Προς το περιεχόμενο

Summing in the Box VS Out of the box


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή πρόσφατο θέμα περί itb και οtb summing και απόκτησης καινούργιου mixing desk ετοίμασα 2 version από το ίδιο κομμάτι το ένα summed in the box (Cubase 5) και το άλλο Out of the Box (Soundcraft 6000)

 

Στο otb έχουν χρησιμοποιηθεί 16 κανάλια της κονσόλας σε στέρεο ζευγάρια, τύμπανα, room, μπάσο, καθαρές κιθάρες, distorted κιθάρες, solo κιθάρες, effects, parallel compression και όλα αυτά αφού μαγειρευτούν επιστρέφουν σαν stereo track στο Cubase μέσο μιας SSL alpha link.

 

Δεν έχω επέμβει καθόλου στις εντάσεις, όλα στην κονσόλα είναι στο unity gain, την χρησιμοποίησα δηλαδή καθαρά σαν summing box και όχι σαν mixing desk.

 

Οι 2 version βρίσκονται εδώ σε 24bit 44100 wav αρχεία.

 

Φυσικά και δεν θα πω ακόμη ποιο είναι ποιο ;D  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις χρησιμοποιησει τις ιδιες ρυθμισεις (plug ins,vol,eq) στο Cubase και στις 2 Version?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, στην ουσία τα groups υπήρχαν ήδη από την itb μίξη και απλά τα δρομολόγησα στην κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μου αρέσει πάρα πολύ και ελπίζω να είναι το ΟΤΒ γιατί το δεύτερο, αν και πιο απλωμένο στην στερεοφωνία του, ακούγεται πολύ περίεργο στις δυναμικές του, έχει θολούρα γενικώς και ιδιαίτερα στις μεσαιουψηλές.

Αν και νομίζω ότι είναι (το πρώτο) το ΙΤΒ γιατί δεν νομίζω ότι η πρόσθεση επιπλέον κυκλωμάτων να καθάριζε το κομμάτι και να προσέθετε πρίμα, μάλλον το αντίθετο θα περίμενε κανείς να συμβεί.

Άρα ψηφίζω το πρώτο σαν καλύτερο και νομίζω ότι είναι το ΙΤΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μου αρέσει πάρα πολύ και ελπίζω να είναι το ΟΤΒ

 

Γιατι?Σου αρεσει να ξοδευεις λεφτα? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι?Σου αρεσει να ξοδευεις λεφτα? ;D

 

Όχι, για να δικαιολογήσω αυτά που έδωσε ο fleamail! ;D

 

Προτιμώ δηλαδή να κάνω λάθος εγώ παρά να έχω την εντύπωση πως κάποιος έδωσε χρήματα και έχει χειρότερο ήχο από πριν.

 

Ότι θέλω λέω μεσημεριάτικα.. ::)

 

fleamail, ωραίο κομμάτι και ηχογράφηση με στοιχεία art rock από 70s. Ποιος/οι είναι ο παίχτης αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει θέμα καλύτερου και χειρότερου, απλά διαφορετικού και χαίρομαι ιδιαίτερα με τα αποτελέσματα γιατί μου χαρίζουν περισσότερες επιλογές. Άλλωστε δεν με ενδιέφερε τόσο το αναλογικό summing όταν πήρα την κονσόλα παρά οι τεράστιες ευκολίες διασύνδεσης που προσφέρει σε ένα υβριδικό περιβάλλον εργασίας μέσω του πολύ καλά σχεδιασμένου patch bay της.

 

fleamail, ωραίο κομμάτι και ηχογράφηση με στοιχεία art rock από 70s. Ποιος/οι είναι ο παίχτης αν επιτρέπεται?

 

Το λινκ υπάρχει στην υπογραφή μου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου