Προς το περιεχόμενο

John Mellencamp NEW CD


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι απο τους αγαπημενους μου εδω και χρονια και η νεα του δουλεια εχει πολυ ενδιαφερον

 

"In an age of auto-tuned, computerized recordings, John Mellencamp's approach on his Rounder debut, No Better Than This, is refreshing. The entire album was recorded with Mellencamp and his band all playing live in one room using a 55 year-old Ampex tape recorder and just one vintage microphone. Legendary producer T Bone Burnett captured the stunning thirteen new Mellencamp originals at three historically important locations: Sun Studio in Memphis, TN (where Elvis Presley, Johnny Cash, and Jerry Lee Lewis all first recorded); the First African Baptist Church in Savannah, GA (the oldest Black church in North America, dating to 1775); and in Room 414 of the Gunter Hotel in San Antonio, TX (where Robert Johnson made his first recordings in 1936). The songs on No Better Than This reflect classic American musical traditions including blues, folk, gospel, rockabilly, and country, while addressing such themes as the need for hope, the nature of relationships, and narratives that recount extraordinary occurrences in everyday life. Mellencamp says of the album, "It was absolutely the most fun I've ever had making a record in my life. It was about making music - organic music made by real musicians - that's heartfelt and written from the best place it can come from."

 

 

http://www.newyorker.com/arts/reviews/recordings/2010/08/16/100816gore_GOAT_recordings_greenman[/url]

 

 

το line up της μπαντας του δεν ειναι και...ασχημο... ;D

 

* John Mellencamp – Vocals And Acoustic Guitar

* Andy York- Acoustic And Electric Guitars

* Marc Ribot – Electric Guitar And Banjo

* T Bone Burnett – Acoustic And Electric Guitars

* David Roe – Bass

* Jay Bellerose – Drums And Percussion

* Miriam Sturm – Violin

 

 

να και ενα teaser

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ τον πάω πολύ. Τον ακούω χρόνια και είναι απο τους αγαπημένους εκείνης της φοβερής εποχής... Aυτός και ο John Hiatt...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση.......

Μετά και τα τελευταία "Trouble No More" το Freedom's Road και το "Life Death Love and Freedom" ο Mr Cougar με έχει κάνει follower.

Εξάλλου το "ύφος" του Burnett του πάει πολύ.

Και η υπόλοιπη παρέα βέβαια δεν πάει πίσω ....

 

Ευχαριστώ Νίκο. Δεν το χα πάρει πρέφα.

 

Kι εγώ τον πάω πολύ. Τον ακούω χρόνια και είναι απο τους αγαπημένους εκείνης της φοβερής εποχής... Aυτός και ο John Hiatt...

Ο Hiatt σα να κουράστηκε λίγο τώρα τελευταία....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι οντως ενδιαφερον πως πολλοι  Arena super stars των 80s στις ΗΠΑ,ακολουθουν τωρα στα ....γεραματα εναν πολυ πιο cool & traditional δρομο και αυτο τους παει πολυ,οχι μια ζωη τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου (ονοματα δε λεμε,καταστασεις δεν θιγουμε... ;D)

 

Αν και εμενα ο Mellencamp μου αρεσε και οταν ηταν superstar στα 80s (ειχε και τον Kenny Arronoff στα drums βεβαια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εμενα ο Mellencamp μου αρεσε και οταν ηταν superstar στα 80s (ειχε και τον Kenny Arronoff στα drums βεβαια...)

Λίγοι από μας δεν είχαν το American Fool .............  ;)

 

Ειναι οντως ενδιαφερον πως πολλοι  Arena super stars των 80s στις ΗΠΑ,ακολουθουν τωρα στα ....γεραματα εναν πολυ πιο cool & traditional δρομο

Πιο introspective (ουάου) θα έλεγα

 

Και ένα στιχάκι από το καταπληκτικό κομμάτι του μεγάλου Hiatt "Master of Disaster" για τον φίλτατο Superfunk.... ;D

 

"But the master of disaster

Gets tangled in his telecaster

He can't play it any faster

When he plays the blues

When he had the heart to ask her

And every note just shook the plaster

Now he's just a mean old bastard

When he plays the blues"

 

Στο χω ξαναφιερώσει νομίζω....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να πω ότι η πρώτη ακρόαση δυστυχώς δεν με ενθουσίασε όπως ίσως περίμενα.

Επιφυλάσσομαι .....

 

Αντίθετα, πιο προσεκτικές ακροάσεις του Trouble no More (2003) μου έδειξαν ένα πολύ καλό δίσκο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου