Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Επισης μεγαλη π@@@ρια η ελλειψη on off διακοπτη!!!! Βαλε βγαλε το βυσμα θα τα παιξει καποια στιγμη οποτε κ εκει θελει μοντα το πραγμα!!

 

Έλα ντε! Και οι RP δεν έχουν απ'όσο ξέρω... από που πάνε να κόψουν ρε οι φούστηδες....  >:(

 

Σε ό,τι αφορά στον ήχο, το δοκίμασες σε ηχογράφηση χωρίς δική του καμπίνα αλλά με IRs στο DAW?

 

Βάσει εμπειρίας με το GSP (που όταν απέκτησε IRs απλά απογειώθηκε) έχω καταλήξει ότι τα cabinet impulses παίζουν ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο... και νομίζω το ίδιο ισχύει και στο Axe.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά, διακόπτης σε μηχάνημα που παίζει live είναι disaster waiting to happen... Μια απροσεξία και άκρα του τάφου σιωπή στο...live βασιλεύει.

Βάζεις το μηχάνημα σε ένα μικρό πολύμπριζο με on off διακόπτη και είσαι μια χαρά.

 

Αφήστε που -και λόγω ποιότητας- οι αντάπτορες αυτοί ΔΕΝ είναι φτιαγμένοι για να είναι στην πρίζα/ρεύμα όλη την ώρα. Τραβάνε ρεύμα ακόμα κι' αν το μηχάνημα δεν είναι σε λειτουργία, με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνονται και να "πεθαίνουν" πρόωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε! Και οι RP δεν έχουν απ'όσο ξέρω... από που πάνε να κόψουν ρε οι φούστηδες....  >:(

 

Σε ό,τι αφορά στον ήχο, το δοκίμασες σε ηχογράφηση χωρίς δική του καμπίνα αλλά με IRs στο DAW?

 

Βάσει εμπειρίας με το GSP (που όταν απέκτησε IRs απλά απογειώθηκε) έχω καταλήξει ότι τα cabinet impulses παίζουν ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο... και νομίζω το ίδιο ισχύει και στο Axe.

Χωρις την δικη του καμπινα δεν εχω βρει τροπο να το κανω ρε Βill!!! H καθε προσομοιωση εχει default cab την οποια μπορεις να αλλαξεις βεβαια κ να σωσεις, αλλα cab off κατασταση για να παιξω κ με αλλα IR's δεν μπορεσα να βρω ???

 

Παιδιά, διακόπτης σε μηχάνημα που παίζει live είναι disaster waiting to happen... Μια απροσεξία και άκρα του τάφου σιωπή στο...live βασιλεύει.

Βάζεις το μηχάνημα σε ένα μικρό πολύμπριζο με on off διακόπτη και είσαι μια χαρά.

 

Αφήστε που -και λόγω ποιότητας- οι αντάπτορες αυτοί ΔΕΝ είναι φτιαγμένοι για να είναι στην πρίζα/ρεύμα όλη την ώρα. Τραβάνε ρεύμα ακόμα κι' αν το μηχάνημα δεν είναι σε λειτουργία, με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνονται και να "πεθαίνουν" πρόωρα.

Γιωργη ενας διακοπτης ''προσωπο'' με την πισω πλευρα δεν θα με χαλαγε ουτε θα ηταν ευκολο να τον χτυπησω με το ποδι . Κ τελος παντων ας εβγαζαν κ μια εκδοση με διακοπτη για εμας τους ησυχους ''παιχτες''!! ;D

Πολυμπριζο βεβαια εχω κλεισει αρκετες φορες ( ευτυχως μονο σε προβα!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, διακόπτης σε μηχάνημα που παίζει live είναι disaster waiting to happen... Μια απροσεξία και άκρα του τάφου σιωπή στο...live βασιλεύει.

Βάζεις το μηχάνημα σε ένα μικρό πολύμπριζο με on off διακόπτη και είσαι μια χαρά.

 

Γιώργη, αν υπάρχει πρόβλημα με τη θέση του διακόπτη, τον "σφραγίζεις" με ένα σελοτέιπ για το live!  ;D

 

Όμως έχεις δίκιο για τα τροφοδοτικά. Πράγματι χαλάνε. Εδώ που τα λέμε, και ένα παλιό αλλά "διάσημο" rack που έχω, δεν έχει on/off διακόπτη... βέβαια στα rack ανάβεις κατά κανόνα το power conditioner που δίνει ρεύμα στα πάνταόλα και ανοίγουν όλα μαζί.

 

Χωρις την δικη του καμπινα δεν εχω βρει τροπο να το κανω ρε Βill!!! H καθε προσομοιωση εχει default cab την οποια μπορεις να αλλαξεις βεβαια κ να σωσεις, αλλα cab off κατασταση για να παιξω κ με αλλα IR's δεν μπορεσα να βρω ???

 

Γιώργη Νο2  ;D νομίζω γίνεται μέσω software, στον editor έχει ένα κουμπί πάνω αριστερά. Τουλάχιστον έτσι είδα σε κάποιο forum.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γιώργη Νο2  ;D νομίζω γίνεται μέσω software, στον editor έχει ένα κουμπί πάνω αριστερά. Τουλάχιστον έτσι είδα σε κάποιο forum.

 

Πιθανως να εχεις δικιο , τον editor δεν τον κοιταξα καν μετα την εγκατασταση του!!

Παντως οι καμπινες που εχει ειναι καλες (αν κ δεν επαιξα πολυ με το early reflections ) αλλα θα ηθελα να ακουσω κ εναν πιο direct ηχο.

Αληθεια μηπως αν βαλω το early reflections στο 0 απενεργοποιειται to cab? ???

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανως να εχεις δικιο , τον editor δεν τον κοιταξα καν μετα την εγκατασταση του!!

Παντως οι καμπινες που εχει ειναι καλες (αν κ δεν επαιξα πολυ με το early reflections ) αλλα θα ηθελα να ακουσω κ εναν πιο direct ηχο.

Αληθεια μηπως αν βαλω το early reflections στο 0 απενεργοποιειται to cab? ???

 

Γιώργο... RTFM ρε μάγκα.  8) ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις την δικη του καμπινα δεν εχω βρει τροπο να το κανω ρε Βill!!!

 

Ούτε η HD500 έχει.

 

Guys, please.  ;)

 

No_Cab.JPG.fa10b63ffea32d6782bc02bc36a82d59.JPG

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου