Προς το περιεχόμενο

13άρες flat σε στρατ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παιδια επαθα πλακα με τις http://www.dogalstrings.it/

 

Ειναι οι καλυτερες φλατ που εχω βαλει ποτε.Σε αισθηση ειναι απιστευτες κ ειναι κ αυτες απο μαλακο υλικο χωρις πολυ τραβηγμα.Εβαλα 12ρες παλι κ ειναι περιπου 11ρες κ αυτες.Οι δυναμικες τους ειναι απιθανες εχω παθει σοκ μολις τις επαιξα.Το αντιτιμο ειναι ομως βαρη κ μεγαλο.Το σετακι εχει 25 ευρω :P

Γνωρίζει κανείς πού θα μπορούσα να τις βρω στην Αθήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Έχω βάλει για ένα διάστημα 13ρες φλατ σε στρατ, δοκίμασε το αν θες. Αλλά αν δεν σε ικανοποιεί ο ήχος με τις 10ρες, μάλλον ούτε με τις 13ρες θα γίνει αυτό. Οπότε η καλύτερη συμβουλή ήταν

 

.Και με 200 ευρω αν παρεις μια 335 ή αλλη φτηνιαρα θα παιζεις πιο κοντα σε τζαζ απο μια τρελη custom stratocaster.

 

η πάρε ένα φουλ σκάφος φτηνό αντί για μισό σκαφακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι θελεις βαζεις δεν υπαρχει προβλημα,στα 60s που οι Fender ειχαν μπρατσα μπουζουκι style.. ;D με 12αρες & 13αρες flat της εβγαζαν απο το εργοστασιο ;)

 

απλα ΓΙΑΤΙ να βαλεις τοσο βαριες χορδες? ???

 

καλά, άμα ήσουν όμως ο Pat Martino θα έλεγες γιατί να βάλεις τόσο ...ελαφριές  ;D

 

πέρα από το καλαμπούρι, η απάντηση είναι βέβαια για τον ήχο. Αν παίζεις καθαρά οι χορδές είναι πολύ βασικό συστατικό, και ειδικά στις στρατ τα καντίνια 9 και 10 πολύ πλίκι πλίκι ρε παιδί μου, και 15 να βάλεις λίγο είναι :)

 

Επίσης με χοντρές χορδές (μέχρι ενός σημείου) και σωστό σεταπ είναι πιο εύκολο το παίξιμο (χωρίς bend)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι ΟΛΟΙ οι δημοτικοί κιθαρίστες τις προτιμούν ;)

 

εισαι σιγουρος πως δεν εχει να κανει με το ονομα?

dog / σκυλαδικο  :P

 

(καμια σχεση τα δημοτικα με τα σκυλαδικα βεβαια, για πλακα το ειπα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει κάποιος σκληρές στην αίσθηση? Έχω ακούσει για τις Rotosound ή κάνω λάθος? Έχει κανείς ιδέα, σε σύγκριση με τις Pyramid Gold πόσο διαφορά έχουν?

 

Οι Thomastik αν θυμάμαι καλά έχουν πιο λεπτές τις D & G σε σχέση με τα κλασικά σετ flatwound. Ίσως γι'αυτο είναι πιο "μαλακές" σε αίσθηση και tension.

 

Εγω παιδια επαθα πλακα με τις http://www.dogalstrings.it/

 

Ειναι οι καλυτερες φλατ που εχω βαλει ποτε.Σε αισθηση ειναι απιστευτες κ ειναι κ αυτες απο μαλακο υλικο χωρις πολυ τραβηγμα.Εβαλα 12ρες παλι κ ειναι περιπου 11ρες κ αυτες.Οι δυναμικες τους ειναι απιθανες εχω παθει σοκ μολις τις επαιξα.Το αντιτιμο ειναι ομως βαρη κ μεγαλο.Το σετακι εχει 25 ευρω :P

Ποιές έβαλες? Δεν τις ήξερα τις Dogal. Κανένα internet-ικό μαγαζί? Aν και δύσκολα θα αλλάξω τις Pyramid... αλλά αν δεν τις δοκιμάσω...  ::) Οι Apache ακούγονται δελεαστικές... και λέγαμε για Hank Marvin σε άλλο θέμα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dogalstrings.it/Strings_Moderno.aspx?CAT=chitarra%20elettrica&LINEA=Linea_Rossa_Vintage_Chitarra_Elettrica&PATH=Strings_Moderno

 

Linea Rossa Vintage Flat Wound 12res με τυλιχτη κ την B.Μονο το καντινι ειναι γυμνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει κάποιος σκληρές στην αίσθηση? Έχω ακούσει για τις Rotosound ή κάνω λάθος? Έχει κανείς ιδέα, σε σύγκριση με τις Pyramid Gold πόσο διαφορά έχουν?

 

Οι Thomastik αν θυμάμαι καλά έχουν πιο λεπτές τις D & G σε σχέση με τα κλασικά σετ flatwound. Ίσως γι'αυτο είναι πιο "μαλακές" σε αίσθηση και tension.

Ποιές έβαλες? Δεν τις ήξερα τις Dogal. Κανένα internet-ικό μαγαζί? Aν και δύσκολα θα αλλάξω τις Pyramid... αλλά αν δεν τις δοκιμάσω...  ::) Οι Apache ακούγονται δελεαστικές... και λέγαμε για Hank Marvin σε άλλο θέμα.  :)

 

Oi Rotosound ειναι χαλια......

 

Οι PYRAMID ειναι κορυφη & οι Dogal η κορυφη της κορυφης..... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά, άμα ήσουν όμως ο Pat Martino θα έλεγες γιατί να βάλεις τόσο ...ελαφριές  ;D

 

πέρα από το καλαμπούρι, η απάντηση είναι βέβαια για τον ήχο. Αν παίζεις καθαρά οι χορδές είναι πολύ βασικό συστατικό, και ειδικά στις στρατ τα καντίνια 9 και 10 πολύ πλίκι πλίκι ρε παιδί μου, και 15 να βάλεις λίγο είναι :)

 

Επίσης με χοντρές χορδές (μέχρι ενός σημείου) και σωστό σεταπ είναι πιο εύκολο το παίξιμο (χωρίς bend)

 

Μπα οι Fender με πολυ βαριες χορδες ακουγονται μαπα ΙΜΗΟ μια και το twang παει περιπατο...βεβαια to each his own....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα οι Fender με πολυ βαριες χορδες ακουγονται μαπα ΙΜΗΟ μια και το twang παει περιπατο...βεβαια to each his own....

 

όντως το trwang λείπει Αν βέβαια θες να παίξεις τζαζ δεν είναι και απαραίτητο :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου