Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το audition.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόοοον... Εν συντομία, πηγαίνοντας να ηχογραφήσω κάτι στο audition, όπως παράδειγμα πριν λίγο με κάποια backing track, ή οτιδήποτε άλλο, εκεί που όλα καλά, σε κάποια σημεία αρχίζει και γίνεται ο ήχος τίγκα στα παράσιτα, κάτι σαν να παίζει το track στο fast forward ανάποδα! Το τι παίζω (και γράφω) εκείνη τη στιγμή δεν το ακούω, αλλά κατά τ'άλλα στο export ότι γράφτηκε όπως και το backing track ακούγονται κανονικά, σαν να μη συνέβη τίποτα! Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα! Αν θέλετε μπορώ να βάλω και ένα πρόχειρο κλιπάκι, αλλά δεν νομίζω να καταλάβετε κάτι, εφόσον όλα ακούγονται κανονικά (εκτός από τα σημεία όπου παίζω ότι να'ναι λόγω χάσιμου απ'τα παράσιτα...  :-\).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κάρτα ήχου έχεις , ελπίζω όχι on-board  ;D ....  ίσως ένα clip να ξεκαθάριζε λίγο την κατάσταση,, φυσικά και ποιά έκδοση του audition (αν είναι αυθεντική ή cracked) ..  επίσης στο κάνει στο multitrack ή σε απλό  κανάλι??? μήπως με προσθήκη εφφέ ,,,help....

ttp://www.myspace.com/trioaynan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμιά σπουδαία, μια creative audigy έχω, σε PCI. Έχω το audition 3. Μου το κάνει και στο multitrack, και σε απλό κανάλι, και εκτός αυτού, μου το κάνει σε κάθε playback. Ακόμα και αφού έχω γράψει κάτι, μου το κάνει πάλι. Και δεν βάζω τίποτα πάνω, ούτε εφφέ ούτε κάτι άλλο. Ξερά π.χ. ένα backing track και πηγαίνοντας να γράψω από πάνω την κιθάρα μου κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφω... Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται... :-\

 

Ένα κλιπάκι μου μόλις ανέβασα στο noiz, και αν και μου'κανε πάλι το ίδιο πράγμα, ευτυχώς το έγραψα, αλλά δεν ακούγεται καθόλου αυτό που λέω. Ακούγεται σαν να μη συνέβη τίποτα.

 

Εδώ είναι και το κλίπ:

 

http://www.box.net/shared/vqbr0bnisb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γι'αυτό είπα ότι δεν μπορεί να βοηθήσει ένα κλιπ. Όσο κι αν ακούω αυτά τα περίεργα μέσα στο πρόγραμμα, στο τελικό export όλα ακούγονται κανονικά, σαν να μη συνέβη τίποτα. Εκτός απ'το παίξιμό μου σε φάσεις που παραβγαίνω εκτός, στα οποία σημεία είναι και τα παράσιτα, κατά τ'άλλα δεν φαίνεται καθόλου.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε είναι μάλλον το γνωστό θέμα της παραμόρφωσης του ήχου λόγω πολύ μειωμένου latency. Το ότι σε κάποια σημεία ακούγεται αυτό που λες ίσως να οφείλεται στο ότι έχεις διάφορα μέρη να παίζουν και δεν προλαβαίνει η κάρτα σου να τα αποδώσει, οπότε σπάει τον ήχο. Πες τί υπολογιστή έχεις, σε πόσο latency έχεις ρυθμίσει τους drivers της κάρτας (γίνεται μέσω audition αυτό).

 

Μια συμβουλή. Όταν ηχογραφείς να βάζεις όσο το δυνατόν χαμηλότερο latency. Έπειτα στο στάδιο της μίξης, άλλαξέ το στην υψηλότερη τιμή του.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ιδέα ότι μπορείς να ρυθμίσεις το latency ακόμα και σε τέτοια κάρτα. Τώρα το μόνο που βρήκα πηγαίνοντας να ρυθμίσω το audio hardware μέσω του audition είναι το buffer size, το οποίο είναι στα 2048. Δοκίμασα κάποια αλλαγή στα γρήγορα με μείωση του sync στο input και αύξηση στο output αλλά δεν φαίνεται να'γινε και τίποτα σπουδαίο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ είναι ήδη πολύ υψηλό, οπότε δεν ειναι αυτό. για πες τα χαρακτηριστικα του συστηματος σου

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Core 2 duo 2.53, 2gb ram, ενας 300άρης sata και κάρτα ήχου μια creative audigy PCI. Το PC το πήρα πολύ πρόσφατα, οπότε δε νομίζω να φταίει αυτό...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ή το σπάσιμο, ή η κάρτα θα φταίει. Για δες και στο site της adobe, μην αποτελεί κανά γνωστό πρόβλημα και αναμένεται κανά fix.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου