Προς το περιεχόμενο

Πεταλιερα ή Πεταλακια..?..


Mikko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια δεν εχω ξανα ασχοληθει με το θεμα..τι ειναι καλυτερο γενικα στον ηχο..πεταλιερα η πεταλακια..τι θα επειλεγατε για ενα metal sound ..?..ποιο πεταλακι η πεταλιερα..?..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Θέσε καλύτερα το ερώτημά σου. SG και GT-8 δεν έχεις? Σε τι ενιχσυτή παίζεις? Τι είναι αυτό που δεν σ' αρέσει? Πόσα θα ήθελες να διαθέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marshall mg15dfx με ενα boss mt-2

 

Ναι εντάξει γίνεται η δουλεια, αλλά ακουγεται ψιλοχάλια.

Αν έχεις κάτι πιο πάνω απο squire είναι αμαρτια απο το θεο να το βαζεις με αυτα τα μαραφέτια.Φαντάζομαι ο φίλος θα ζητάει κάτι πιο σοβαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις κάψα να παίξεις ποτέ live και δεν έχεις σκοπό να πάρεις ποτέ ενισχυτή και μελετάς στο pc σου τότε ένα v-amp με ένα αναλογικό πεταλάκι τύπου bad monkey ή ts9 ή ds1 θα σε βγάζει μια χαρά και θα έχεις και αξιοπρεπέστατο ήχο για μίξη κιόλας..Γενικά να αποφεύγεις τις πεταλιέρες φιλαράκι..Η πεταλιέρα με τα πεταλάκια έχουν τόση διαφορά όση και το κοκκινιστό μοσχαράκι με το chesseburger του goodys ;D ;D

Είναι πάντα ανάλογα όμως τι σκοπό έχεις..

Πάντως συμβουλή μου ξεκίνα με μια καλή κιθάρα,πέρνα μετά σε καλά πεταλάκια,παρε και ένα φθηνό τρναζιστορ ενισχυτή και αργότερα που θα καυλ.....εις παίρνεις και μια λάμπα και θα είσαι τζετ...Σιγά σιγά και με υπομονή χτίζεται το gear ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις ΠΕΙΡΑ και πολλες γνωσεις και δεν ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες ξεκινα με ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ (για μεταλ θα χρειαστεις καποιο βρωμικο καναλι καποιου σοβαρου λαμπατου ενισχυτη για τα γκαζια σου) αν εχεις πειρα και γνωσεις και ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες  με μια απο τις ΚΑΛΕΣ πεταλιερες που κυκλοφορουν (Tonelab,GT10,Zoom GT2) αν καθισεις και τις προγραμματισεις σωστα αποκλειεται να μη βγαλεις μαμω τους ηχους.....

 

το κακο ειναι οτι για να τις προγραμματισεις σωστα ...πρεπει να εχεις...πειρα (και...μπυρα...) ;D και..γνωσεις και να ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες...

 

οποτε αφου ακομα αναρωτιεσαι παρε ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ και εναν καλο ενισχυτη (δεν ξερω αν σου ειπαμε οτι χωρις καλο λαμπατο ενισχυτη δεν θα εχεις ΠΟΤΕ ηχο της προκοπης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk αν και σέβομαι τις γνώσεις και την πείρα σου θα μου επιτρέψεις μια μικρή διαφωνία??

Πιστεύω οτι δεν χρειάζεσαι τον καλύτερο λαμπάτο για αξιοπρεπή ήχο και αν δεν μπορεις να έχεις τον καλύτερο λαμπάτο πήγαινε σε πεταλιέρα..

Όσο καλό ήχο και να βγάλεις με μιά πεταλιέρα θα έχεις μια ψεύτικη προενίσχυση που στα αυτιά τα έμπειρα ακούγεται τουλάχιστον και α έχεις ψηφιακά πετάλια που επίσης θα ακούγονται..Οπότε όσο και καλός θα είναι μια πλαστικούρα..

Δλδ αν σου έδιναν έναν φθηνό marshall tranzistor mg100W με ένα ds1 και ένα ts9 ένα chorus ένα delay και ένα volume pedal(αντε και ενα wah) ;D ;D

και σου έδιναν και έναν jcm800 με μια gt 10 με ποιο θα έφτιαχνες καλύτερο ήχο????

Γιατι εγώ πιστεύω με το πρώτο gear..

 

 

Βέβαια θα μου πεις θα διάλεγες τον 800 και τα πετάλια  ;D ;Dχαίρω πολύ αλλά θέλω να δω τη γνώμη σου στο δίλλημα..Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεν έχεις κάψα να παίξεις ποτέ live και δεν έχεις σκοπό να πάρεις ποτέ ενισχυτή και μελετάς στο pc σου τότε ένα v-amp με ένα αναλογικό πεταλάκι τύπου bad monkey ή ts9 ή ds1 θα σε βγάζει μια χαρά και θα έχεις και αξιοπρεπέστατο ήχο για μίξη κιόλας..Γενικά να αποφεύγεις τις πεταλιέρες φιλαράκι..Η πεταλιέρα με τα πεταλάκια έχουν τόση διαφορά όση και το κοκκινιστό μοσχαράκι με το chesseburger του goodys ;D ;D

Είναι πάντα ανάλογα όμως τι σκοπό έχεις..

Πάντως συμβουλή μου ξεκίνα με μια καλή κιθάρα,πέρνα μετά σε καλά πεταλάκια,παρε και ένα φθηνό τρναζιστορ ενισχυτή και αργότερα που θα καυλ.....εις παίρνεις και μια λάμπα και θα είσαι τζετ...Σιγά σιγά και με υπομονή χτίζεται το gear ;)

 

Τα πετάλια τύπου tube screamer δεν κάνουν για Μetal. Άντε το πολύ πολύ για κανα ροκάκι 70s...

Ό ήχος του metal της Bay Area (τύπου  Metallica, Megadeth) βασίζεται στην παραμόρφωση της λαμπάτης προενίσχυσης. Γι αυτό κι εγώ θα σου πρότεινα, αν δεν έχεις την οικονομική άνεση για λαμπάτο ενισχυτή με πολλά επίπεδα προενισχυσης (τύπου Mesa, Peavey, Diesel κλπ) να χτυπήσεις ένα λαμπάτο distortion τύπου Vox Bulldog, ή Βlackstar HT. Στο ebay δεν θα σου πάνε πάνω από 120 ευρώ και μπορείς να τα παίρνεις κι όπου παίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

superfunk αν και σέβομαι τις γνώσεις και την πείρα σου θα μου επιτρέψεις μια μικρή διαφωνία??

Πιστεύω οτι δεν χρειάζεσαι τον καλύτερο λαμπάτο για αξιοπρεπή ήχο και αν δεν μπορεις να έχεις τον καλύτερο λαμπάτο πήγαινε σε πεταλιέρα..

Όσο καλό ήχο και να βγάλεις με μιά πεταλιέρα θα έχεις μια ψεύτικη προενίσχυση που στα αυτιά τα έμπειρα ακούγεται τουλάχιστον και α έχεις ψηφιακά πετάλια που επίσης θα ακούγονται..Οπότε όσο και καλός θα είναι μια πλαστικούρα..

Δλδ αν σου έδιναν έναν φθηνό marshall tranzistor mg100W με ένα ds1 και ένα ts9 ένα chorus ένα delay και ένα volume pedal(αντε και ενα wah) ;D ;D

και σου έδιναν και έναν jcm800 με μια gt 10 με ποιο θα έφτιαχνες καλύτερο ήχο????

Γιατι εγώ πιστεύω με το πρώτο gear..

 

 

Βέβαια θα μου πεις θα διάλεγες τον 800 και τα πετάλια  ;D ;Dχαίρω πολύ αλλά θέλω να δω τη γνώμη σου στο δίλλημα..Ευχαριστώ

 

Σπύρο, αν και δεν θεωρώ πως σήμερα και μετους ενισχυτές που κυκλοφορόυν ο JCM 800, αποτελεί την επιτομή του metal ήχου (πριν 25 χρόνια ίσως...),

ώς ιδιοκτήτης ενός, θα σε παρακαλέσω να μην μπερδεύεις τις βούρτσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου