Προς το περιεχόμενο

Metallica Tone


MetalWaves9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτον, απαγορεύονται τα greeklish.

Δεύτερον, ψάξε κι άλλο τις ρυθμίσεις.

Τρίτον, αν δεν βρείς κάτι που σου αρέσει παράτα το amplitube.

Τέταρτο και σημαντικότερο, άλλαξε τις απαιτήσεις σου. Αν περιμένεις να ακούσεις ήχο από κάποιο δίσκο δεν πρόκειται ποτέ, και σε περίπτωση που δεν το 'πιασες ΠΟΤΕ, να ικανοποιηθείς.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

dn borw na petyxw enan hxo p na m aresei...auto einai to problem...

 

ο ήχος που σαρέσει είναι ο ''τύπου'' metallica, αυτό είναι το πρόμπλεμ...και όπως είπε ο octapus δε προκειται να το πετυχεις ποτε...

 

ο κιθαρίστας μας πήρε ενα pod x3 live, δεν αντικαθιστά τον ενισχυτή ειδικά το λαμπάτο αλλά για δουλειά στο σπίτι και όχι μονο είναι μια πολυ καλη περίπτωση

έχει κατεβάσει κάτι σαν presets με εξομοιώσεις από metallica slayer maiden και πάει λέγοντας...και πίστεψέ με είναι πολύ καλές εξομοιώσεις

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ..

εν συντομια,

 

1. Ο ηχος που ακους στα cd δεν μπορει να αναπαραχθει για καθαρα τεχνικους λογους.

2. Ο εξοπλισμος που χρησιμοποιουν οι μπαντες ειναι ακριβος και ξερουν εκ των προτερων τι θελουν να πετυχουν.

3. Μη σκας για το πως θα φτιαξεις ηχο, θελει υπομονη και εμπειρια!

4. Κανε το πρωτο βημα, προσπαθησε να καταλαβεις ΤΙ ΕΧΕΙ ο ηχος που σαρεσει, δηλαδη, πολυ gain?

gain+noise reduction?

απο Equalizer? πολλα μπασα? μεσσαια?

 

Καπως ετσι ξεκινας και φτιαχνεις τον ηχο σου!  ;)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν μπορείς να τον αναπαράγεις αλλά μπορείς να τον πλησιάσεις κάνοντας παρόμοιες επιλογές και τελικά θα καταλήξεις να βρεις και τον δικό σου ήχο και θα είσαι ευχαριστημένος(έτσι κι αλλιώς όλοι κάπως έτσι ξεκινάνε και μετά βρίσκουν το δικό τους στυλ πχ. ο hetfield πήρε άσπρη flying v εξαιτίας του Michael Schenker!!).Στο ride the lightning τον ήχο που θες δηλ. ο Hetfield έπαιζε με μία μαιμού Gibson Flying V(εδώ φαίνεται ότι τα χέρια είναι το Α και το Ω)!!! στην οποία είχε βάλει έναν seymour duncan invader στην γέφυρα και για ενισχυτή είχε αν θυμάμαι καλά ένα Plexi μαζί με ένα tube screamer και τα μεγάφωνα από τις καμπίνες είναι Celestion Vintage 30s.

Aφού λες ότι μπορείς να δώσεις όσα χρειάζεται η απόφαση είναι δικιά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιωμά σου να σου αρέσει αυτός ήχος αλλα δεν γινεται να τον πετύχεις γιατι απλα δεν είναι ένας ήχος μιας κιθαρας , ενος ενυσχυτή ,μιας δυο κονσόλας και πάει λέγοντας....

ενα album πριν κυκλοφορήσει γίνεται ολόκληρη παραγωγη, mixing πολλών ειδών και και και και και και.... αν έχεις ακουστά,.

Βέβαια αν θές κατεμε μπορείς να βγάλεις πολύ καλύτερο ήχο με λιγότερα λεφτα

ΑΠΛΑ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΚΕΦΑΛΗ ENGL ΑΠΟ ΤΙς ΚΑΛΕς.

και σε καμία περιπτωση ουτε pod, ουτε boss ουτε τπτ τέτοιο γιατι απλά είναι για πέταμα και το εννοώ.

και μην αρχίσετε να μου λέτε τώρα αμα το θές για οικιακή χρήση και αμα και αμα,,,,αμα αμα πάρε pod kai boss, αλλα αμα δε.. και θές ήχο για ηχογράφηση και οτι άλλο θές head, engl, mesa boogie τεσπα απο τις καλες/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιωμά σου να σου αρέσει αυτός ήχος αλλα δεν γινεται να τον πετύχεις γιατι απλα δεν είναι ένας ήχος μιας κιθαρας , ενος ενυσχυτή ,μιας δυο κονσόλας και πάει λέγοντας....

ενα album πριν κυκλοφορήσει γίνεται ολόκληρη παραγωγη, mixing πολλών ειδών και και και και και και.... αν έχεις ακουστά,.

Βέβαια αν θές κατεμε μπορείς να βγάλεις πολύ καλύτερο ήχο με λιγότερα λεφτα

ΑΠΛΑ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΚΕΦΑΛΗ ENGL ΑΠΟ ΤΙς ΚΑΛΕς.

και σε καμία περιπτωση ουτε pod, ουτε boss ουτε τπτ τέτοιο γιατι απλά είναι για πέταμα και το εννοώ.

και μην αρχίσετε να μου λέτε τώρα αμα το θές για οικιακή χρήση και αμα και αμα,,,,αμα αμα πάρε pod kai boss, αλλα αμα δε.. και θές ήχο για ηχογράφηση και οτι άλλο θές head, engl, mesa boogie τεσπα απο τις καλες/

 

 

Ενα απλο search στο σωστο μερος αρκει για να βρει κανεις αυτο που ψαχνει

 

iwupdy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιωμά σου να σου αρέσει αυτός ήχος αλλα δεν γινεται να τον πετύχεις γιατι απλα δεν είναι ένας ήχος μιας κιθαρας , ενος ενυσχυτή ,μιας δυο κονσόλας και πάει λέγοντας....

ενα album πριν κυκλοφορήσει γίνεται ολόκληρη παραγωγη, mixing πολλών ειδών και και και και και και.... αν έχεις ακουστά,.

Βέβαια αν θές κατεμε μπορείς να βγάλεις πολύ καλύτερο ήχο με λιγότερα λεφτα

ΑΠΛΑ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΚΕΦΑΛΗ ENGL ΑΠΟ ΤΙς ΚΑΛΕς.

και σε καμία περιπτωση ουτε pod, ουτε boss ουτε τπτ τέτοιο γιατι απλά είναι για πέταμα και το εννοώ.

και μην αρχίσετε να μου λέτε τώρα αμα το θές για οικιακή χρήση και αμα και αμα,,,,αμα αμα πάρε pod kai boss, αλλα αμα δε.. και θές ήχο για ηχογράφηση και οτι άλλο θές head, engl, mesa boogie τεσπα απο τις καλες/

Συμφωνώ για ENGL :D

 

 

MetalWaves?

Πάρε αυτό:

http://www.thomann.de/gr/engl_e530_preamp_egitarre.htm

 

Σύνδεσε το με μία καμπίνα 2χ12 ή με έναν εξομοιωτή καμπίνας και έισαι άρχοντας :D

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dn borw na petyxw enan hxo p na m aresei...auto einai to problem...

 

φίλε μου. κι εγώ ήμουν (και είμαι) λάτρης της παραμόρφωσης της κιθάρας των Metallica.

Θυμάμαι που ανέβαζα τα μπάσα και τα πρίμα και έθαβα τα μεσαία (τι αμαρτία έκανα), γρατζουνούσα την κιθάρα και χαιρόμουν που με γαργαλούσε εκείνος ο μπάσος ήχος στο αυτί. Είχα την εντύπωση πως ήμουν κοντά στον ήχο Metallica.. Με εξοπλισμό 150 € ΠΟΣΟ ΑΘΩΟΣ ΗΜΟΥΝ?

 

Δεν θέλω να σε ξενερώσω αλλά κυνηγάς να πετύχεις έναν ήχο που εξαρτάται από:

 

1) Τρελό εξοπλισμό

2) Τρελή μίξη (ναι και το μπάσο παίζει μεγάλο ρόλο φίλε μου απλά δένει τέλεια στην μίξη που νομίζεις πως η κιθάρα σου δίνει τον γλυκό μπάσο ήχο)

3) Τρελό ηχολήπτη

 

Θα φας όλο τον χρόνο σου και τα λεφτά σου για να το πετύχεις και όταν το πετύχεις θα πεις... Ε και? Τώρα τι?

 

Συμφωνώ ο ήχος τους είναι κάτι παραπάνω από τέλειος. Αλλά φτιάξε τον δικό σου τέλειο ήχο.

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου