Προς το περιεχόμενο

Απόσυρση Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συμφορουμίτες,

 

Έδω και καιρό αμφιταλαντεύομαι εάν πρέπει να πουλήσω την πρώτη μου κιθάρα την οποία δε την ακουμπάω και την βλέπω να μαραζώνει σε μια βάση.Γι'αυτό το λόγο σκέφτηκα να την αποσύρω και να πάρω μια ακουστική μιας που δεν εχω και έρχεται και το καλοκαιράκι.Μένω Θεσσαλονίκη και έχω ακούσει πως τέτοι πρόγραμμα απόσυρσης έχει ο ριχαρδος.Ξέρετε ακριβώς τι ίσχυει?Πηγαίνω την κιθάρα μου δίνουν ένα ποσό ή μου κάνουν έκπτωση απο μία άλλη κιθάρα?Αυτό ισχύει μόνο στο ριχάρδο ή και σε άλλα μαγαζιά?και για να μην ανοίγω άλλο θέμα στη θεσσαλονίκη για value for money ηλεκτροακουστική που να κοιτάξω?

 

Eυχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι κιθαρα μιλαμε??

 

 

****Εγω αν και την πρωτη μου κιθαρα την εσπασα μικρος και ακομα κλαιω.....δεν θα την πουλαγα ποτε ,καθαρα για συναισθηματικούς λογους ...την 2η την εχω εδω και 22 χρονια ....ε δεν παει να την πουλησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=90287

 

Αυτή αλλά σε κόκκινο..Μα δεν είπα πως θα τη πουλήσω ή θα την αποσύρω σίγουρα καθώς εμπλέκεται και το συναισθηματικό κομμάτι..Απλώς ρώτησα για να μάθω τη διαδικασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω φίλε μου αν η κιθάρα σου έχει αξία συναισθηματική ,ή υλική ,ή μεταφυσική ;D

Αυτό που ξέρω είναι πως άλλο πράγμα μια ηλεκτρική,άλλο μια ακουστική και επίσης άλλο μια ηλεκτροακουστική.

Αυτό το τελευταίο το περί ηλεκτροακουστικής στο λέω ,γιατί κάτι αναφέρεις περί καλοκαιριού που έρχεται και στη παραλία-εκτός αν είναι οργανωμένη-οι μπαλαντέζες και οι ενισχυτές σπανίζουν ;D

 

Από αποσύρσεις μουσικών οργάνων δεν ξέρω ,πλην ότι σε αυτές που έκαναν στα αυτοκίνητα ,οι αγοραστές βγήκαν γουλί κουρεμμένοι απ τη φορολογία που τους επέβαλαν οι υπουργοί οικονομικών-περιβάλλοντος ,μια και συνήθως έδιναν το παλιό για να πάρουν κάτι πιο καινούριο ,αλλά και πιο μουράτο με αλόγατα και κυβικά  ;D

 

Προσωπικά έχω ηλεκτρικές ,έχω και ακουστικές ,οι άλλες είναι μπάσταρδα ,κάτι σα τα suv σιδερικά και τα all terain λάστιχα ,δλδ δεν κάνουν για τίποτα  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω για Ριχάρδο, αλλά σε μαγαζιά που πουλάνε μεταχειρισμένα συνηθίζεται να δέχονται "απόσυρση" για αγορά καινούριου.

Η άποψή μου είναι οτι τέτοια καταστήματα δίνουν ελάχιστα σε σχέση με την τιμή που μπορείς να πετύχεις στις αγγελίες, οπότε μάλλον αξίζει πρώτα να την πουλήσεις σε ιδιώτη και μετά να πας για την καινούρια. Φυσικά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ακριβώς η έννοια της απόσυρσης για κιθάρες ακόμη κι αν είναι σε άθλια κατάσταση (π.χ. σπασμένες). Πολλοί επισκευάζουν, διατηρούν κι αναβαθμίζουν την 1η τους κιθάρα αλλά δεν τη δίνουν και πιστεύω πως αυτό είναι σωστό για όποιον είναι συναισθματικά δεμένος.

Ακόμη και καλά χρήματα να μου έδιναν για το 1ο μου όργανο(μπασάκι Squier P-bass), δε θα το πουλούσα για να πάρω κάτι άλλο. Πόσο μάλλον αν μου έδιναν κάτι ψηλά σε στυλ απόσυρσης/έκπτωσης. Αυτα, μόνο σε τεράστια οικονομική ανάγκη κι απελπισία θα τα συζητούσα.

θα βρεις καλές τιμές σε ακουστικές/ηλ-ακουστικές στο εμπόριο πλέον και πολλά μοντέλα να δοκιμάσεις χωρίς να χρειαστεί να πλασάρεις τη washburn (αξιοπρεπές 1ο κιθαρώνι πλάκα πλάκα). Ακομη κι αν την αποχωριστείς βέβαια, καλύτερα δώσε τη σε φίλο ή άνθρωπο που θα την εκτιμήσει χωρίς να παζαρεύει για εξευτελιστικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας συμφορουμίτες,

 

Έδω και καιρό αμφιταλαντεύομαι εάν πρέπει να πουλήσω την πρώτη μου κιθάρα την οποία δε την ακουμπάω και την βλέπω να μαραζώνει σε μια βάση.Γι'αυτό το λόγο σκέφτηκα να την αποσύρω και να πάρω μια ακουστική μιας που δεν εχω και έρχεται και το καλοκαιράκι.Μένω Θεσσαλονίκη και έχω ακούσει πως τέτοι πρόγραμμα απόσυρσης έχει ο ριχαρδος.Ξέρετε ακριβώς τι ίσχυει?Πηγαίνω την κιθάρα μου δίνουν ένα ποσό ή μου κάνουν έκπτωση απο μία άλλη κιθάρα?Αυτό ισχύει μόνο στο ριχάρδο ή και σε άλλα μαγαζιά?και για να μην ανοίγω άλλο θέμα στη θεσσαλονίκη για value for money ηλεκτροακουστική που να κοιτάξω?

 

Eυχαριστώ

 

Να ξέρεις ότι για μία κιθάρα της τάξης των 250 ευρώ είναι ζήτημα αν θα σου δώσουν πάνω από 50. Επίσης είναι ζήτημα και αν θα στην πάρει ένα μαγαζί διότι, αν και το όργανο είναι μια χαρά, δεν θα το πουλήσει εύκολα. Κράτα την κιθαρίτσα σου, που έτσι κι αλλιώς και να την πουλήσεις πολλά δε θα βγάλεις, και όταν με το καλό έχεις μπικικίνια πάρε ό,τι άλλο θες. Μην σκοτώσεις γιατί θα μετανιώσεις (ούτε μπουζουξής να ήμουν τέτοια ρίμα :o).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι τεράστια ανάγκη μπορείς να την κρατίσεις και να την αναβαθμίσεις όπως είπε ο Sottos ή ακόμα και να μάθεις πάνω σε αυτην χρήσιμα πράματα όπως το σεταρισμα.

 

Μπορείς να την έχεις κουρδισμένη σε κανένα ημιτόνιο πιο κάτω αν σου αρέσει να παίζεις μαζί με το ΜΡ3 και να πιάνεις συγκροτίματα όπως guns'n'roses για παράδειγμα.

 

Εγώ την δικιά μου τη έχω κουρδισμένη πιο χαμηλά και έχω πειραματιστεί π,χ scalloped,μπορεί τα τάστα της να είναι άθλια και να μην εχω intonation καλό αλλά ακόμα για μέσα στο σπίτι κάνει δουλειά ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου