Προς το περιεχόμενο

zt lunchbox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα τυχη βρηκα αυτη την εταιρεια http://www.ztamplifiers.com/

 

Αν και εχουν βγει απο το 2008 δεν βρηκα κατι στο νοιζ. Απο την ερευνα που εκανα εμφανιζονται αρκετα αξιοπιστοι και δυνατοι σε ενταση. Θα προγραμματισω να αποκτησω ενα συντομα και θα επιστρεψω με σχολια. Εαν εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτον τον ενισχυτη θα με ενδιεφερε να ακουσω σχολια

 

 

Αποτι καταλαβα η χρηση του ειναι πιο πολυ ως ''all around amp'' μιας και τον ηχο τον φτιαχνεις απο πεταλια, αλλα σιγουρα εχει αρκετη ενταση και ειναι πολυ βολικος στο κουβαλημα, για συναυλιες και προβες.

 

υ.γ. Ειμαι και εγω υπερ στο να εχεις καποιος συγκεκριμενο ηχο απο τον ενισχυτη που προτιμα (πιθανοτατα λαμπατο) αλλα δεν ειναι παντα σιγουρο οτι το Ρ.Α σε ολους τους συναυλιακους χωρους θα μπορεσει να αποδωσει αξιοπιστα τον χαρακτηρα του ενισχυτη.

 

 

Νικος

 

 

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη ιδέα κατασκευής μου θυμίζει έντονα AER.

Απο ήχο δεν ξέρω (και εγώ) τι παίζει αλλά απο τιμές σκίζουν, τουλάχιστον γι'αυτλα που λένε οτι προσφέρουν.

Και ναι, θα ήθελα και εγώ να ακούσω έναν.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Τελικα απεκτησα τον συγκεκριμενο ενισχυτη περιπου ενα εξαμηνο τωρα και θα μοιρατψ τις εντυπωσεις μου

 

1. Ειναι πολυ ελαφρυς και ευκολος για μετακινησεις

 

2. Εχει δυο ρυθμισεις, gain και volume οποτε ειναι αρκετα ευελικτος για να εχει καθαρο η 'γρεζι' βεβαια δεν ειναι στα επιπεδα ενος λαμπατου ενισχυτη αλλα για το μεγεθος και την τιμη μου ειναι πολυ ικανοποιητικο, με τη λογικη οτι μπορει να χρησιμοποιηθει σε συναυλια

 

3. Τον χρησιμοποιω οταν παιζω το nord electro και το ειδος της μουσικης που παιζουμε ειναι funk-jazz οποτε δεν εχουμε υψηλες εντασεις και ακουγεται μια χαρα λαμβανοντας υποψιν οτι δεν χρησιμοποιω εξωτερικη καμπινα αλλα το μεγαφωνο που εχει 6.5 ιντσες.

 

4. Τον εχουν δει και αρκετοι κιθαριστες, στην αρχη γελαγαν και οταν αποφασισαν να τον χρησιμοποιησουν με μια 4Χ12 καμπινα και με την πεταλιερα τους εμειναν ικανοποιημενοι και ακουγονταν μια χαρα στην προβα ακομη και σε υψηλες εντασεις. Ειναι αρκετα καθαρος ενισχυτης οποτε δεχεται ευκολα τα πεταλια

 

 

Συμπερασματικα θα ελεγα οτι ειναι αυτο που διαφημιζει, ενας all around ενισχυτης που εαν τοποθετηθει σε 'στρατηγικο' σημειο (σε καποιο σκαμπο ωστε να ακουγεται πιο ευκολα) ειναι ικανος να στηριξει συναυλια και προβα. Βεβαια πρεπει να λαβουμε υποψιν οτι η μπαντα παιζει με σκοπο να ακουνε ολοι τους υπολοιπους και οχι απλα να παιζουν τερμα. Η συνδεσεις που εχει ειναι για εξωτερικη καμπινα, και εξοδο για κονσολα (οποτε δεν χρειαζεται και χρηση μικροφωνου για τις συναυλιες)

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

@FABRICAUDIO:

 

επειδή είμαι σε φάση αναζήτησης ενισχυτή, πιστεύεις ότι ο ΖΤ* είναι μια αξιοπρεπής λύση, υπό την προϋπόθεση ότι θα τον χρησιμοποιώ μαζί με μια Digitech rp1000 (με προσομοιώσεις ενισχυτών και καμπίνας);

Η κύρια χρήση θα είναι οικιακή και ίσως και στις πρόβες.

 

:)

 

*σε αυτόν τον ενισχυτή αναφέρομαι:

http://www.thomann.de/gr/zt_amplifiers_lunchbox_junior.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FABRICAUDIO:

 

επειδή είμαι σε φάση αναζήτησης ενισχυτή, πιστεύεις ότι ο ΖΤ* είναι μια αξιοπρεπής λύση, υπό την προϋπόθεση ότι θα τον χρησιμοποιώ μαζί με μια Digitech rp1000 (με προσομοιώσεις ενισχυτών και καμπίνας);

Η κύρια χρήση θα είναι οικιακή και ίσως και στις πρόβες.

 

:)

 

*σε αυτόν τον ενισχυτή αναφέρομαι:

http://www.thomann.de/gr/zt_amplifiers_lunchbox_junior.htm

 

Αυτο το μοντελο βλεπω οτι ειναι το μικροτερο της σειρας με μικροτερη ισχυ και μικροτερο μεγαφωνο. Γενικα ειναι all around ενισχυτης κατα την αποψη μου διχως διαθεση-δυνατοτητα να δωσει καποια συγκεκριμενη χροια (αν και το gain ρυθμιστικο μπορει να δωσει μια 'αισθηση' tube overdrive). Οσες φορες τον εχω χρησιμοποιησει δεν τον εχω παει τερμα γιατι δεν χρειαστηκε αλλα και γιατι ειναι σιγουρο οτι το μεγαφωνο θα δυσκολευτει να αποδωσει. Ειναι μια λυση ενος practise amp που μπορει να 'βγει' και σε live μιας και ειναι ευχρηστος ( ελαφρυς, φτηνος, αρκετα δυνατος για το μεγεθος του και με δυνατοτητα για εξωτερικη καμπινα, βεβαια ο junior απο οτι ειδα δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα)

 

Αν καποιος ειναι φαν των λαμπατων και εχει την οικονομικη δυνατοτητα να χρησιμοποιει μονο λαμπατους τοτε θα του φανει 'αστειος' ενιχυτης, αλλα στατιστικα στις περισσοτερες συναυλιες δεν υπαρχει η δυνατοτητα να ακουσει το κοινο την ποιοτητα ενος ενισχυτη.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου