Προς το περιεχόμενο

αγορα καμπινας 2χ12 η 4χ12 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια για εξηγηστε μου και μενα ποια ειναι καλα και ποια κακα celestion? ξερω οτι φτιαχνονται πλεον στην κινα ετσι? επισης πως μπορω να ξερω ποια καμπινα φοραει τι?

εμενα μου φαινετε οτι μας τρωνε τα λεφτακια μας καποιες επωνυμες...

 

μια απαντηση ρε παιδια...να λυνουμε και ουσιαστικα θεματακια αν ειναι δυνατον...εκτος και αν δεν γνωριζει καποιος οποτε παω πασο...

και το ρωταω αυτο γιατι μπορεις να βρεις καμπινες με ιδια ηχεια πανω ( V30 πχ) ιδιων διαστασεων αλλα με μεγαλη διαφορα τιμης....πχ line 6 4x12 v30  engl 4x12 v30...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Eντάξει δεν είναι και κανένα τεράστιο πρόβλημα οι διαστάσεις. Δεν θα πάς σε κανένα Altec Alnico με μισό μέτρο voice coil, αυτά είναι λίγο παρατραβηγμένα.

 

Όσο για το boomy αυτό είναι και θέμα γούστων. Εμένα όλες οι κλειστές 2x12 και με τα V30 boomy μου ακούγονται, αλλά υπάρχουν πάρα πολλόί γνωστοί μου high gainers που ορκίζονται σε αυτές.

 

Tέλοςμπάντων μια πρόταση για να μην παιδεύεσαι όλη την ώρα...

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p4409_TTC-212-REX-Pro-Jr---BLACK.html

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p2060_TTC-British-Series-2x12.html

 

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3575_Eminence-Guitar-Legend-V12----12----120-W---8-Ohm.html

 

Tους κάνεις και κανα ψιλοπαζάρακι μιας και έτσι κι αλλιώς κάνουν προσφορές αν πάρεις μαζί καμπίνα και μεγάφωνα και τελειώνεις δια παντώς. Και καμία σχέση ποιοτικά βέβαια, είναι δέκα σκάλες πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τα legend....

ενταξει η τιμη ανεβαινει στο συγκεκριμενο καταστημα αλλα εχεις κατι στα μετρα σου οποτε αν ξερεις τι κανεις και τι θελεις ξεμπερδεψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει δεν είναι και κανένα τεράστιο πρόβλημα οι διαστάσεις.

 

μια αλλαγή στον ήχο μετά την αλλαγή μεγαφώνων σε κλειστή καμπίνα, που ο Λάκης ούτε καν θα την καταλάβει, ο Τάκης θα τη γουστάρει κι ο Σάκης θα τη μισήσει, ας είναι κανείς ενημερωμένος για το τι παίζεται και από κει και πέρα, "your mileage may vary"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας συγνωμη και εχετε δικιο οτι επρεπε να ανοιξω αλλο thread, αλλα η καθαρη αληθεια ειναι οτι βαριομουν  :P

τωρα για ηχο, συνδυασμος σκληρου ηχου αλλα και με καλα καθαρα και metalιζων αλλα κ με british rock κλπ στοιχεια. γι αυτο κιολας ο συγκεκριμενος ενισχυτης. και επειδη ξερω οτι θα πεσετε να με φατε (αλλο παιρνεις για το ενα και αλλο για το αλλο) οποιος ξερει την εταιρεια και τον σκοπο παραγωγης αυτου του ενισχυτη καταλαβαινει περι τινος προκειται.

απο budget γυρω στα 500-600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!!!! Φιλε μου σκεψου και το 2χ(2χ12) με διαφορετικα ηχεια η μια front η αλλη rear και εχεις και το headroom της 4χ12 και οποτε γουσταρεις παιζεις 2χ12.....ομως για καμπινα πρεπει να ριξεις χρημα ετσι για να περιμενεις αποτελεσμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

καταρχας συγνωμη και εχετε δικιο οτι επρεπε να ανοιξω αλλο thread, αλλα η καθαρη αληθεια ειναι οτι βαριομουν  :P

τωρα για ηχο, συνδυασμος σκληρου ηχου αλλα και με καλα καθαρα και metalιζων αλλα κ με british rock κλπ στοιχεια. γι αυτο κιολας ο συγκεκριμενος ενισχυτης. και επειδη ξερω οτι θα πεσετε να με φατε (αλλο παιρνεις για το ενα και αλλο για το αλλο) οποιος ξερει την εταιρεια και τον σκοπο παραγωγης αυτου του ενισχυτη καταλαβαινει περι τινος προκειται.

απο budget γυρω στα 500-600.

 

Σχωρεμένος  :)

 

Δες την πρόταση από πάνω που είναι super duper και με τα μισά λεφτά, μιας και το παλληκάρι παίζει επίσης σκληρά είδη με 120 watt ενισχυτή.

 

Τώρα αν θές να πουλήσεις πραγματικά μούρη, και να σου φύγει η πλάτη στο κουβάλημα αλλά να έχεις ήχο που δεν μασάει τίποτα, μια άδεια μοντέρνα καμπίνα όπως η προηγούμε και δύο EV-12L της Electrovoice. Σε ενδιάμεση κατάσταση κόστους και βάρους τα Fane Medusa 150C που είναι και Hiwattίσια  ;)

 

μια αλλαγή στον ήχο μετά την αλλαγή μεγαφώνων σε κλειστή καμπίνα, που ο Λάκης ούτε καν θα την καταλάβει, ο Τάκης θα τη γουστάρει κι ο Σάκης θα τη μισήσει, ας είναι κανείς ενημερωμένος για το τι παίζεται και από κει και πέρα, "your mileage may vary"

 

100% μαζί σου. Απλά όταν ο άλλος δεν έχει ακούσει τίποτα δεν υπάρχει και κάποια αναφορά για να του εξηγήσεις, ούτε είμαι σίγουρος αν κατάλαβε τι σημαίνει boomy...

 

μια απαντηση ρε παιδια...να λυνουμε και ουσιαστικα θεματακια αν ειναι δυνατον...εκτος και αν δεν γνωριζει καποιος οποτε παω πασο...

και το ρωταω αυτο γιατι μπορεις να βρεις καμπινες με ιδια ηχεια πανω ( V30 πχ) ιδιων διαστασεων αλλα με μεγαλη διαφορα τιμης....πχ line 6 4x12 v30  engl 4x12 v30...

 

Όλα τα ίδια κινέζικα είναι και δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς καμπίνα με εξαιρετικό μεγάφωνο ακόμα και αν δώσεις 3000 ευρώ για combo ενισχυτή, με ελάχιστες εξαιρέσεις πολύ μικρών μπουτικ εταιρειών.

 

Στις καμπίνες όμως παίζουν ρόλο πολύ και τα υλικά καθώς και η κατασκευή, για να μην τρίζει ή να μην χρωματίζει με ανεπιθύμητο τρόπο τον ήχο. Υπάρχουν καμπίνες που κοστίζουν χωρίς μεγάφωνα 700-800 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν θα έλεγα πως έχεις και τόσα προβλήματα πια... ψυχραιμία...

 

oxi οχι δεν ειπα κι ετσι... δεν εννοω οτι ειμαι σε κακη κατασταση... μεσα στην πλακα εννοουσα οτι θες να παρεις κατι και ολο κατι προκυπτει... δεν μπορεις με τιποτα και ποτε να εισαι σθγουρος για την επιλογη σου... αυτο...

 

απλα σκεφτηκα οτι θα παρω που θα παρω την benton αν καποια στιγμη τα μεγαφωνα χαλασουνε και ειναι εκτος εγγυησης , βγαζω το απο πισω καλυμα και βαζω οτι ηχεις θελω και ειμαι οκ ? θα μου πεις ακομα δεν την πηρα και συζηταω για αυτα ? ασε που το πιο πιθανο ειναι πριν χαλασει η καμπινα θα εχει χαλασει ο ενυσχητης... ;D ;D ;D παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια... και οσο για εναν φιλο παραπανω που λεει οτι θα επρεπε να εχω καταληξει καπου... απαντω οτι πραγματι εχω καταληξει στο τι θα παρω και εμπιστευομαι τοσο πολυ τις αποψεις σας που θα δωσω καλως η κακως 500 ευρω χωρις καν να τα εχω ακουσει απο κοντα αυτα που θα παρω... ο θεος βοηθος... ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα δυστηχως στην ελλαδα ζουμε...  κατι ακομα... γνωμη για αυτες εχετε ?

 

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_412f_bk.htm

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_412hbk.htm

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_212vbk.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ριξτε ενα ματι σε αυτα  ???  http://cgi.ebay.com/12-Speakers-1976-date-codes-pos-Celestion-Fane-/150485650285?pt=UK_ConElec_SpeakersPASystems_RL&hash=item2309a4cb6d

 

εχει κανεις ιδεα γτ δεν ειμαι και ο εξπερ των ηχειων, μαλλον ασχετος θα ελεγα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου