Προς το περιεχόμενο

EHX Big Muff PI


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά....θελω να μουπειτε την γνωμη σας για το συγκεκριμένο πετάλι...μπορω να το χρησιμοποιήσω μόνο του ως distortion η θα χρειαστώ ενίσχυση...για τι είδη μουσικής προβλέπεται?

 

 

 

Sent using Tapatalk

Music Is Everywhere

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω...γουστα ειναι αυτα. εμενα ας πουμε δεν μαρεσει καθολου....το μονο fuzz που μπορει να μου αρεσει (το περιμενω οποτε μονο απο βιντεακια το εχω ακουσει) ειναι το FZ-10 της Biyang που ειναι και τζαμπα...

https://www.youtube.com/watch?v=owhi_THmhm0

 

Παντως τα fuzz δεν ειναι distortion. Προσωπικα μαρεσουν μονο για solo και onestring ρυθμικα. Στα ακορντα μου κανει καπως λασπωμενο.....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη ηταν ενα "απλο" fuzz τωρα εγινε τουμπανο!  8)

 

 

Το είδα και γω σήμερα, και τώρα σκέφτομαι μόλις έχω λεφτά να "δώσω" το Pi tone wicker μου και να το πάρω... Όχι ότι μου χρειάζονται ιδιαίτερα τα έξτρα χαρακτηρηστικά, αλλά για το γαμώτο!  :P

 

Κατά τα άλλα

 

Γεια σας παιδιά....θελω να μουπειτε την γνωμη σας για το συγκεκριμένο πετάλι...μπορω να το χρησιμοποιήσω μόνο του ως distortion η θα χρειαστώ ενίσχυση...για τι είδη μουσικής προβλέπεται?

 

Το Pi δεν είναι distortion (όπως συνήθως ορίζουν τα distortion) και εξαρτάται το πώς θα το χρησιμοποιήσεις. Τώρα, τα μουσικά είδη... Εσύ πώς θες να το χρησιμοποιήσεις; Ο lead κιθαρίστας στην μπάντα μου το χρησιμοποιεί σχεδόν για όλα τα σόλο του και είναι από τα αγαπημένα του πετάλια (έχει το μεγάλο Big Muff Pi). Εγώ το χρησιμοποιώ μόνο σε δύο κομμάτια σε rhythm κιθάρα (μία μόνο "αληθινή" διασκευή), και σε κανένα από τα δικά μας αν και ψάχνω την ευκαιρία συνέχεια  :P - και η μπάντα είναι alternative/indie rock.

 

Δες ένα δείγμα διάσημων παικτών που το έχουν χρησιμοποιήσει:

http://www.kitrae.net/music/big_muff_users.html

 

Αν θες, δοκίμασε το Tone Wicker που είναι πιο ευέλικτο. Ο διακόπτης Tone Wicker στα δικά μου αυτιά το κάνει λίγο περισσότερο σαν high-gain distortion παρά σαν Fuzz.

http://www.ehx.com/products/big-muff-pi-with-tone-wicker

 

Όταν ρωτάς αν θα χρειαστείς ενίσχυση, τι εννοείς; Overdrive μπροστά του π.χ.; Γενικά το Big Muff Pi νομίζω ότι δεν παίζει ωραία με άλλα overdrive/distortion ή τουλάχιστον αυτά που έχω/είχα εγώ. Βέβαια, πίσω από το Nobels ODR-1 μου δημιουργεί έναν πολύ κατεστραμμένο/κορεσμένο ήχο που μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά και πάλι δεν έχω βρει πώς να τον χρησιμοποιήσω!  :-\ :-\ :-\ :'( :'( :'(

 

Γενικώς πάντως, πήγαινε σε ένα μαγαζί ή βρες ένα, δοκίμασε το και μετά βλέπεις αν το θες. Ή πάρε ένα μεταχειρισμένο, κράτα το με την ησυχία σου να δεις αν σου κάνει, και αν δεν σου αρέσει το πουλάς.

 

τι να σου πω...γουστα ειναι αυτα. εμενα ας πουμε δεν μαρεσει καθολου....

 

Παντως τα fuzz δεν ειναι distortion. Προσωπικα μαρεσουν μονο για solo και onestring ρυθμικα. Στα ακορντα μου κανει καπως λασπωμενο.....

 

Το ίδιο ισχύει για τον μπασίστα μας, ο οποίος σε άλλη μπάντα είναι κιθαρίστας. Το είχε, το μίσησε, το έδωσε. Το θεωρεί "ανεξέλεγκτο".

 

Και επίσης θα συμφωνήσω, τα Fuzz δεν είναι Distortion, και αν θες να παίζεις ακκόρντα με αυτό θα είναι αρκετά λασπωμένο - εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω εύκολα τον ήχο από τις λεπτότερες χορδές αν παίξω ακκόρντο. Αλλά όπως λέει ο kkmspm σε σόλο και σε one-string ρυθμικά θεωρώ ότι είναι πολύ ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να σου τονισω οτι τa fuzz καθονται πανω σε καθαρο καναλι ενισχυτη...δλδ δεν κανει για μπουσταρισμα/χρωματισμα σε gain καναλι....

 

Το deluxe στο βιντεο ακουγεται πολυ καλο αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε....

Αυτα που λεω τα εχω δει στο big muff, στο fuzz face(red), το danelectro και ενα της boss....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειπαν τα παιδια παραπανω και να προσθεσω πως αν εχεις στο μυαλο σου μεταλιες με palm mutting ξεχασε το.

Για σολο σε ροκιες διαφορων ειδων ειναι το αγαπημενο μου!Οπωε επισης και για stoner φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πετάλι, που είχα αγοράσει, πριν πολλά πολλά χρόνια ήταν το little big muff.

 

Για alternative/indie/stoner φάση (και όχι μόνο, έτσι;) είναι περισσότερο από τίμιο για τα λεφτά του.Το έπαιζα και με ένα treble booster από μπροστά και είχα λίγο περισσότερη ευκρίνεια στις συγχορδίες.

 

Γενικά, είναι ένα πετάλι, που μπορείς εύκολα να βρεις στα κιθαρομάγαζα, για να αγοράσεις (και να δεις ο ίδιος, αν σου κάνει), ενώ, συχνά πυκνά, εμφανίζεται στις αγγελίες (ώστε να το αγοράσεις φτηνότερα).

 

Τώρα, όπως ήδη αναφέρθηκε, καλό θα ήταν να μας γράψεις και τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου, καθώς και το μουσικό είδος, που θέλεις να κινηθείς, αλλά, αν ψάχνεις για φτηνό, all around fuzz, you can't go wrong με το muff.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου