Προς το περιεχόμενο

Κλασική κιθάρα Segovia


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα,έχω μια κλασική-τέτοια νομίζω είναι-μάρκας segovia.Περισσότερες λεπτομέρειες αύριο που θα την κατεβάσω από το πατάρι.Αξίζει να την πάω σε ένα τεχνικό για να της περάσει χορδές και να τη ρυθμίσει,για τα πρώτα μαθήματα μέχρι να πάρω ηλεκτρικό κιθαρόνι;Θα με βοηθήσει ή θα με μπερδέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κλασσικες κιθαρες δεν υπαρχουν και πολλα περιθωρια ρυθμισης. Στις ηλεκτρικες μπορεις να ρυθμισεις διαφορα πραγματα, απο το μηκος της χορδης μεσω των bridge saddles μεχρι το relief του μανικιου μεσω της βεργας. Στην κλασσικη δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο...η μαλλον, μπορεις αλλα απαιτει δουλεια απο μαστορα, συχνα μη αναστρεψιμη και κοστοβορα.

 

Οποτε αν η κιθαρα ηταν στο παταρι καιρο, τοτε περνας καινουριες χορδες και...κανεις την προσευχη σου να παιζει.

 

Οσο για εξασκηση: Φανταζομαι θελεις να ξεκινησεις μαθηματα ηλεκτρικης κιθαρας. Η κλασσικη εχει αρκετες διαφορες απο την ηλεκτρικη με αποτελεσμα η παικτικη αισθηση ΝΑ ΜΗΝ ειναι ιδια. Αν την θελεις μονο για τους πρωτους 1-2 μηνες μεχρι να αποφασισεις τι ηλεκτρικη θα παρεις, τοτε κατι κανει για να εξασκεις τα δαχτυλα σου σιγα σιγα. Οχι επειδη ειναι καταλληλη για αυτη τη δουλεια, αλλα επειδη ειναι καλυτερη απο το τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα μολις προσεξα οτι μου ξεφυγε κατι στο προηγουμενο ποστ. Η παικτικη αισθηση της κλασσικης ΔΕΝ ειναι ιδια με της ηλεκτρικης...ξεχασα το δεν πριν, και οσο να ναι αλλαζει λιγο το νοημα :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου