Προς το περιεχόμενο

τα φωτα σας για 2χ12 cab


zebric

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αφου καπως την πατησα με την υπαρχων καμπινα μου που ειναι μονοφωνικη και δεν μπορω να τρεξω το υπαρχων rig μου που περιλαμβανει marshall 20/20 power amp θελω να βρω κατι που να επιτρεπει στερεο λειτουργια...8 κ 16 ωμμ..

επισης σκεφτομουν να παω σε 2χ12 για να μεταφερεται ποιο ευκολα..τι θα χασω τι θα κερδισω σε σχεση με την 4χ12 που δεν ειναι και κανα θηριο ποιοτητας (epiphone)..

ακουω τις προτασεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν μπορείς να κάνεις wiring την 4Χ12 για στέρεο?

 

Αν θέλεις έναν "έτοιμο" τρόπο υπάρχει αυτό, που δίνει και διάφορες επιλογές:

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_buchsenanschlussplatte.htm

 

Εννοείται ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε κάποια 2Χ12" που θα πάρεις.

 

Αυτό που θα κερδίσεις με την 2Χ12" είναι πως ο ήχος θα είναι πιο tight και με καλύτερο projection. Στην 4X12" για να δεις προκοπή πρέπει να την έχεις σε ένα χώρο καμμιά 10αριά μέτρα από άκρη σε άκρη τουλάχιστον.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φαση φαινετε αυτο!! βεβαια δεν εχω ιδεα τι παιζει με το wiring..εμενα η καμπινα εχει μια εισοδο στα 16 ωμμ...eminence ηχεια...

εκανα πολυ κεφι και την orange 2x12 αλλα δεν ξερω τι παιζει με το stereo...

επισης σοβαρο κριτηριο για μενα ειναι τα live και παιζουμε hardcore...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φαση φαινετε αυτο!! βεβαια δεν εχω ιδεα τι παιζει με το wiring..εμενα η καμπινα εχει μια εισοδο στα 16 ωμμ...eminence ηχεια...

εκανα πολυ κεφι και την orange 2x12 αλλα δεν ξερω τι παιζει με το stereo...

επισης σοβαρο κριτηριο για μενα ειναι τα live και παιζουμε hardcore...

 

Απλά, αν τα μεγάφωνα είναι 16άρια, θα μπορείς να έχεις στέρεο 16Ω, ή mono 8Ω.

 

Τα Eminence πόσα Ω είναι, για δες μέσα στην καμπίνα...

 

ΔΕΝ νομίζω ότι θα χάσεις σε όγκο με μια καλή 2Χ12", ειλικρινά. Οι Orange που λες για παράδειγμα κουνάνε ΠΟΛΥ αέρα. Είναι πολλοί κιθαρίστες που τις προτιμάνε.  ;)

 

Μάλιστα έχει γίνει και λίγο μόδα τελευταία, κάποιοι που παίζανε με 4Χ12" να πηγαίνουν σε ζευγάρια 2Χ12" πλέον για τα live τους.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx πολυ φιλαρακι...οποιος ξερει ας μας πει για το wiring της orange γιατι στο site δεν ειναι ξεκαθαρο...

τι κανεις ηχογραφεις τιποτα με το gsp?? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηχεια μεσα στη καμπινα απο οτι διαβαζω πρεπει να ειναι 16 ohm...μου κανει αυτο το μαραφετι το marshall?

και αν ναι εχει πολυ κοψιμο ραψιμο η φαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηχεια μεσα στη καμπινα απο οτι διαβαζω πρεπει να ειναι 16 ohm...μου κανει αυτο το μαραφετι το marshall?

και αν ναι εχει πολυ κοψιμο ραψιμο η φαση?

 

Σου κάνει μια χαρά. Απλά αγνοείς αυτά που γράφει πάνω.  ;)

 

Θα δουλεύεις mono 8Ω και στέρεο 16Ω. Στο link του Thomann γράφει τις διαστάσεις που πρέπει να κόψεις. Εγώ θα έλεγα να το πας σε έναν μαραγκό, εκτός αν έχεις κάποια μικρή σέγα. Αλλά και να κοπεί λίγο άτσαλα δεν πολυπειράζει, μιας και θα καλυφθεί από το μέταλλο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο marshall plate το έχω βάλει στην oversized diy 2x12 καμπίνα μου. Στην μια θέση του διακόπτη δουλεύει σε στέρεο ενώ στην άλλη θέση με το ένα βύσμα δουλεύει σε σειρά και με το άλλο παράλληλα. Έτσι αν έχεις π.χ. 2 16άρια μεγάφωνα, στην στέρεο θέση θα πρέπει να συνδέσεις δύο καλώδια απο τις 16Ohm εξόδους του τελικού στην καμπίνα, ενώ στην mono θέση θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο το παράλληλο βύσμα από την 8 Ohm έξοδο του τελικού. Η σε σειρά απαιτεί 32 Ohm. Βέβαια από όσο ξέρω ο 20/20 δεν επιτρέπει την χρήση μόνο του ενός καναλιού απότε μόνο σε στέρεο θα πρέπει να την δουλεύεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου