Προς το περιεχόμενο

Moog Satellite αγορά;


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανακάλυψα από κάποιον γνωστό μου, ότι πουλάει το Satellite της Moog.

 

Για όσους δεν γνωρίζουν, πρόκειται για ένα αρκετά φθηνό μεν, αλλά συλλεκτικότατο synth της Moog, που κυκλοφόρησε μέσα στην δεκαετία του '70.

 

Το ζήτημα είναι το εξής.Εγώ είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω και η κατάσταση του δεν είναι καλή.Βέβαια η τιμή είναι φοβερή και δεν χωράει αμφιβολία, ότι αξίζει.

 

Τα βασικότατο πρόβλημα όλων είναι η ένταση του ήχου.Έπρεπε να πατήσω δυνατά τα πλήκτρα για να ακούσω τον ήχο του synth.Ο ήχος είναι εξαιρετικός, αλλά το πρόβλημα με την ένταση με ξενέρωσε λιγάκι.

Δεν ξαναέχω ασχοληθεί ποτέ μου με τέτοια synths και είναι μία καλή ευκαιρία για μένα να ξεκινήσω από κάπου.

 

Αρχικά πιστεύετε, ότι πρέπει να τα δώσω τα λεφτά για να το αγοράσω;Η βλάβη διορθώνεται;

Το synth είναι πολύ παλιό και δεν έχει χρησιμοποιηθεί πολλές φορές, ενώ ο γνωστός μου δεν το είχε πάει ποτέ σε κάποιον να το κοιτάξει.

Σε περίπτωση που το αγοράσω, θα μου πάρει πολλά λεφτά για την επισκευή;

 

Τέλος ένα ακόμα πρόβλημα είναι ότι έχουν χαθεί τα τσιτσάκια από 2 sliders.Tα sliders ευτυχώς υπάρχουν, αλλά ανταλλακτικά για τα κουμπιά τους, υπάρχει περίπτωση να βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι συλλέκτης πάρε ένα καινούργιο γιατί θα δώσεις ένα κάρο χρήματα και απολύεται να το φτιάξεις  όπως ήτανε .

 

Την έχω πατήσει αρκετές φορές με τη vintage λογική  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι/αν είναι, αλλά θέλω να ασχοληθώ με αυτή τη λογική  ;D

 

Είναι μία πρώτη καλή ευκαιρία για μένα να ξεκινήσω και ο ήχος όλων των vintage synths (ειδικά της Moog) μου αρέσει πάρα πολύ.

Το synth είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

 

Περιμένω και άλλες απόψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό θέμα είναι, ότι πρόκειται για ένα αρκετά μικρό synth + η δομή του διαφέρει κατά πολύ σε σχέση με όλα τα άλλα θυρία της Moog...Γι'αυτό και το βρήκα σαν ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ειδικα αν το περνεις σε καλη τιμη ειναι κατι που θα δωσει αλλο χρωμα στον ηχο σου....

 

ενα καλο που εχει το συγκεκριμενο μηχανημα ειναι οτι δεχεται CV/Gate control οποτε με ενα midi-to-cv interface σαν αυτα της ΚΕΝΤΟΝ μπορεις να το ελεγχεις απο αλλου (αλλο κλαβιε η το σηκουενσερ σου) . ταυτοχρονα ενω οι νοτες και το ποτε παιζουν ερχονται απο αλλου μπορεις να παιζεις με τα σλαιντερ κλπ.

 

Αυτα μεχρι να φτιαχτει.

 

(και προυποθετοντας οτι ειναι θεμα μηχανικο-πληκτρων/μεμβρανων/τι εχει τελος παντων απο κατω που καμια φορα μπορει να μην κανει επαφη.

αν ειναι ηλεκτρονικο τοτε... δυσκολα τα πραγματα)

 

 

 

 

 

 

 

κατι που μπορει να βοηθησει τον τεχνικο που θα ασχοληθει ειναι το παρακατω  (σερβις μανουαλ )

 

http://manuals.fdiskc.com/flat/Moog%20Satellite%20Service%20Manual.pdf

 

 

οσο για τα τσιτσάκια ισως αμα ψαχνεις ΕΒΑΥ η να βαλεις ενα πληρες σετ απο αλλο συνθ της Moog αν ταιραιζουν.

(παρεπιπτοντος το Moog Satellite ειναι πολυ παρεμφερες με το Minitmoog )

οχι Minimoog ..Minitmoog  ;D  

οποτε μπορεις να ψαχνεις και για ανταλακτικα και απο αυτο το συνθ

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου