Προς το περιεχόμενο

Αγορά Monitor για το σπίτι??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

yamaha hs 80m η τα 10m χωρις δευτερη σκεψη, σε σχεση με τις μουφες behringer k krk. πεταμενα λεφτα

 

Όχι ακριβώς φίλτατε, αν δεν μπορείς να κάνεις μια τουλάχιστον αξιοπρεπή μίξη σε KRK σίγουρα το τελευταίο πράγμα που φταίει είναι ίδια τα ηχεία.

 

Πεταμένα λεφτά θα ήταν ίσως κάποια φθηνά 3άρια no name monitor γενικής χρήσης που πουλάει για παράδειγμα ο thomann, που απλά ειναι αδύνατον να ακούσεις τις μπάσες συχνότητες, επειδή αδυνατούν να τις αποδώσουν. Αυτά προφανώς δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από ότι θεωρητικά λύνουν, οπότε είναι όντως "μούφες".

 

Αλλά τα KRK rockit5, για παράδειγμα, είναι αξιοπρεπέστατη λύση, καλό value-for-money και σίγουρα μπορείς να βγάλεις εξαιρετικές μίξεις (αρκεί να ακολουθήσεις το αυτονόητο, να τα μάθεις δηλαδή ωστέ να γνωρίζεις πάνω κάτω πως μεταφράζουν σε συμβατικά ηχοσυστήματα)

 

Cheers

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πω κάτι και εγω ωστε να τελειωσουμε με το θέμα ''μουφα εξοπλισμος'' διοτι ξεφευγουμε απο το αρχικό θέμα...το οποιο ηταν η επιλογη monitors!

 

ναι αυτο ηταν το θεμα αλλα monitors για το σπίτι για ερασιτεχνικες δουλειες...

 

Μαρκές οπως Genelec,KRK,Yamaha,JBL,DYNAUDIO και ισως FOSTEX επισης, θεωρουνται

κορυφή στο θέμα monitors και εξοπλισμός...το λέω αυτο οχι σαν 'home studio engineer'

αλλά σαν επαγγελμαστίας ηχολήπτης που δουλευω στην Αγγλια.

Απο την εμπειρια μου ομως...η Behringer θεωρειται μια καθαρά home studio επιλογη, ή εστω 'τελευταια επιλογη'....

Η πικρή αληθεια....ολοι εχουμε κατι που γράφει 'Behringer' επανω (εκτος απο τα Abbey Road Studios!)

 

Φιλε beeros05, σε σχεση με αυτο που ειπες πριν οτι τα αντιστοιχα 'δυνατα' ηχεια της KRK (σε σχεση με τα Behringer) θα ειναι και πιο ακριβά....συμφωνω...αλλά δεν σε νοιαζουν τα 'δυνατα' ηχεια, απο τη στιγμη που κανεις monitoring...

Και μην ξεχνας...οταν ακους κατι πιο δυνατα, σε κανει να πιστευεις οτι ειναι καλυτερο (ακομα κι αν δεν ειναι).

 

Οποτε ειτε FOSTEX ειτε KRK καλο ειναι...

 

(α..και τα εχω ακουσει!)

 

ναι ρε μαν ουτως η αλλιως δεν αναφερώμουν σε σενα σχετικα με τα γκουρου κλπ ;)

 

Λοιπόν για να κλείσουμε το θεμα (το δικό μου) βρήκα μεταχειρισμένα τα Behringer Truth B2031A τα εχει και ο κιθαρίστας μας...η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετα μεγαλα σε ενταση ηχεια και για το χωρο μου αλλα και για τις αναγκες μου αλλά το θεμα είναι ότι είναι ''ευκαιρία'' και γλιτωνω αρκετα λεφτά...τη δουλειά τους θα την κανουν και με το παραπάνω...οπότε κομπλέ ;D τα εχω ακουσει και με ικανοποιούν πάρα πολύ

 

σας ευχαριστώ όλους!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι.

 

1ον δεν το παιζω ειδημονας, μιλησα καθαρα βαση στοιχειων και τα οποια παρεθεσα κιολας.

 

2ον ζητω συγνωμη για το υφος μου, απλα εχοντας ακουσει τα behringer, τα Κrk κ τα yamaha και εχοντας μπει και εγω στην ιδια διαδικασια επιλογης monitor κ οχι πρωτη φορα καταληγω σε καποια συμπερασματα.

 

και το πιο σημαντικο ειναι οτι τα πιο φτηνα ειναι τελικα τα πιο ακριβα. Η behringer ειναι μια εταιρια low end, και δεν θα αφηνα στα χερια της μια τοσο σημαντικη διαδικασια οπως μια μιξη αν ειχα αλλη επιλογη.

 

3ον συμφωνω οτι για τα krk δεν ισχυει ο ορος ''μουφα'' και οντως ειναι αξιοπρεπη monitor, απλα δεν τα θεωρω value for money και πιστευω οτι αξιζει καποιος να δωσει λιγα παραπανω για τα yamaha η τα fostex τα οποια ''τουλαχιστον'' θεωρουνται ''καλυτερα'' αν και ολα αυτα εχουν να κανουν και με προσωπικες αποψεις, αλλα και με τη συνηθεια του αυτιου του καθενος.

 

κ τελος δν ειναι τυχαιο οτι θα βρεις σε αρκετα mid-range studio τα συγκεκριμενα yamaha αλλα κ τα fostex, ενω krk, m-audio και behringer συναντας μονο σε home studio. Παντα εξαρταται βεβαια με τον τυπο της δουλειας που θελει να κανει ο καθενας.

 

ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου