Προς το περιεχόμενο

62 AVRI Jazzmaster pickup απορία


khayman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Παίζω την παραπάνω κιθάρα και μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία. Παρατηρώ οτι σε όλες τις θέσεις, αλλα κυρίως όπου συμμετέχει ο bridge μαγνήτης υπάρχει μια εμφανής (για τα αυτιά μου) διαφορά σε ένταση (attack;) μεταξύ των χαμηλών χορδών και των ψιλών. Θεωρώ οτι οι ψιλές χορδές ακούγονται πολύ πιο έντονα οπότε παίρνω ένα ασύμμετρο αποτέλεσμα.

 

Θεωρώ επίσης οτι η μεγαλύτερη διαφοροποίηση προκύπτει απο την χορδή D στην χορδή G.

 

Για του λόγου το αληθές, έφτιαξα ένα sample με δοκιμές και στις τρεις θέσεις των pickups στο οποίο θεωρώ οτι είναι εμφανές αυτό το φαινόμενο.

 

http://soundcloud.com/dragadmin/pickup-test/s-ruA3W

 

Επίσης και οι κυμματομορφές δείχνουν την ασυμμετρία στη διαφορά του τρίτου (D χορδή) με το τέταρτο peak (G χορδή).

 

pickuptest.jpg

 

Το sample είναι ηχογραφήμένο σ'ενα flat ac30 emulation.

 

Θεωρείτε οτι κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό ή μπορεί να είναι στον χαρακτήρα του οργάνου; Μήπως απλά έχω tunnel vision και δεν τρέχει τίποτα στην πραγματικότητα; Μήπως αντανακλαστικά το προκαλώ εγώ με το παίξιμο μου; Μήπως φρικάρω αδίκως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι δεν χαμηλωνεις τον μαγνητη απο τη μερια που οι χορδες εχουν αυξημενη ενταση ?

 

Φυσικα ειναι εντελως τρελλο αν εχεις τους μαγνητες εντελως επιπεδους να ακουγονται οι ατυλιχτες χορδες δυνατοτερα απο τις τυλιχτες μια και οι τελευταιες εχουν πολυ μεγαλυτερα μαζα και ενταση.

 

Μαλλον σε ενοχλουν τα ΠΡΙΜΑ τα οποια φυσικα και ειναι εντονα ειδικα σε αυτους τους μαγνητες που ειναι οι πλεον πριμοι μαγνητες που βγαζει η Fender (αν αλλαξεις τα 1000αρια pots με 250αρια θα δεις μια βελτιωση)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα ειναι εντελως τρελλο αν εχεις τους μαγνητες εντελως επιπεδους να ακουγονται οι ατυλιχτες χορδες δυνατοτερα απο τις τυλιχτες μια και οι τελευταιες εχουν πολυ μεγαλυτερα μαζα και ενταση.

 

Απ'όσο μπορώ να δω οι μαγνήτες είναι επίπεδοι, με αυτόν του λαιμού να είναι πιο χαμηλωμένος, όπως ήρθε απο το εργοστάσιο δηλαδή

 

pickupheight.jpg

 

Μαλλον σε ενοχλουν τα ΠΡΙΜΑ τα οποια φυσικα και ειναι εντονα ειδικα σε αυτους τους μαγνητες που ειναι οι πλεον πριμοι μαγνητες που βγαζει η Fender (αν αλλαξεις τα 1000αρια pots με 250αρια θα δεις μια βελτιωση)

 

Οκ άρα μια τέτοια ασσυμετρία είναι φυσιολογική σ'ενα βαθμό, αλλά είναι λίγο μυστήριο στο μυαλό μου γιατί προκύπτει σε flat μαγνήτες. Ίσως δοκιμάσω να τον γύρω λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου