)

Μου αρεσει μια καλη tele με OΛΟΥΣ τους vintage Fender ενισχυτες με κορυφη εναν ωραιο high power Tweed Twin με EV SRO's.

Μου αρεσει μια καλη tele με εναν καλο VOX AC30 με Gold Celestions.

 

Ο καλυτερος ηχος Tele που εχω ακουσει στη ζωη μου ηταν απο εναν Marshall Major του 1969 μεσα απο μια ημιανοιχτη καμπινα Βοοgie 4x12 με EVM12L

 

:)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδυασμός που σκοτώνει, που τον ξέρει βέβαια κι η γιαγιά μου

Marshall plexi JMP 1979 combo με gibson lp (αν και νομίζω ότι μια καμπίνα χρειαζεται για το στγκεκριμένο σετάκι αλλά anyway)

Επίσης fender twin reverb 72 με fender jazzmaster : sweetest tone ever!

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου