Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση Boost + Noise Gate


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποτι καταλαβα θα σου αναψω φωτιες...

 

Η βασικη διαφορα των 2 ειναι οτι το Boss εχει επιλογεα για το Decay ενω το ISP ειναι fixed, αυτο σου δινει λιγοτερη παραμετροποιηση του ηχου σου, τα εχω δουλεψει και τα δυο σε High gain παιξιματα και ειμαι οριακα υπερ του Boss, αλλα οπως παντα αυτο ειναι υποκειμενικο, γιαυτο σου ειπα οτι πρεπει οπωσδηποτε να τα ακουσεις..

 

Το ISP για μενα αφηνει λιγο παραπανω "ουρα" στον ηχο αποτι θελω (μπορει ναναι και δικο μου κολλημα) που δεν την αφηνε το Boss (αναθεμα την ωρα που το εδωσα)  :P

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ, το καλο με το noise gate ειναι οτι δεν επηρεαζει την χροια του ηχου, οποτε και σε αλλον ενισχυτη να το δω ειναι οκ. Στην αθηνα που θα βρω και το decimator και το boss να τα δω διπλα διπλα ?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο ας απαντησουν αλλοι..

 

btw να δες εδω να καταλαβεις τι εννοω

http://lib.roland.co.jp/support/en/manuals/res/1811121/NS-2_e.pdf

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι της ISP που παραθέτει ο φίλος FrosT, λειτουργεί ως noise gate του σήματος της κιθάρας ενώ εάν καταλαβαίνω σωστά το πετάλι της Boss λειτουργεί ως noise gate τόσο για το σήμα της κιθάρας όσο και για το effects loop του ενισχυτή αν κρίνω από τις υποδοχές που έχει, σωστά;

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως!

Αλλα μερικες details

 

1. αν παιζεις με πεταλιερα/εφεδιερα στο loop τοτε βαζεις αποκει noise reduction (ετσι κανω εγω) και το ISP μπροστα.

 

2. Καποτε ειχα βαλει και το Boss, αλλα μα το θεο εμπλεξα τα μπουτια μου με τα καλωδια και επειδη παιζω με γκαζια ηθελα παραπανω μειωση θορυβου στο input οποτε συνολικα μου χαλαγε τον ηχο...

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σαν της Boss (δηλαδή noise reduction και στη κιθάρα αλλά και το loop) έχει και η ISP σε αρκετά υψηλότερη βέβαια τιμή…

 

http://www.thomann.de/gr/isp_technologies_gstring_pedal.htm

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα δει αυτο το πεταλι, αλλα δεν το δοκιμασα ποτε και μου φαινεται λιγο υπερβολικη η τιμη του...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, με ελκυει περισσοτερο το ISP γιατι ειμαι λιγο caveman ωρες ωρες και προτιμω να εχει ενα ωραιο on/off κουμπι και ενα knob για τα settings. Παρ' ολα αυτα, θα δοκιμασω και τα δυο γιατι ποτε δεν ξερεις... Τωρα για το boost/overdrive pedal τι λετε? Σκεφτομαι ειτε για κανα tubescreamer style (maxon/ibanez) η ισως το t-rex του battio που το χει ενας φιλος σε powerball και κανει ωραια δουλεια.. Αλλες προτασεις?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου