Προς το περιεχόμενο

13άρες flat σε στρατ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας...

Έχω μία στρατ με μαγνήτες p90, single coil, mini humbucker και επεδή μου αρέσει τζαζ ήχος που προσεγγίζει (καρφί σε φλατ 20άρι κόμπο μπάσσου) θέλω να της βάλω 13 άρες φλατ χορδές, για να πειραματιστώ. Έχω παίξει με 13άρες φλατ και γενικά δεν έχω πρόβλημα με το πάχος αλλά δεν ξέρω πως θα φανεί στην κιθάρα...

Το τρέμολο είναι βιδωμένο αλλά δεν ξέρω αν χρειαστεί και 4ο ή και 5ο ελατήριο μιας και οι φλατ χορδές (το ξέρω από το μπάσσο) τραβάνε πολύ περισσότερο...

 

Τέλος έχετε να μου προτείνεται κάποιο σετ φλατγουντς; σκέφτομαι το thomastic...

 

 

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολλοί δε συμφωνούν, αλλά νομίζω ότι 13 σε στρατ είναι αρκετά ζόρικη τάση. Υποτίθεται ότι τα παλιά τα χρόνια με τετοιες τις στέλναν, απ' το εργοστάσιο, αλλά πάλι έχω ακούσει για αρκετά μπράτσα που πήραν...

 

Το πάχος δεν είναι πρόβλημα για το χέρι, και το action με τέτοιες χορδές μπορεί να κατέβει σε γελοία επίπεδα.

 

Επίσης θα χρειαστεί κατά πάσα πιθανότητα να ανοίξεις τα αυλάκια στο nut, που είναι κάπως δουλειά για ειδικό, εκτός αν είσαι πολύ προσεχτικός. Τι χορδές φοράς τώρα;

 

Επειδή έχω βρεθεί στο ίδιο "μονοπάτι" (έχω βάλει φλατ και διπλούς σε στρατ κλπ), for what it's worth το συμπέρασμά μου είναι ότι 10ρες-11ρες round, ένας απλός neck μονός και ένας ενισχυτής που αρπάζει ελάχιστα βγάζουν πολύ πειστικό jazz ήχο άμα παίξεις λίγο και με τα tone. Δεν ξέρω τι ήχο έχεις στο μυαλό σου βέβαια :)

 

Γειά σας...

Έχω μία στρατ με μαγνήτες p90, single coil, mini humbucker και επεδή μου αρέσει τζαζ ήχος που προσεγγίζει (καρφί σε φλατ 20άρι κόμπο μπάσσου) θέλω να της βάλω 13 άρες φλατ χορδές, για να πειραματιστώ. Έχω παίξει με 13άρες φλατ και γενικά δεν έχω πρόβλημα με το πάχος αλλά δεν ξέρω πως θα φανεί στην κιθάρα...

Το τρέμολο είναι βιδωμένο αλλά δεν ξέρω αν χρειαστεί και 4ο ή και 5ο ελατήριο μιας και οι φλατ χορδές (το ξέρω από το μπάσσο) τραβάνε πολύ περισσότερο...

 

Τέλος έχετε να μου προτείνεται κάποιο σετ φλατγουντς; σκέφτομαι το thomastic...

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ οτι κιθαρα παιζεις κ οτι χορδες κι αν φοραει παιζει τζαζ.Με το tone μπορεις να βρεις κατι αξιολογο οπως κ με τις ρυθμισεις του ενισχυτη.

 

Απο solid κιθαρα σκαφατο ηχο μην περιμένεις ποτε.Οτι κ να την κανεις την stratocaster δεν θα γινει ποτε σκαφος κουφιο.Εχω κανει κ γω πειραματα με solid k flatwounds αλλα δεν βελτιωθηκε κ πολυ.Ειδα διαφορα με διπλό μαγνητη αλλα κ παλι δεν ηταν σκαφατο.

 

Η μονη προσεγγιση σε σκαφατο ηχο που εχω παιξει ειναι μια les paul.Πιο κοντα δεν βγαινεις.

 

Μαθε πραματα για τη τζαζ με την κιθαρα που χεις.Πρεπει να αλλαξεις τον τροπο παιξιματος,δυναμικων ενδεχομενως κ αλλως χαρακτηριστικών σου.Και αν δεις οτι τραβαει τοτε πηγαινε αγορασε ενα φτηνο σκαφακι κ μην πειραζεις την stratocaster σου.Και με 200 ευρω αν παρεις μια 335 ή αλλη φτηνιαρα θα παιζεις πιο κοντα σε τζαζ απο μια τρελη custom stratocaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει με 13άρες φλατ και γενικά δεν έχω πρόβλημα με το πάχος αλλά δεν ξέρω πως θα φανεί στην κιθάρα...

 

η κιθαρα δεν θα παθει τιποτα (ετσι κι αλλοιως εχει πιο γερο μπρατσο απο τα περισσοτερα σκαφακια),φυσικα θα χρειαστεις 5 ελατηρια &  κοψιμο στο nut.

 

ωραια ακουγονται οι στρατ με flatwounds  ;) (βεβαια γιατι να βαλεις τοσο βαριες χορδες σε solid body κιθαρα δεν μπορω να το καταλαβω,βαλε 10αρες  flatwounds  μια χαρα θα εισαι ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα δεν θα παθει τιποτα (ετσι κι αλλοιως εχει πιο γερο μπρατσο απο τα περισσοτερα σκαφακια)

 

δηλαδή πιστεύεις ότι όλες οι στρατ παίρνουν άνετα 13ρες και μαλιστα φλατ που έχουν πιο μεγάλη τάση; γιατί όσο ναναι θα είναι καμια 70ρια κιλα τάση, σα να κrεμάσεις εμένα όταν ήμουν αδύνατος από το headstock :) υπάρχει δηλαδή χορδή που δε θα έβαζες σε στρατ; και δε μιλάω για τα ρόπαλα που έχεις στις δικές σου :) μιλάω για τα μπρατσα του εμπορίου

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Ήδη έχω 11άρες round (ξέχασα βλακωδώς να το αναφέρω) και μου αρέσει ιδιαίτερα...

Ο ήχος που έχω στο μυαλό μου είναι πολύ κοντά σε αυτόν που έχω (το πείραγμα του tone βοήθησε πάρα πολύ) αλλά απλά πειραματίζομαι (έτσι και αλλιώς μπάσσο παίζω).

 

Επίσης ξέχασα να δηλώσω πως η κιθάρα είναι ΕΚΟ (απομίμηση στράτ)...

 

Και τώρα να ξαναρωτήσω:

καλά τα ελατήρια, αλλά το φάγωμα του nut πώς μπορώ να το κάνω μόνος μου;

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είχα τυλίξει πολύ ψιλό (1000-2000) γυαλόχαρτο σε χορδή και το πέρναγα μπρός πίσω από το nut. Κανονικά η δουλειά γίνεται με ειδικές λίμες (nut files). Το πρόβλημα είναι ότι αν το nut σου είναι στο σωτό ύψος πρέπει να "φας" μόνο προς τα πλάγια...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή πιστεύεις ότι όλες οι στρατ παίρνουν άνετα 13ρες και μαλιστα φλατ που έχουν πιο μεγάλη τάση; γιατί όσο ναναι θα είναι καμια 70ρια κιλα τάση, σα να κrεμάσεις εμένα όταν ήμουν αδύνατος από το headstock :) υπάρχει δηλαδή χορδή που δε θα έβαζες σε στρατ; και δε μιλάω για τα ρόπαλα που έχεις στις δικές σου :) μιλάω για τα μπρατσα του εμπορίου

 

οτι θελεις βαζεις δεν υπαρχει προβλημα,στα 60s που οι Fender ειχαν μπρατσα μπουζουκι style.. ;D με 12αρες & 13αρες flat της εβγαζαν απο το εργοστασιο ;)

 

απλα ΓΙΑΤΙ να βαλεις τοσο βαριες χορδες? ???

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απλα ΓΙΑΤΙ να βαλεις τοσο βαριες χορδες? ???

 

 

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν το nut σου είναι στο σωτό ύψος πρέπει να "φας" μόνο προς τα πλάγια...

 

 

Ευτυχώς που τώρα το nut δεν είναι και σε σωστό ύψος... Πάσχει, και επίσης τυλίγει όλη τη χορδή (Την Μι Μπάσσα ας πούμε) και όχι ένα μέρος της...

Άρα θέλει δουλειά...

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κύριοι...

 

 

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα ελατηρια στο τρεμολο, θα ελεγα να το "κλειδωσεις" γενικα. Βαλε δηλαδη και τα 5 ελατηρια, αλλα μαλλον δεν θα χρειαστει να χρησιμοποιησεις το τρεμολο και πολυ, οποτε αν σφηνωσεις μια ξυλινη σφηνα στο block end θα μεινει στη θεση του μονιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου