Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση Boost + Noise Gate


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα/σπερα συντροφοι νοιζαδες. :D

Εχω στην κατοχη μου εναν B52 AT-100 με μια καμπινα 2x12 με eminence μεγαφωνα, και παιζω με μια Edwards Les Paul Custom με EMG 81/60. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον ηχο που βγαζω με τον εξοπλισμο μου. Ομως (σαν απληστο γουρουνι που ειμαι  ;D ;D ;D) θελω κατι παραπανω. Ετσι λοιπον σκεφτομαι να προβω σε αγορα ενος πεταλιου για boost και ενα noise gate (προς το παρον δεν εχω μεγαλο προβλημα με τον θορυβο του ενισχυτη, απλα φανταζομαι οτι με την προσθηκη ενος boost θα αποκτησω). Eχω μαζεψει λοιπον 250 € στην ακρη για να κανω την αγορα των 2 αυτων πραγματων.

 

Τωρα για boost δεν εχω ασχοληθει ιδιετερα. Απ' οσο εχω παιξει με vst programs  (amplitube, podfarm, revalver κλπ) εχω παρατηρησει οτι κατι σε tubescreamer ηχοχρωμα μου κανει.

 

Για noise gate εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για αυτο: http://www.thomann.de/gr/isp_technologies_decimator_pedal.htm, αλλα φοβαμαι μηπως η τιμη του παραειναι ψηλη και μετα δεν μεινουν λεφτα για το boost.

 

Εσεις τι εχετε να προτεινετε σε αυτα τα λεφτα?

 

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ουσιαστικά απαντήσεις για τα θέματα σου φίλε FrosT, να πω ότι το υπόλοιπο rig σου δε με προϊδεάζει για θόρυβο στα όρια του ιλίγγου αν προσθέσεις ένα booster...Βέβαια, άλλο booster γενικώς, άλλο tubescreamer...

 

Στα παλιότερα θέματα υπάρχουν αρκετές νύξεις για boost πετάλια, ενδεικτικά απ'τα πιό πολυσυζητημένα σε τιμές που δεν πλησιάζουν τις λύσεις της Xotic ( ;D) είναι τα MXR Micro Amp και ΜΧR CAE MC 401... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ουσιαστικά απαντήσεις για τα θέματα σου φίλε FrosT, να πω ότι το υπόλοιπο rig σου δε με προϊδεάζει για θόρυβο στα όρια του ιλίγγου αν προσθέσεις ένα booster...Βέβαια, άλλο booster γενικώς, άλλο tubescreamer...

 

Δεν με πειραζει τοσο πολυ ο θορυβος οταν σταματαω να παιζω για αρκετη ωρα (γι'αυτο υπαρχει το volume knob της κιθαρας η στην χειροτερη αλλαγη σε καθαρο καναλι), αλλα για τη μουσικη που παιζω (metal με αρκετες κοφτες παυσεις & breakdowns) απαιτειται ενα noise gate.

 

Στα παλιότερα θέματα υπάρχουν αρκετές νύξεις για boost πετάλια, ενδεικτικά απ'τα πιό πολυσυζητημένα σε τιμές που δεν πλησιάζουν τις λύσεις της Xotic ( ;D) είναι τα MXR Micro Amp και ΜΧR CAE MC 401... ;)

 

Απο τα demos/reviews που τσεκαρα για τα mxr δεν μου γιομιζουν το ματι. Φαινονται περισσοτερο για clean boost pedals. Επαναλαμβανω οτι δεν εχω ασχοληθει με boost/distortion πεταλια οποτε μπορει να λεω και μ***κιες

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα demos/reviews που τσεκαρα για τα mxr δεν μου γιομιζουν το ματι. Φαινονται περισσοτερο για clean boost pedals. Επαναλαμβανω οτι δεν εχω ασχοληθει με boost/distortion πεταλια οποτε μπορει να λεω και μ***κιες

 

Αχα, άρα θες κάτι πιό προς overdrive. Θα το δουλεύεις μαζί με το overdrive κανάλι;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα, άρα θες κάτι πιό προς overdrive. Θα το δουλεύεις μαζί με το overdrive κανάλι;

 

Με το distortion κυριως, για λιγο περισσοτερο gain και πιο tight ηχο, αλλα και για κανα μυστηριο breakup στα καθαρα.

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα θα προτεινα να βρεις αυτο που ψαχνεις απο Boost ή overdrive, ψαξτο λιγο για να προσδιορισεις τι ακριβως απτα δυο χρειαζεσαι και μετα προχωρα στην αγορα noise reduction. Εκει σιγουρα εχω περισσοτερα να σου πω!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα θα προτεινα να βρεις αυτο που ψαχνεις απο Boost ή overdrive, ψαξτο λιγο για να προσδιορισεις τι ακριβως απτα δυο χρειαζεσαι...

Μα αυτο ειναι το θεμα. Πρακτικα δεν εχω καταλαβει τι χρειαζομαι. Η πιο σωστα, μαλλον εχω μπερδεψει στο μυαλο μου το booster με το overdrive/distortion pedal. Αρα λογικα θελω ενα ds/od pedal για την δουλεια που θελω.

 

...και μετα προχωρα στην αγορα noise reduction. Εκει σιγουρα εχω περισσοτερα να σου πω!

Επειδη η αγορα και των 2 θα γινει απο thomann για να γλιτωσω μεταφορικα μια και θα παρει κ ενας φιλος, δεν εχω την δυνατοτητα να αγορασω πρωτα το boost και μετα το gate. Επισης, λογω μεγεθους δεν μπορω να παω σε ενα μαγαζι στην αθηνα και να κατσω να δοκιμασω πεταλια στον ενισχυτη μου με την κιθαρα μου για να ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα οποτε either way I'm flying blind...

 

Για να περασει και η συζητηση απο το θεωρητικο στο πρακτικο, οριστε τι εχω στο μυαλο μου: Για gate το decimator pedal, και για boost, αν ειναι να μεινω στα 250 ως budget μου φαινετε καλυτερη επιλογη κατι απο την σειρα "muff" (big muff, metal muff, germanium4 muff κλπ), αλλα το σκεφτομαι μηπως αξιζει περισσοτερο να σκασω λιγα παραπανω και να παω ειτε σε maxon od-9/sd-9 η ibanez ts-9. A, επισης θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τι παιζει με τα tubescreamer πεταλια? Γιατι τοσες πολλες εκδοσεις, τι παιζει με τα διαφορετικα chips και γιατι τα vintage θεωρουνται καλυτερα?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα θα σου προτεινα να μην ειναι blind flight, γιατι πας εντελως στην τυχη..δεν υπαρχει καποιος που να εχει ενα τετοιο πεταλι?

Εγω εχω σιγουρα το ISP, το οποιο κατ'εμε ειναι παρα πολυ καλο αλλα ειναι διαφορετικο απτον ανταγωνιστη του το Boss noise supressor κυριως στην φιλοσοφια του.

 

Υγ: Πουλαω το ISP αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το αναφερω, αν παραβιαζω καποιον κανονα του φορουμ πειτε το.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω σιγουρα το ISP, το οποιο κατ'εμε ειναι παρα πολυ καλο αλλα ειναι διαφορετικο απτον ανταγωνιστη του το Boss noise supressor κυριως στην φιλοσοφια του.

 

Οκ, τι εννοεις διαφορετικο ομως? Για να σου δωσω να καταλαβεις τι ακριβως θελω, θελω ενα gate το οποιο να εχει πολυ γρηγορο "responsiveness" και να κοβει αρκετο θορυβο, ετσι ωστε να μπορω να το χρησιμοποιω σε κοφτα σημεια, οπως breakdowns κλπ...

 

Υγ: Πουλαω το ISP αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το αναφερω, αν παραβιαζω καποιον κανονα του φορουμ πειτε το.

 

Δεν νομιζω πως ειναι εναντια στους κανονες να το αναφερεις, απλα μπορει να μειωσεις την αξιοπιστια των λεγομενων σου, γιατι ο αλλος μπορει να σκεφτει οτι απλα κανεις διαφημιση γι'αυτο που πουλας και δεν πιστευεις οτι οντως ειναι το καλυτερο ;).

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου