Προς το περιεχόμενο

Summing in the Box VS Out of the box


Προτεινόμενες αναρτήσεις

relevant_to_my_interests1.jpg

 

  ;D

 

 

Άνοιξα τα αρχεία με την προκατάληψη ότι δεν θα υπάρχει διαφορά αλλά η διαφορά είναι εμφανής ακόμα και στα multimedia ηχεία του υπολογιστή.

 

  Η διαφορά στις δυναμικές αλλά και στην ισορροπία των οργάνων είναι εμφανής, με το πρώτο να είναι πιο pumping και γκαζάτο. Το δεύτερο είναι πιο smooth αλλά και κάπως "σιδερωμένο".

 

Πάντως διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη για το αν τα πιατίνια έχουν την ίδια ένταση και στα δύο αρχεία. Ίσως να ξέφυγε λίγο η ισορροπία?  ??? 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να τερματίσω την τόσο μεγάλη αγωνία  ;D το 1ο είναι το itb και το 2ο το otb.

 

Προσωπικά, όπως και στο υπόλοιπο συγκρότημα, άρεσε το 2ο αποτέλεσμα άσχετα αν το συγκριτικό έγινε αφού κυκλοφόρησε το EP ;D

 

Το σίγουρο είναι ότι θεωρητικά αλλά και πρακτικά το συγκριτικό είναι λάθος καθώς αδικεί και τις δυο πλευρές. Ειδικά στην otb τεχνική αν τα busses είχαν δρομολογηθεί από την αρχή του mix σίγουρα θα έδινε διαφορετική προσέγγιση και μάλιστα το γεγονός ότι η κονσόλα ήδη παρέχει αυξημένο headroom (στο αυτί τουλάχιστον) οι δυνατότητες θα ήταν αυξημένες και τα αποτελέσματα πολύ διαφορετικά! Σίγουρα δεν πρόκειται για πεταμένα λεφτά καθώς ο χαρακτήρας της soundcraft είναι μοναδικός και ειδικά τα smooth ψηλά της και αυτό το φυσικό gluing compression που δίνει την καθιστά άλλο ένα εργαλείο σε μια παλέτα επιλογών! 

 

O Nikodemos έχει κάνει μερικές πολύ εύστοχες παρατηρήσεις για την διαδικασία και για το ολο concept του itb vs otb που ελπίζω να βρει χρόνο ανάμεσα στο στοκάρισμα και στην καλωδίωση για να τις αναπτύξει!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια, το 1ο μου άρεσε κάπως περισσότερο και δεν μου έκανε καθόλου έκπληξη που ήταν itb. Εμφανείς διαφορές απ'το μπάσσο ως το ταμπούρο και τα πιατίνια. Όντως το 2ο ακούγεται κάπως πιο ομογενές/σιδερωμένο (όχι ότι είναι κακό αυτό) και μου φάνηκε γενικά πως το 1ο κράτησε καλύτερα τα transients όσο "ψήλωνε" συχνοτικά το περιεχόμενο. Βέβαια ούτε επαγγελματίας είμαι, ούτε έχω κανένα σοβαρό εξοπλισμό (βλέπε αυτιά), ούτε έχω ακούσει το tracked υλικό, οπότε μη με πάρεις και πολύ σοβαρά.  ;D

Από περιέργεια, μήπως θυμάσαι ποια soundcraft χρησιμοποιήθηκε στο 2ο;

 

 

Α, και (άσχετο) you've got a new fan!  ;D Έχετε άλλα κομμάτια να ακούσω; Μήπως θέλετε πληκτρά για πιο space rock καταστάσεις; (πλάκα κάνω)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από περιέργεια, μήπως θυμάσαι ποια soundcraft χρησιμοποιήθηκε στο 2ο;

 

Έχετε άλλα κομμάτια να ακούσω;

 

Εεεε μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το θέμα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το θέμα  ;D

 

Για την soundcraft έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει. Άσε που έχει μέρες που τα άκουσα και απλά περίμενα το αποτέλεσμα.

 

Όσο για τα κομμάτια, προφανώς τα άκουσα όλα στο site... αυτό λέω... Έχετε κανένα άλλο EP πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fleamail, μάλλον έπρεπε να το ποστάρεις Σεπτέμβρη για να ακούγαμε περισσότερες γνώμες. Τώρα τον Αύγουστο στο νετ κυκλοφορούν μόνο ιοί. ;D

 

Thanks πάντως για τον χρόνο σου και την προσπάθεια.

 

Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο μυγιάγγιχτος όταν ακούω ένα ήχο που μου αρέσει, να αλλάζει πολύ (είτε προς το αντικειμενικά καλύτερο είτε προς το χειρότερο)

 

Anyway, το πρώτο ακούγεται στα αυτιά μου πολύ καλό.Με τον SSL ηχογραφήθηκε το κομμάτι? Αν όχι με τι converter? Σε ποια δειγματοληψία?

 

Χρησιμοποίησες outboard compression και ποιους compressors (είτε plug-in είτε outboard)?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα κομμάτια, προφανώς τα άκουσα όλα στο site... αυτό λέω... Έχετε κανένα άλλο EP πχ?

 

Ααα! ;D Όχι αυτή είναι η πρώτη κυκλοφορία!

 

Haryy ναι με την SSL 24bit στα 44100, μέσα στον χειμώνα την απόκτησα προς αναβάθμιση της fireface και μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος! Ειδικά σε σχέση τιμής - απόδοσης και αριθμού καναλιών νομίζω ότι είναι κατηγορία από μόνη της χωρίς κάποια άλλη σοβαρή πρόταση. Ειδικά αν θέλεις να στίσεις υβριδικό σετ απ με 24 i/o στο φτερό είναι άριστη λύση.

 

Από outboard compression χρησιμοποίησα πολύ τον purple audio action στο tracking κυρίως σε snare, μπάσο και κάποιες distorted κιθάρες. Μετά έχω παίξει πολύ με parallel compression με έναν Drawmer 1968 σε τύμπανα και μπάσο μαζί και με έναν pro vla σε πολλές καθαρές κιθάρες. Γενικά επειδή τα κομμάτια παίζουν πολύ με τις δυναμικές και έχουν μια ροή που αναπτύσσεται και κορυφώνεται προς το τέλος έχω χρησιμοποιήσει πολύ parallel compression ακόμα και σε fx chanells με αρκετό automation.

Τώρα από plugins το fatso της uad είναι το νέο μου κόλλημα ειδικά στο drum group σε χαμηλές ρυθμίσεις αλλά και στα room μικρόφωνα με πολύ πάτημα σε συνδυασμό με το τέλειο free plugin της SSL, LMC. Επίσης από uad τους 1176, neve 33609, 88RS και La-2a τους χρησιμοποίησα συνέχεια σε κιθάρες και bass. Μετά χρησιμοποιώ πολύ τον  PSP Vintage Warmer στα toms, και Sonalksis TBK3, Sonnox Transmod και Dynamics σε snare και μπότα.

 

Αυτό τον καιρό κοιτάω να επεκτείνω κι άλλο τις outboard δυνατότητες σε comps, είδη έχω πάρει ένα ζευγάρι distressors και κοιτάω να ζευγαρώσω τον action αλλά και κάτι σε διαφορετική υλοποίηση γιατί πολύ fet έπεσε!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τhanks για το feedback! ;)

 

Ωραίος πρέπει να είναι ο action..Και τα UAD..τι να λέμε. :)

 

Μήπως μπορείς να ανεβάσεις δείγμα του 33609 (με και χωρίς) σε κάποιο drum overhead ή room pair?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Room Bus Clean

http://dl.dropbox.com/u/3661462/w%20drums%20clean.wav

 

Room Bus 33609

http://dl.dropbox.com/u/3661462/w%20drums%2033609.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ για το δείγμα, πολύ πολύ χρήσιμο ;).

 

Για να επιστρέψω στο θέμα, αν βρεις χρόνο μπορείς να δοκιμάσεις και το ανάποδο:

 

Δηλαδή να κάνεις μια ΟΤΒ μίξη κανονικά με soft plug-ins μόνο όπως στο παράδειγμα, δηλαδή να λάβεις υπόψιν σου τον χρωματισμό της κονσόλας, και κρατώντας τις ίδιες ρυθμίσεις να κάνεις και ένα ΙΤΒ mix και να δούμε αν θα έχουμε τις αντίστροφες εντυπώσεις.

Τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου