Προς το περιεχόμενο

Μια καλή αρχή για μετάβαση σε κοντρα-μπάσο (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, χρόνια πολλά και καλά σε όλους!

 

Ψηνόμουν τελευταία για πέρασμα σε κόντρα μπάσο κάποια στιγμή (μάλλον αργεί απ' ό,τι το κόβω). Εμπειρία προς το παρόν έχω μόνο από ένταστο (4 χρόνια) και ένα άταστο που έφτιαξα πρόσφατα το οποίο έχει και τα σημάδια των τάστων από πριν, κάτι που φυσικά που με βοήθησε και προσαρμόστηκα αμέσως. Ξέρω βέβαια ότι εν πολλοίς δεν έχουν σχέση μεταξύ τους.

 

Σκεφτόμουν λοιπόν αρχικά, μιας και κοντρα-μπάσο είναι λίγο ως πολύ αδύνατο να πάρω τώρα (λεφτά, χώρος, τρόπος για μεταφορά κλπ), να πήγαινα σε κάτι τέτοιο.. http://www.thomann.de/gr/ns_design_nxt_bass_ab.htm

Έχει κάποιος εμπειρία από κάτι παρόμοιο;

 

Απ' ό,τι βλέπω έχει και σημάδια απ' τα (νοητά :P) τάστα οπότε αισιοδοξώ ότι δε θα χρειαστώ οπωσδήποτε δάσκαλο και θα βρω σιγά σιγά μόνος μου την άκρη... ;D

 

Λοιπόν; τι λέτε; :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα!!!

Το θεμα στο κοντραμπασο δεν ειναι το αν φαλτσαρει η το ποσο βιμπραρεις την νοτα οπως ειναι το θεμα στο αταστο μπασο...

Οσο στο αταστο οσο και στο κοντραμπασο ολο το θεμα βρισκεται στην τοποθετηση και στην αλλαγη θεσεων...Ενα κοντραμπασιστα οταν τον ροτανε τη δουλεια κανεις αυτο απανταει αλλαζω θεσεις... ;D

Ακομη περισοτερο σε ενα οργανο στο οποιο ουσιαστηκα μονο η πρωτη οκταβα ειναι ευκολη στο παιξιμο και εχει τεραστια διαστηματα  πρεπει να προσεγγιζεις τις κλιμακες με τελειως διαφορετικο τροπο απο οτι στο ηλεκτρικο(αλλαγη θεσης)

Οσο για την δευτερη οκταβα υπαρχει τελειως αλλη τεχνικη παιξιματος με τον αντιχιρα..και διαφοροι ηλεκτρικοι παιζουν ετσι(Steve Bailey,Percy Jones)

Εγω προτεινω δασκαλο για της τεχνικες...ενα χρονο..οσο παει...

Μετα μονος!!!

Να χαιρεσε την γιορτη σου!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά φίλε μου, αν και δε γιορτάζω σήμερα.. :)

Το μπασάκι πώς σου φαίνεται; έχεις άποψη;

Τώρα αν ο δάσκαλος είναι απαραίτητος, κομμάτια να γίνει... ;D αν και είναι ένα θεματάκι γιατί μένω επαρχία... :-\

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασάκι πώς σου φαίνεται; έχεις άποψη;

Αποψη δεν εχω  :)

Ηλεκτρικος ειμαι εγω...Αλλα το εχει παιξει ο Levin...Οποτε...με χιλια!!!

 

Και αυτα που σου εγραψα ποιο πανω δεν τα λεω εγω...Ειναι διαφορα που εχω ακουσει κατα καιρους σε συζητησεις με κοντραμπασιστες ενας εκ τον οποιων ειναι και ο γιαννης ο Αννινος..Οποτε πρεπει να ισχυουν ;D

Μια φορα επαιξα κοντρα και ητανε ποιο ψηλο απο μενα!!!!

;D ;D ;D ;D ;D ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ns απο οσο ξερω βγαζει οργανα υψηλης ποιοτητας!

ειχα πασπατεψει το τσελο της ιδιας σειρας και ηταν τρομερο!

 

νομιζω πως σαν οργανο δεν θα σε απογοητευσει.

το ζητημα ειναι πως μπορεις να βρεις καποιες λυσεις ισως αρκετα χειροτερες, αλλα και με πολυ λιγοτερα χρηματα!

 

πιο συγκεκριμενα, εχω ενα ηλεκτρικο κοντραμπασο της σταγκ το οποιο κανει γυρω στα 400 ευρω και ειναι πολυ βολικο.

http://www.thomann.de/gr/stagg_edb_34_h.htm

βγαινει και σε αλλα χρωματα! :)

 

εκτος αυτου, υπαρχουν και πιο φθηνα κανονικα, ακουστικα κοντραμπασα που για μενα ισως και να αξιζουν πιο πολυ, μιας και θα κερδιζεις και λιγο απο το ''φιλινγκ'' του οργανου που οπως και να το κανουμε εχει και αυτο την αξια του.

http://www.thomann.de/gr/thomann_kontrabass_111e_bk.htm

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προσωπικά σου προτείνω να πάρεις κανα πολύ φθηνό στικ , να δεις αν σου αρέσει η λογική και μετα να πάρεις κοντραμπάσο ;)

 Ετσι το κανα και γω  :)

Φυσικά θα κάνεις και μαθήματα  ;) ;)

Α ναι , αν είναι να δώσεις 1000 ευρω  για στικ , καλύτερα δώσε και άλλα 600 και πάρε

κάτι πιο ανθρωπινό

http://www.thomann.de/gr/christopher_db_304_kontrabass_34.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε για κοντρα προς το παρόν είναι δυσκολάκι, εξαιτίας της δυσκολίας στη μεταφορά και των λεφτών για χορδές/set-up προ πάντων, αλλά και επειδή δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την επένδυση. ;D Το NS το ξεφορτώνομαι που λέει ο λογος πιο εύκολα..λέμε τώρα, δε με βλέπω να ξεκολλάω αν το πάρω. :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω στικ και πρέπει να τονίζω πως είναι τελείως ΑΛΛΟ ΦΙΛΙΝΓΚ...

Έχει πολύ περισσότερο sustain από ακουστικό μπάσσο και είναι και κάπως παράξενη η στάση του δίπλα σου (δεν το ακουμπάς στο σώμα σου αλλά σε ένα ματζαφλάρι που του προσάπτεις)

Ο ήχος του με δοξάρι (αν και δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει) είναι πιο ηλεκτρικός (τι μου λες!). Στην αρχή με παραξένεψε. με δοξάρι γενικά παίζω ελάχιστα και πρέπει να οργανωθώ και να αρχίσω μαθήματα.

 

μιας που αναφέρθηκε έχω το Stagg που γράψατε πιο πάνω...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου "μπασο και ξερο ψωμι" τι εντυπωσεις εχεις για το stagg που εχεις?ειναι καλο για ξεκινημα?

 

εγω μιλησα πρωτος για το σταγκ και πατε να μου φατε τη δοξα? :P

 

μια χαρα ειναι!

ικανο να σε βγαλει σε πολλες χρησεις!

(ρικορντινγκ, προβα, μελετη)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου