Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό στη θεωρία, υπάρχουν όμως κάποια πρακτικά προβλήματα. Π.χ. το splitter που προτείνεις θα αλλάζει την εμπέδηση της εισόδου που θα "βλέπουν" οι μαγνήτες, με αποτέλεσμα να χάνεται (ίσως) πάλι μέρος της αίσθησης. Επίσης το reamping λειτουργεί με διαφορετική φιλοσοφία στα διάφορα modelers, όπου και πάλι μπορεί να προκύψουν διαφορές που να αδικούν ή να πριμοδοτούν το ένα ή το άλλο...

 

Αυτό είναι αλήθεια.

 

Ψιλό offtopic και ontopic ταυτόχρονα.

Προειδοποίηση, μπορεί να ακολουθήσουν μπούρδες.

Από όσα μπορώ να θυμηθώ από το πανεπιστήμιο, αν πάρεις δύο όμοια ασυμπίεστα ψηφιακά σήματα και κάνεις απλή αφαίρεση μεταξύ τους, σου μένει μόνο ο ψηφιακός θόρυβος και οι όποιες διαφορές των σημάτων. Έτσι, αν γίνει ηχογράφηση με reamping με τον ίδιο εξοπλισμό δύο φορές και στην συνέχεια γίνει αφαίρεση των σημάτων, θα μείνει μόνο ο ψηφιακός θόρυβος και ο θόρυβος από τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Μάλιστα αυτό το τέστ θα έδειχνε πιθανώς πόσο θορυβώδες είναι το όλο setup.

 

Αν τώρα ηχογραφηθούν δύο σήματα από διαφορετικές πηγές, εν προκειμένω από δύο διαφορετικά moddeling συστήματα με τις ίδιες ρυθμίσεις ή ενός moddeling και του πραγματικού, το αποτέλεσμα της αφαίρεσης θα περιέχει πληροφορία. Αν χρησιμοποιηθεί ένας FFT, θεωρητικά μπορούμε να δούμε και σε ποιές συχνότητες υπάρχει μεγαλύτερη διαφορά κάτι που μπορεί να βοηθήσει στην ρύθμιση των μηχανημάτων. Στο τέλος της όλης διαδικασίας η επιμέρους σύγκριση των γραφημάτων του FFT μπορεί με ακρίβεια να αποφανθεί για το ποίο μηχάνημα πλησιάζει των ήχο του real thing καλύτερα. Ούτε αυτιά, ούτε "ακούω τα τζιτζίκια", ούτε άλλα υποκειμενικά.

 

Αν κάποιος καλύτερος γνώστης του θέματος μπορεί να επιβεβαιώσει την ορθότητα των προηγούμενων, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα  :P. Το ξαναλέω, μπορεί να είναι μπούρδες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

φιλε The Genius Loci με εχεις παρεξηγησει η αλλιως το πας για παρεξηγηση...

 

δεν εχω κερδος  απ το να υποστηριξω τους λαμπατους η τα μοντελομηχανηματα...ισα ισα μακαρι να υπαρχει η να βγει το τελειοτερο μηχανημα ολων των εποχων και να τα εχει ολα σε ενα...απλα εγω ειμαι ρομαντικος πως να το κανουμε και προτιμω την λαμπα...

 

τωρα για τα καθαρα ακουσα καποια κλιπακια στο ιντερνετ και δεν μου αρεσαν...η μεγαλη παγιδα ειναι να ακους κλιπακια με backround απο πισω οποτε δεν καταλαβαινεις και πολλα πραγματα αλλα σκετη κιθαρα χωρις συνοδεια εκει βλεπεις το ολο θεμα...επισης ατομο απ το φορουμ που το δοκιμασε  και του εχω εμπιστοσυνη γιατι απ τα χερια του εχουν περασει και περνανε ακομα τρελλα εργαλεια μου ειπε επι λεξη

 

''στα βρωμικα σε ξεγελαει στα καθαρα ομως μαπα''

 

αυτα...επαναλαμβανω κι εγω αν βγει ενα μηχανημα καλο θα το παρω λογω πρακτικοτητας αλλα τις λαμπιτσες μου τις γουσταρω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zebric

 

Μάικ, θα σε ενοχλήσω για IR όταν έρθει η ώρα!  ;)

 

@χταπόδι

 

Αυτό που περιγράφεις (αν και δεν είμαι σίγουρος για τη μεθοδολογία) το είχε κάνει ο Cliff, ο εγκέφαλος πίσω από το Axe-Fx. Μάλιστα κάποιος το είχε ποστάρει και στο noiz, αν το ψάξεις μπορεί να το βρεις.

 

Πάντως να πω ότι εμάς μας ενδιαφέρει αυτό που λέει ο Μιχάλης, δηλαδή να έχουμε έναν χρήσιμο ήχο για ηχογραφήσεις ή live, ανεξαρτήτως από που προέρχεται.

 

@treloagori

 

Δες σε παρακαλώ αυτό που έχω γράψει με μαύρα γράμματα σε προηγούμενο post. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος αξιολόγησης, καλώς ή κακώς.

 

Αυτό τον φίλο σου, που είναι και μέλος του noiz, να τον προτρέψεις να γράψει ο ίδιος, ώστε να βρεθούν κάποιοι να αντικρούσουν τα επιχειρήματά του. Το μυαλό μου ήδη πάει σε κάποιον, και αν είναι αυτός που υποψιάζομαι, πιστεύω ότι θα παραδεχτεί και ο ίδιος ότι τα "κολλήματά" του είναι δεδομένα και συγκεκριμένα.  ;)

 

Σε κάθε περίπτωση, το "μου το είπε ένας φίλος μου πολύ γνώστης" δεν είναι σοβαρό επιχείρημα. Το Axe ειδικότερα πρέπει να το δοκιμάσει κάποιος μπροστά του και αρκετό χρόνο ώστε να "πειστεί". Εξάλλου το ίδιο ισχύει για όλα τα μηχανάκια αυτά.

 

Σε σχέση με τον παραπάνω φίλο, δεν αρνείται κανείς την χρησιμότητα του mojo και αν αυτός τη βρίσκει να παίζει με PRS Starla και Bassman (τυχαίο παράδειγμα  ;)) και τον κάνει καλύτερο παίκτη, εγώ είμαι ο τελευταίος που θα διαφωνήσει.

 

Η χρησιμότητα των modelers για όσους δεν το έχουν πιάσει το... υπονοούμενο, είναι το consistency στον ήχο που μπορεί να πάρει κάποιος σε ηχογράφηση, πρόβες, live. Η αίσθηση στο παίξιμο καθώς και η απόλυτη ακρίβεια, καταρχήν ήταν δευτερεύοντα, τώρα όμως σιγά σιγά φτάνουν και σ'αυτό. Εξάλλου, εργαλεία είναι, δεν είναι η ουσία του πράγματος που είναι η Μουσική η ίδια.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται (δηλαδή για.. το Γιώργο  ;D ;D) το νέο POD χρησιμοποιεί όπως φαίνεται αυτό το DSP:

 

http://www.analog.com/en/embedded-processing-dsp/sharc/adsp-21369/processors/product.html

 

χρονισμένο στα 400MHz.

 

Το Χ3 χρησιμοποιούσε τον ίδιο στα 266MHz. Ψιλοαπογοήτευση που δεν βάλανε κάποιον από τους τελευταίους ADSP-2146x.

 

Σχετικά με τους επεξεργαστές λοιπόν:

 

POD HD : SHARC ADSP-21369 at 400 MHz (KSZ-2A), 2.4 GFLOPS

POD X3 : SHARC ADSP-21369 at 266 MHz (KSZ-1A), 1.6 GFLOPS

POD XT : at 60 MHz, 180 MFLOPS

 

Και:

Axe-FX : TigerSharc at 500MHz, 3.0GFLOPS

 

To 11R χρησιμοποιεί 2 επεξ. της ΤΙ, όπου ο δεύτερος δουλεύει μόνο για τα spillover των εφφέ (όπως ο δεύτερος DNA2 στο GSP).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, μη πολυσκατε με τα spec των επεξεργαστω...it is what you do with them that counts.

 

+1

 

ούτως η άλλως αυτά που ενδιαφέρουν τον πολύ κόσμο υπερκαλύπτονται απο την επεξεργαστική ισχύ. Στο φουλ θα δουλευει με όλα τα εφε + λειτουργίες,  που συνηθως δεν τα λειτουργουμε όλα μαζι.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ψιλοαπογοήτευση που δεν βάλανε κάποιον από τους τελευταίους ADSP-2146x.

 

 

 

 

 

  Και εγω θα περιμενα τεταρτης γενιας Sharc Βασιλη! :(

 

Οσο για τα καθαρα του Axe φιλε Παναγιωτη (γιατι ειχα διαβασει κ εγω καποτε απο τον Μακη πως δεν του αρεσαν) δεν εχεις δικιο. Ειδικα με τις τελευταιες δυο αναβαθμισεις του firmware εχουν φτασει πλεον σε σημειο που κανοντας ενα Α/Β τεστ με τα καθαρα του Studiotone δεν καταλαβαινω διαφορα.

 

  Η ολη ουσια για μενα στο modeling που κανει το axe fx δεν ειναι να μου φτειαξει ενα πιστο αντιγραφο του plexi η του mesa αλλα να εχω εναν ηχο της σχολης ας πουμε του plexi o oποιος να μου δινει αναλογικη αισθηση κ να μπορω να πειραματιστω πανω σε αυτον βγαζοντας τα δικα μου ηχοχρωματα σαν να εκανα μοντες πανω σε εναν ενισχυτη. Κ αυτο το καταφερνει αρκετα καλα. Επρεπε να ησουνα στο clinic του Koch την προηγουμενη 7μαδα να ακουσεις τι επαιζε με μια strat της σειρας κ εναν Fender με modeling! Μας επεσαν τα σαγονια κατω... :o

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

  Η ολη ουσια για μενα στο modeling που κανει το axe fx δεν ειναι να μου φτειαξει ενα πιστο αντιγραφο του plexi η του mesa αλλα να εχω εναν ηχο της σχολης ας πουμε του plexi o oποιος να μου δινει αναλογικη αισθηση κ να μπορω να πειραματιστω πανω σε αυτον βγαζοντας τα δικα μου ηχοχρωματα σαν να εκανα μοντες πανω σε εναν ενισχυτη. Κ αυτο το καταφερνει αρκετα καλα. Επρεπε να ησουνα στο clinic του Koch την προηγουμενη 7μαδα να ακουσεις τι επαιζε με μια strat της σειρας κ εναν Fender με modeling! Μας επεσαν τα σαγονια κατω... :o

+10000000000 αυτο το εχουμε πει πολλες φορες αλλα καποιοι ψαχνουν να δουνε εαν θα ακουστει ακριβως οπως το αληθινο......εμενα βασικα δεν με ενδιαφερει καθολου.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντωνη, τελικα το feeling εχει σημασια περισσοτερο κ η ποιοτητα του ηχου! Γι αυτο εχω κολλησει με τους επεξεργαστες που χρησιμοποιουν ολες αυτες οι μοντελομηχανες . οσο περισσοτερες δυνατοτητες εχει το hardware τοσο πιο κοντα θα εισαι σε ενα real thing! ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειχα διαβασει κ εγω καποτε απο τον Μακη πως δεν του αρεσαν

 

Ώπα. Ο ffmakis είναι το μέλος του forum που θεωρεί χάλια τα καθαρά του Axe?

 

Α, ΟΚ τότε.

 

(Παρακαλώ παρατηρήστε την εκνευριστική απουσία smileys στο παρόν post. Ευχαριστώ)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου