Προς το περιεχόμενο

Μποναμάσας με στρατ


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι κατεστημενο ειναι ρε παιδια αυτο με τη φεντερ; μονο στην ελλαδα παιζει αυτο το σκηνικο. και γω αντιγκιμπσονικος ειμαι αλλα για τελειως διαφορετικους λογους.

 

ελεος... δλδ ακουγεται καλυτερα επειδη παιζει σε strat... τελικα ειναι ασχετος βλαχος και τελευταιος που παιζει 99% les paul ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sensors είναι... Και έψαχνα τι είναι για να τους αγοράσω... :P

Γιατί ρε, καλό ήχο έχει...

 

ναι ναι ... και εγώ από ότι βλέπω lace sensors είναι ....

δε ξέρω αν είναι μονοδιάστατοι που λέει ο παραπάνω....μπορεί και να είναι  ;)

σ' εμένα πάντως που τους χρησιμοποιώ μου φαίνονται πολύ σκληροί - γ@μ@τοι ...

και παίζουν και πολύ πολύ καλά με ντιστόρσιον... ;)

 

...άσχετο ρε παιδιά αλλά εμένα αυτός ο μποναμάσα δε μ'άρεσει καθόλου... :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κατεστημενο ειναι ρε παιδια αυτο με τη φεντερ; μονο στην ελλαδα παιζει αυτο το σκηνικο. και γω αντιγκιμπσονικος ειμαι αλλα για τελειως διαφορετικους λογους.

 

ελεος... δλδ ακουγεται καλυτερα επειδη παιζει σε strat... τελικα ειναι ασχετος βλαχος και τελευταιος που παιζει 99% les paul ετσι;

 

Μην τα συζητάς, όλοι οι fender-ικοί δάκτυλοι εδώ μαζευτήκανε. Μόνο καταφύγιο το thread με τις superstrats και το κάθε μανιταρένιο thread "ποιός ενισχυτής για METAL". Αλλά ευτυχώς υπάρχουν ακόμα επαναστατικές εστίες, ποτέ δεν θα περάσει το κατεστημένο τους! Θα'ρθει η επανάσταση κάποια στιγμή, θα'ρθει η ώρα που θα ζευτούμε με τις warlock και τα φυσεκλίκια και θα βγούμε στους δρόμους! Ποοοοτεεεε θα κάαααα... etc.

 

 

Τώρα επί του θέματος, εγώ το παλικάρι το βρίσκω εξαιρετικά ταλαντούχο και ούτε με strat, ούτε με MM ούτε με LP, ούτε με Warlock με χαλάει. Οκ, υπάρχουν ορισμένες διαφορές προφανώς με τις κιθάρες (κυρίως της strat με τις λοιπές humbucker-οκιθάρες του), αλλά ο άνθρωπος το λαλάει και με κουπί με μπουγαδόσυρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κατεστημενο ειναι ρε παιδια αυτο με τη φεντερ; μονο στην ελλαδα παιζει αυτο το σκηνικο. και γω αντιγκιμπσονικος ειμαι αλλα για τελειως διαφορετικους λογους.

 

ελεος... δλδ ακουγεται καλυτερα επειδη παιζει σε strat... τελικα ειναι ασχετος βλαχος και τελευταιος που παιζει 99% les paul ετσι;

 

Μην τρελλαίνεσαι. Εμένα πολλοί αγαπημένοι μου έπαιζαν με LP. Π.χ. όλοι οι κιθαρίστες των Lizzy (εκτός του Eric Bell ο οποίος και δεν μου άρεσε). Και γιαυτό έχω και μια LP (κόπια όμως γιατί, σόρρυ αλλά δεν δίνω τα λεφτά που ζητάει η Gibson).

 

Επειδή όμως παρακολουθώ την καρριέρα του Μποναμάσα, θα σου πω ότι ο άνθρωπος - πώς να το κάνουμε - ακούγεται πολύ καλύτερα όταν παίζει με στρατ.

 

Την οποία σταμάτησε να παίζει όταν έγινε το deal με την Gibson. Και όχι μόνο αυτό, αλλά αναφέρεται σε αυτές με όρους όπως "piece of shit". Το οποίο είναι μάλλον περίεργο από τη στιγμή που με αυτές έπαιζε μεγάλο μέρος του προγράμματος του για πολύ πολύ καιρό. Λες να είδε το φως ξαφνικά; BTW η Goldtop στην οποία βασίστηκε το signature model του βρίσκεται στην κατοχή του για πολλά χρόνια, αλλά μια χαρά γούσταρε να παίζει και με στρατ τότε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται πως ειμαι κατα της πολιτικης της gibson και τα χω γραψει πριν καμια 10αρια μερες σε αλλο θρεντ.

 

 

αλλα γενικα οι ελληνες εχουν φαει τρελο κωλημα με φεντερ και δεν ξερω γιατι. βσκ οχι κωλημα με φεντερ αλλα αντιγκιμπσονισμο :P

 

αμα τους πεις πως ο θεος τους eric johnson εγγραψε το cliffs of dover me ES-335 θα πεσουν να σε φανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα γενικα οι ελληνες εχουν φαει τρελο κωλημα με φεντερ και δεν ξερω γιατι. βσκ οχι κωλημα με φεντερ αλλα αντιγκιμπσονισμο :P

Είχα και γω Gibson κάποτε. Ναι, αλήθεια.

Αλλά κάποιος ρουφιάνος τοπε στη γειτονιά και μπήκαν σπίτι μου μ' αρπάξαν και με κούρεψαν γουλί (από τότε έχουν να ξαναβγούν) και με διαπόμπεψαν στους δρόμους.

Από τότε πήρα fender γιατί έχω και οικογένεια και δεν μου φταίει σε τίποτα.

Αλλά κάποια βράδυα, σηκώνομαι κρυφά και πάω και χαιδεύω το σπασμένο μπράτσο που διέσωσα από την οργή των βάρβαρων εκείνο το βράδυ.

Και το λέω και να με ακούτε.

Σαν αλλάξουν οι καιροί και φύγει ο τρόμος απ' τα κεφάλια μας, πάλι μια Gibson κούκλα θα αγκαλιάσω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά κάποιος ρουφιάνος τοπε στη γειτονιά και μπήκαν σπίτι μου μ' αρπάξαν και με κούρεψαν γουλί (από τότε έχουν να ξαναβγούν) και με διαπόμπεψαν στους δρόμους.

 

εμ,και εσυ δεν ειδες τα εκατομμυρια του κοσμου που διαδηλωναν πριν δυο μηνες για το θεμα αυτο?

 

που ζεις ανθρωπε μου,δεν ξερεις οτι το ΒΑΣΙΚΟ προβλημα των Ελληνων αυτη τη στιγμη ειναι το θεμα ...Φεντεργκιμπσον? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chill out people.

 

Εγώ δεν είμαι τόσο παππούς όσο ο ΩδειοΚώστας, ή, θεός φυλάξει, ο Μαραθώνιος  8) αλλά θα σας πω τις τιμές σε Fender και Gibson όταν ξεκινούσα με τις κιθάρες (σε δραχμές, τώρα ισχύουν σε ευρώ, για vintage όργανα):

 

Tele : 34.000

Strat: 45.000

LP : 60.000

 

O βασικός μισθός εκείνη την επόχη, απ'όσο θυμάμαι ήταν σίγουρα κάτω από 50.000 και βέβαια άλλα (πιο χρήσιμα?) πράγματα ήταν αναλογικά πολύ ακριβότερα από σήμερα. Τόσο οι Fender όσο και οι Gibson, καινούργιες, ήταν όνειρο απατηλό όχι μόνο για εφήβους, αλλά και για ικανοποιητικά αμοιβόμενους ενήλικες. Α, και, παρεμπιπόντως, ήταν η εποχή που και οι δύο έβγαζαν τις ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ κιθάρες της Ιστορίας τους.

 

Θέλω να καταλάβετε λοιπόν οι σημερινοί 20άρηδες και 30άρηδες, ότι εμείς οι σημερινοί 40ρηδες, αλλά και 50φεύγα, είναι λογικό να έχουμε (σε επιφανειακό έως υστερικό βαθμό) μυθοποιήσει αυτές τις κιθάρες, ειδικά όταν όλοι οι ήρωές μας έπαιζαν με τέτοιες (εξαίρεση η "γενιά Van Halen", που διατηρούμε ένα κόλλημα και με τις Superstrat).

 

Κατά τη γνώμη μου τόσο η 7ender όσο και η Gibson απολαμβάνουν ακραίο οπαδιλίκι ανάλογα με το που κυκλοφορεί κάποιος, και αν νομίζετε ότι η μία υπερέχει της άλλης σ'αυτό τον τομέα, μάλλον δεν κυκλοφορείτε πολύ.

 

Επειδή πλησιάζω επικίνδυνα την ηλικία (και την εμπειρία?) που μου επιτρέπει να είμαι ακραία κυνικός με κάποια πράγματα, αλλά ταυτόχρονα και άρρωστα ρομαντικός με τα ίδια πράγματα, έχω σιχτιρίσει γραπτώς 100άδες φορές εδώ την 7ender, για το ότι βγάζει τις ίδιες κιθάρες για 60 χρονια, με άλλα χρώματα. Κι'όμως μια EJ Strat θα την ήθελα τώρα εδώ δίπλα μου στο stand. Και από τη Gibson έχω σιχαθεί το attitude που δεν συμβαδίζει με την προσφερόμενη ποιότητα, σε όργανα μαζικής παραγωγής, αλλά μια Johnny A signature είναι για μένα μια πραγματικά θεϊκή κιθάρα.

 

Μην ψάχνετε για κλίκες λοιπόν... είναι σχεδόν αδύνατον να είσαι αντικειμενικός με τις κιθάρες και το ξέρετε, δεχτείτε το και μην το παίρνετε και τόσο σοβαρά.

 

Πάντα IMHO, YMMV, κλπ κλπ.

 

Και τώρα οι απαραίτητες φατσούλες:  ;) ;D ;D :P :-* :-*

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ζεις ανθρωπε μου? ;D

Σ' ένα υπόγειο σκοτεινό, γωνιακό, κάπου στη ......

Βγάζω το κομπιούτερ μέσα απ΄το σεντούκι και μιλάω για λίγα λεπτά τις μέρας μη με καταλάβουν.

Δε ξέρετε τι τυχεροί που είστε όλοι εσείς με την ελευθερία σας που τη θεωρείτε δεδομένη.

Gibson αδέλφια, Gibson.

Ο Κυναίγειρος Μαραθωνομάχος τι να κάνει άραγε και δεν μιλάει; να ναι καλά; να τον πιάσανε; έχει κι αυτός μια Gibson καλά κρυμένη (συνέχεια).

 

Gibson 4 ever αδέλφια. Φωνάχτε το στα πέρατ.............................

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου