Προς το περιεχόμενο

Deluxe vs Princeton reverb (reissues)


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας στον τίτλο του thread..

Διαβάζω  συνεχώς reviews και ακούω samples από το διαδίκτυο και προσπαθώ να καταλάβω τις διαφορές αυτών των δύο ενισχυτών. Βασικά καταλαβαίνω ότι πολύ γενικά μιλώντας, ο deluxe είναι μια μεγαλύτερη version του Princeton αλλά στην πράξη διαβάζω (και ακούω) διαφορές.

 

Σας παραθέτω μερικά σχόλια που βρήκα online:

....................................................................

"Τhe Princeton Reverb's AA1164 circuit is differentiated from the other blackface amps (Twin, Deluxe reverb etc) with it's phase inverter. Supposed to have a "sweeter" clean sound but less smooth distortion"

 

"The deluxe is much more louder and it will play clean much louder...more tube power, a 12'' speaker and a huge magnet on the 12'' speaker. If you want to gig and if you want volume, buy the Deluxe.

The Princeton is warmer, fuller, rounder, more harmonic....the Princeton has more jangle and personality. If you are recording or playing at home or gigging mic'd up buy the Princeton.

The Deluxe is a quality workhorse

The Princeton is more "refined"

 

"The Princeton reverb retained the cathodyne PI found in the tweed pro, Bandmaster and Super. I think it results in a thicker warmer tone with a softer attack compared to AB763 based amps like the Deluxe reverb".

....................................................................

 

Καταλαβαίνω ότι με αλλαγές μεγαφώνων, tubes ακόμα και cabinets, όλα μπορούν να αλλάξουν αλλά η ερώτηση είναι η εξής...

 

Αν αγνοήσεις το κόστος και το αν θα παίζεις σπίτι ή live (το ξέρω ότι είναι οι πιο σημαντικοί παράγοντες αλλά αγνοήστε τους, κρίνετέ τους μόνο tonewise), ποιόν θα διαλέγατε και γιατί;

 

Αν τα 267 ευρώ παραπάνω που έχει ο Deluxe δεν ήταν θέμα, θα τον διαλέγατε ή διαλέγοντάς τον θα χάνατε τον χαρακτήρα και την ιδιαιτερότητα του Princeton;

Επίσης συμφωνείτε (όσοι έχετε εμπειρία και με τους δύο) με τα σχόλια που βρήκα online?

 

Εγώ από αυτό το video, βάζοντάς το συνεχώς να παίζει στο 1:18 και καπάκι στο 1:44, η πρώτη μου εντύπωση είναι ότι ο Princeton είναι πιο bright...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεκαρι μεγάφωνο του Princenton με κάνει αυτόματα να επιλέξω τον Deluxe.Και οι δύο όμως είναι πολύ ακριβοί για μεξικανικού pcb ενισχυτές,you can do much better

 

https://m.thomann.de/gb/rivera_venus_deux_112_combo.htm?o=8&search=1510326097

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντήσω όμως και στην ερώτηση σου όχι δεν είναι ίδιοι ενισχυτές,έχουν διαφορετικό τύπο phase inverter και διαφορετικό κύκλωμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρων ο Rivera...

και πολύ ιδιαίτερος στο μάτι!

Τον αγορασα περσι μετα απο συμβουλη του SF. Συστηνεται ανεπιφυλαχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν δεν σε νοιαζει η διαφορα στα βατ και στην τιμη, ειναι καθαρα θεμα γουστου ποιον θα προτιμησεις, πρεπει να τους παιξεις να δεις ποιανου ο ηχος και η αποκριση/gain σου κανει πιο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είπαν οι παραπάνω συνάδελφοι με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Εγώ έχω εδώ και 10 χρόνια έναν Deluxe Reverb Reissue αλλά με τον Princeton δεν έχω πολυασχοληθεί. Δηλαδή έχει τύχει να παίξω σε ένα-δυο λάιβ με έναν Princeton άλλου, αλλά δεν έχω κάτσει ποτέ σε ησυχία να παίξω και να τον ακούσω καλά οπότε δεν μπορώ ουσιαστικά να παρέχω συγκριτικά στοιχεία όσον αφορά τον ήχο τους.

 

Κάτι που δεν αναφέρθηκε είναι και η διαφορά βάρους και όγκου. Ο Deluxe είναι λίγο γομάρι και δεν είναι για πολλές βόλτες στο κουβαλητό. Ο άλλος είναι σαφώς πιο διαχειρίσιμος αν και δεν τον λες και  ελαφρύ για την κατηγορία του.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεκαρι μεγάφωνο του Princenton με κάνει αυτόματα να επιλέξω τον

 

Princeton θα έλεγα εγώ :D

Έχοντας δύο λαμπάτους 7ender με δωδεκάρια, την γλύκα του 10ριου δεν την έχει κανένας  ;D

Δοκιμάστε 10ράκι και τα ξαναλέμε έχει ακριβώς τη χροιά που χρειάζεται να έχει μια κιθάρα

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Princeton θα έλεγα εγώ :D

Έχοντας δύο λαμπάτους 7ender με δωδεκάρια, την γλύκα του 10ριου δεν την έχει κανένας  ;D

Δοκιμάστε 10ράκι και τα ξαναλέμε έχει ακριβώς τη χροιά που χρειάζεται να έχει μια κιθάρα

Απορία: και γιατί δεν παίρνεις κι εσύ ένα 10αράκι τότε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου