Προς το περιεχόμενο

Monitors για μικρό χώρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω διαβάσει οτιδήποτε υπάρχει σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα στο Noiz και σε συνδιασμό με απόψεις που έχω πάρει από φίλους και γνωστούς έχω σχηματίσει μία σφαιρική γνώμη για το τι συμβαίνει πάνω κάτω.

 

Έχω ένα δωμάτιο στο σπίτι μου γύρω στα 9 τ.μ. χώρις μόνωση, χωρίς ιδιαίτερη κουρτίνα, χωρίς μοκέτα (Σκέτη απογοήτευση δηλαδή) στον οποίο πρόκειται να τοποθετηθούν τα εν λόγω monitors..

 

Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω τα Yamaha HS80M άλλα δε διάβασα και τα καλύτερα για αυτά οπότε έχω αρχίσει και το σκέφτομαι. Επίσης, οποιαδήποτε 8'' ηχεία και να πάρω ενδεχομένως να μην έχω το ανάλογο αποτέλεσμα λόγω του μικρού χώρου.

 

Κατά τη γνώμη σας θα πρέπει να αποκλείσω τα 8'';

 

Ηχεία που κατακαιρούς έχετε προτείνει (Genelec, Adam, Tannoy) ανεβαίνουν πολύ σε τιμή. Σκεφτείτε οτι διαθέτω γύρω στα 500Ε (το ζεύγος) και ίσως κάτι παραπάνω αν πρόκειται για κάτι καλό χωρίς να ανεβαίνει δραματικά η τιμή.

 

 

Διάβαζα για τα Mackie HR824 πολύ καλές κριτικές.

Ισχύει το ίδιο και για τα μικρότερα δηλαδή τα HR624;

 

Μιλάω και για τα ΜΚ2 αλλά και για την πρώτη έκδοση την οποία παρεπιπτόντως τη βρίσκω σε αρκετά καλή τιμή.

 

Κάποια άλλη καλή πρόταση σε αυτά τα χρήματα λαμβάνοντας υπ'όψιν και την ακαταλληλότητα του χώρου;

 

Ψάχνω για κάτι που θα χρωματίζει όσο το δυνατόν λιγότερο.

Καταλαβαίνω οτι είναι μικρό το budget άλλα ελπίζω ακόμα και σε κάτι μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου !

 

αναρωτιεμαι ,για ποιο λογο να πεταξεις ενα σκασμο λεφτα εφόσον monitoring σωστο δεν θα κανεις ,ετσι κι αλλοιως!

 

παρε ενα ζευγαρι μικρα για να ακους απο τον υπολογιστη σου και εισαι μια χαρα!

 

ετσι κι αλλοιως ηχοληπτης αποκλειεται να εισαι και για να κανεις ενα στοιχειωδες monitoring τουλαχιστον καποια βασικα για ανακλασεις-διαθλασεις -περιθλασεις απορορροφηση ,πρεπει να τα εχεις  !!!

 

Αλλα απο την αλλη αν θες να λες οτι εχω ενα καλο ζευγαρι ενεργα ηχεια ,ειναι και αυτο κατι !

 

Το θεμα σου δεν ειναι λοιπον ποια να παρεις αλλα για τι δουλεια τα θελεις !!!

 

***παιζω play station 3 με genelec 1031A

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οσο ειδα εχει ενα ζευγαρι μεταχειρισμενα στο side HR 824

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=search2;key=STUDIO

 

Aλλα η καλυτερη λυση για να μπορεις να κανεις ενα καλο mix ειναι τα STAX (ακουστικα)

 

http://www.needledoctor.com/Stax-SRS-005-Earbuds-w-SRM-252II-Driver;jsessionid=0a0110501f437d56da5f06d84c27a248f70f9203ab41.e3eSc3aPaxmLe34Pa38Ta38Maxr0?sc=2&category=1240

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου