Προς το περιεχόμενο

Help για Partcaster (επιλογή ταστιέρας)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους συμφορουμήτες!! Ελπίζω να περνάτε υπέροχα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους έμπειρους partcasterάκιδες.

 

Αύριο μου έρχεται ένα πανέμορφο Sonic Blue Strat σώμα! Οπότε όπως καταλαβαίνετε αρχίζει η κατασκευή μιας νέας partcaster strat!  ;D  ;D  ;D  ;D . Έχω βρει τα πάντα που θέλω να βάλω επάνω στην κιθάρα απλά έχω μια απορία με το Neck και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Στην αρχή ήθελα να βάλω Maple αλλά με μια ματιά που έριξα σε κάποιες φωτογραφίες έτοιμων stratocaster σε αυτό το χρώμα, μου άρεσε και το Rosewood. Θα θέλατε να μου πείτε τα "υπέρ" και τα "κατά" κατά την γνώμη σας? Εσείς τι θα βάζατε στην θέση μου και για ποιόν λόγο? Απλά για να πάρω μια γεύση και να αποφασίσω τελικά!  ;D

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!  :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Να υποθέσω τα πας καλά και με τα δύο... Υπάρχουν κιθαρίστες που είναι σχεδόν αδύνατον να παίξουν σε maple ταστιέρες...

Αν το σώμα είναι ash τότε με maple μπράτσο ο ήχος θα είναι πιό vintage 50ς 8), σκαστός και πριμάτος. Αν alder τότε με rosewood θα είναι πιό 60ς ;D, γλυκύτερος και πιό "στρόγγυλος" :o! Αν κάτι άλλο, διάλεξε κάτι που να βολεύει τα χέρια σου και να ταιριάζει με τα ρούχα σου ;) - με αυτή τη σειρά...

Οποιοσδήποτε συνδυασμός είναι εφικτός και τα ηχητικά αποτελέσματα σε παρτκάστερς σχεδόν ποτέ δεν μπορούν να προβλεφθούν με σιγουριά... Με το καλό.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω τα πας καλά και με τα δύο... Υπάρχουν κιθαρίστες που είναι σχεδόν αδύνατον να παίξουν σε maple ταστιέρες...

Αν το σώμα είναι ash τότε με maple μπράτσο ο ήχος θα είναι πιό vintage 50ς 8), σκαστός και πριμάτος. Αν alder τότε με rosewood θα είναι πιό 60ς ;D, γλυκύτερος και πιό "στρόγγυλος" :o! Αν κάτι άλλο, διάλεξε κάτι που να βολεύει τα χέρια σου και να ταιριάζει με τα ρούχα σου ;) - με αυτή τη σειρά...

Οποιοσδήποτε συνδυασμός είναι εφικτός και τα ηχητικά αποτελέσματα σε παρτκάστερς σχεδόν ποτέ δεν μπορούν να προβλεφθούν με σιγουριά... Με το καλό.

 

Ευχαριστώ πολύ EZ! :) Έχουμε γνωριστεί και από κοντά στην Λάρισα!!  ;D  ;D Είναι Alder το σώμα, μαγνήτες θα βάλω Haussel απο τον φίλο Σταύρο Ντούκα (U know!  ;D ) και μάλλον θα καταλήξω κατά πάσα πιθανότητα σε Rosewood Neck τελικά! Ευχαριστώ για το help!  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο υποκειμενικό αυτό, καθώς κατ'εμέ ο ήχος που θέλεις είναι αυτό που θα σου καθορίσει το τι θα βάλεις ,όπως πολύ σωστά περιέγραψε και ο ΕΖ πιο πάνω.

Ποιά είναι τα γούστα σου στον ήχο? Σου αρέσει πρίμος, μπάσσος?

Κάνε μια περιγραφή του ήχου που σου αρέσει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεξε το rosewood που θα βαλεις να ειναι βραζιλιανικο γιατι αν ειναι αφρικανικο θα εχεις απωλειες στους 5673,456 κυκλους. ;D

 

Με το maple θα ακουσεις ενα bump στους 1234,56... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο υποκειμενικό αυτό, καθώς κατ'εμέ ο ήχος που θέλεις είναι αυτό που θα σου καθορίσει το τι θα βάλεις ,όπως πολύ σωστά περιέγραψε και ο ΕΖ πιο πάνω.

Ποιά είναι τα γούστα σου στον ήχο? Σου αρέσει πρίμος, μπάσσος?

Κάνε μια περιγραφή του ήχου που σου αρέσει.

 

Τελικά σύμφωνα με τον ήχο που θέλω και τα γούστα μου ήδη έχει αρχίσει και με φωνάζει το Rosewood από το εργοστάσιο της Rockinger!!!  ;D  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου