Προς το περιεχόμενο

Drums covers...


Roman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παλικαρια...για να μην σας κουραζω θα μπω αμεσως στο θεμα....εχει κανα 3μηνο εχω αγορασει Roland τα td12(παιζω τυμπανα αρκετα χρονια)...Θελω να φτιαξω καποια drum cover πανω σε καποια τραγουδια,απλως το θεμα ειναι πως δεν σκαμπαζω απο ηχολιψια μια.τιποτα απολυτω.απ οτι ξερω ειναι ποιο ευκολο να φτιαξεις κατι τετοιο με ηλεκτρονικα ντραμσ καθως δεν μπλεκεις με μικροφωνα και ολα τα σχετικα...οποιος μπορει να βοηθεισει ας το κανει!!!!!!ευχαριστω εκ των προταιρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από ηχοληψία η αλήθεια είναι ότι δεν σκαμπάζω και πολλά :P, αλλά από τα λίγα που ξέρω είναι πως για να γράψεις στον υπολογιστή σου ηλεκτρονικά τύμπανα, αρκεί να έχεις α) Μια καλή κάρτα ήχου που να έχει είσοδο MIDI, β) Ένα πρόγραμμα που να μπορείς να γράψεις τα τύμπανα και μετά να τα επεξεργαστείς [ τριγκάρησμα, ρύθμιση EQ, προσθήκη samples φυσικών τυμπάνων για καλύτερο αποτέλεσμα κλπ.] Ένα πρόγραμμα που προτείνω είναι το Cubase που μπορεί να τα κάνει όλα αυτά.

 

Τώρα όσον αφορά το πόσο εύκολο είναι να τα κάνεις όλα αυτά. Θα δυσκολευτείς αρκετά στην αρχή μέχρι να μάθεις το πρόγραμμα, να βρεις τα σαμπλς και γενικά να "μπεις στο πνεύμα" της υπόθεσης.

 

Αυτά από εμένα. Όποιος άλλος ξέρει, ας μοιραστεί μαζί μας τις γνώσεις του. Τις χρειάζομαι και εγώ. xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μα ακριβως αυτο το καλο εχουν τα ηλεκτρονικα , δεν χρειαζεται να στησεις ενα σωρο μικροφωνα και να τα σεταρεις !! (απο τα λιγα θετικα με τα ακουστικα σετ).

Βαλε κανα ableton ,cubase με ενα addictive ή superior drummer και εχεις ρεαλιστικους ηχους (υπαρχουν εκει τα virtual μικροφωνα για σεταρισμα ή επιλεγεις ετοιμα στημενα σετ). Προυποθεση ειναι μια καρτα ηχου με εισοδο midi και εισαι κομπλε. Μετα επιλογη κομματιου που εχεις προβαρει (αν το εχεις βρει και drumless ακομη καλυτερα) . Και το τελος ενα απλο μονταζ με βιντεο και εισαι κομπλε. Παντως σαν αρχαριος οσες φορες δοκιμασα να φτιαξω cover  τα εκανα σαλατα (ακομη και με ευκολο κομματι) στο παιξιμο.

Το βιντεακι βγηκε καλο και συγχρονισμενο αλλα το παιξιμο... Και συνειδητοποιησα για αλλα μια φορα τον ορο ανθρωπινος μετρονομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεσέτα μέ midi σέ συνεργασία κάποιου προγράματος cubase-nuendo  η ότι άλλο.

Έτσι θά μπορείς νά διορθώσεις καί κάποια λάθη άν κάνεις.

 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ακριβως αυτο το καλο εχουν τα ηλεκτρονικα , δεν χρειαζεται να στησεις ενα σωρο μικροφωνα και να τα σεταρεις !! (απο τα λιγα θετικα με τα ακουστικα σετ).

Βαλε κανα ableton ,cubase με ενα addictive ή superior drummer και εχεις ρεαλιστικους ηχους (υπαρχουν εκει τα virtual μικροφωνα για σεταρισμα ή επιλεγεις ετοιμα στημενα σετ). Προυποθεση ειναι μια καρτα ηχου με εισοδο midi και εισαι κομπλε. Μετα επιλογη κομματιου που εχεις προβαρει (αν το εχεις βρει και drumless ακομη καλυτερα) . Και το τελος ενα απλο μονταζ με βιντεο και εισαι κομπλε. Παντως σαν αρχαριος οσες φορες δοκιμασα να φτιαξω cover  τα εκανα σαλατα (ακομη και με ευκολο κομματι) στο παιξιμο.

Το βιντεακι βγηκε καλο και συγχρονισμενο αλλα το παιξιμο... Και συνειδητοποιησα για αλλα μια φορα τον ορο ανθρωπινος μετρονομος.

 

 

 

αδελφε πηγα να ρωτησω για καρτες ηχου και μου ειπαν για την M audio fast track pro  και μια αλλη η lamda lexicon...θα ειμαι κομπλε με καποια απο αυτες??

 

Υ.Γ. ζητω τα γιαουρτακια φραουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω την fast track pro.Εχει δυο εισοδους για οργανα και μια για midi και μπορεις να ηχογραφησεις ταυτοχρονα. Τρωει κανα κολλημα με τα windows 7 αλλα εχω βρει τι φταει και το αποφευγω.Κατα τα αλλα μια χαρα και το καλυτερο οτι καθυστερηση του ηχου στα αυτια μου δεν παιρνω χαμπαρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω την fast track pro.Εχει δυο εισοδους για οργανα και μια για midi και μπορεις να ηχογραφησεις ταυτοχρονα. Τρωει κανα κολλημα με τα windows 7 αλλα εχω βρει τι φταει και το αποφευγω.Κατα τα αλλα μια χαρα και το καλυτερο οτι καθυστερηση του ηχου στα αυτια μου δεν παιρνω χαμπαρι

 

 

Μήπως θα μπορούσες να μας γράψεις τι φταίει ωστε να το μάθουμε και εμείς?? :)

 

Ευχαριστώ!

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι εχω κανει μεχρι τωρα το εχω ανακαλυψει μονος μου και πιθανον να υπαρχει και καλυτερη λυση. Αρχικα απενεργοποιησα την καρτα ηχου που ειχε ενσωματωμενα ο υπολογιστης μου γιατι εκει γινοταν ο χαμος και χρησιμοποιω την m-audio για ολες τις ακουστικες εφαρμογες. Απο εκει και μετα προβλημα στα 7 ειναι οτι οταν εχεις ανοιχτη εφαρμογη οπως media player , skype και γενικα οτιδηποτε δινει ακουστικο σημα και πας να ανοιξεις καποιο προγραμμα ηχογραφησης ή vst σου βγαζει σφαλμα στην καρτα ηχου οτι δεν εντοπιστικε.Εχω εντυπωση οτι ξεφευγουμε απο το κυριως θεμα αλλα ειπα τα βασικα. Δεν ξερω αν βοηθαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου