Προς το περιεχόμενο

BUGERA 6260 προβλημα εντασης


pasant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχω εναν Bugera 6260 combo ο οποιος απο την πρωτη στιγμη που τον πηρα ειχε προβλημα με το βρωμικο καναλι, δηλαδη η ενταση του ηχου επεφτε ξαφνικα. Τον εστειλα πισω στην αντιπροσωπεια αφου ειχε εγγυηση, μου τον εστειλαν πισω λεγοντας μου οτι τον εφτιαξαν, αλλα με το που επαιξα 5 λεπτα μου ξαναπαρουσιασε το ιδιο προβλημα!

 

Τον πηγα λοιπον σε καποιον που φτιαχνει ηλεκτρικες συσκευες (γιατι μενω επαρχια κι εδω δεν εχει καποιον που να φτιαχνει μονο ενισχυτες), μου εφτιαξε ο ανθρωπος το προβλημα που ειχε κι ευτυχως δεν μου το ξαναπαρουσιασε!

 

Το προβλημα μου ομως τωρα ειναι αλλο, ο ενισχυτης δεν εχει την ενταση που θα επρεπε να εχει, δλδ να φανταστειτε ειναι 120 watt λαμπατος και τον βαζω στο 9 για να μπορεσω να κανω προβα με την μπαντα μου, κι επισης τον βρωμικο καναλι (που ουσιαστικα γι αυτον τον πηρα) αν και εχει ενταση δεν εχει σχεδον καθολου gain !!

 

Αν καποιος μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα αφανταστα, καθως ειναι ο πρωτος μου λαμπατος και δεν μπορω να φανταστω τι φταιει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο μάστορας, σου είπε τι ακριβώς επισκεύασε και ποιο ήταν το πρόβλημα?

Καταλαβαίνεις ότι μετά το μάστορα, εγγύηση δεν παίζει...

Οι λυχνίες φαίνονται να ανάβουν κανονικά όλες όταν είναι ανοικτός(on) ο ενισχυτής? Είναι καμία λυχνία μαυρισμένη στο γυαλί ή άσπρη?  Πρέπει να είναι διαφανείς και ανάβουν όλες.

Τα ρυθμιστικά δουλεύουν κανονικά ή κάνουν "χρατς χρουτς" οταν τα χρησιμοποιείς?

Αυτό δείχνει αν έχουν πιάσει σκόνη εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε αλλα δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια, νομιζω οτι ειχε αλλαξει την πρωτη λαμπα αν θυμαμαι καλα! Οχι οι λαμπες φαινονται να αναβουν κανονικα, και ειναι ολες διαφανεις! Τα ρυθμιστικα δουλευουν κι αυτα μια χαρα!

 

Επισης ξεχασα να πω οτι πιο πριν μονο το βρωμικο καναλι ειχε αυτο το προβλημα στο καθαρο ηταν ολα ενταξει. Στο βρωμικο εκανε ενα βοητο και επεφτε ξαφνικα η ενταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τον εστειλα πισω στην αντιπροσωπεια αφου ειχε εγγυηση, μου τον εστειλαν πισω λεγοντας μου οτι τον εφτιαξαν, αλλα με το που επαιξα 5 λεπτα μου ξαναπαρουσιασε το ιδιο προβλημα!

1. Ποιά αντιπροσωπεία;

2. Γιατί δεν τους πήρες ένα τηλέφωνο να τους το ξανα-αναφέρεις;

 

Τον πηγα λοιπον σε καποιον που φτιαχνει ηλεκτρικες συσκευες (γιατι μενω επαρχια κι εδω δεν εχει καποιον που να φτιαχνει μονο ενισχυτες), μου εφτιαξε ο ανθρωπος το προβλημα που ειχε κι ευτυχως δεν μου το ξαναπαρουσιασε!

Που όπως τελικά φαίνεται δεν επισκευάστηκε...

Ερώτηση. Αυτός που φτιάχνει ηλεκτρικές συσκευές, α) μπορεί να καταλάβει ακριβώς το πρόβλημα και β) να τσεκάρει εάν όντως λειτουργεί σωστά;

Δεν ξέρω, απλά ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ποιά αντιπροσωπεία;

2. Γιατί δεν τους πήρες ένα τηλέφωνο να τους το ξανα-αναφέρεις;

Που όπως τελικά φαίνεται δεν επισκευάστηκε...

Ερώτηση. Αυτός που φτιάχνει ηλεκτρικές συσκευές, α) μπορεί να καταλάβει ακριβώς το πρόβλημα και β) να τσεκάρει εάν όντως λειτουργεί σωστά;

Δεν ξέρω, απλά ρωτάω.

 

1. Δεν νομιζω οτι εχει σημασια ποια αντιπροσωπεια ειναι

2. Εδω πληρωσα και τα μεταφορικα για χαλασμενο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ενισχυτη που τον εστειλα για να μου τον φτιαξουν, η αληθεια ειναι οτι αφου μου τον εστειλαν πισω και ξαναπαρουσιασε το ιδιο προβλημα δεν ξανασχοληθηκα με το συγκεκριμενο καταστημα, ισως και λαθος μου αλλα τωρα τελειωσε.

 

α. Προφανως για να το εφτιαξε μπορει.

β. Λογικα τον ακουσε οτι επαιζε τωρα που να ξερει ποσο gain πρεπει να βγαζει ο συγκεκριμενος ενισχυτης, ο ανθρωπος τηλεορασεις φτιαχνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν νομιζω οτι εχει σημασια ποια αντιπροσωπεια ειναι

2. Εδω πληρωσα και τα μεταφορικα για χαλασμενο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ενισχυτη που τον εστειλα για να μου τον φτιαξουν, η αληθεια ειναι οτι αφου μου τον εστειλαν πισω και ξαναπαρουσιασε το ιδιο προβλημα δεν ξανασχοληθηκα με το συγκεκριμενο καταστημα, ισως και λαθος μου αλλα τωρα τελειωσε.

 

α. Προφανως για να το εφτιαξε μπορει.

β. Λογικα τον ακουσε οτι επαιζε τωρα που να ξερει ποσο gain πρεπει να βγαζει ο συγκεκριμενος ενισχυτης, ο ανθρωπος τηλεορασεις φτιαχνει!

Kαλά κρασά φίλε...

Σκέφτομαι να πάω κι εγώ την κιθάρα μου για set up σ ενα φαναρτζή....

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά κρασά φίλε...

Σκέφτομαι να πάω κι εγώ την κιθάρα μου για set up σ ενα φαναρτζή....

 

Εδω που μενω δυστυχως οπως προειπα δεν εχει καποιον που να ξερει απο ενισχυτες, που να τον πηγαινα? Η αντιπροσωπεια δεν μπορεσε να κανει κατι, εσυ τι θα εκανες φιλε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που μενω δυστυχως οπως προειπα δεν εχει καποιον που να ξερει απο ενισχυτες, που να τον πηγαινα? Η αντιπροσωπεια δεν μπορεσε να κανει κατι, εσυ τι θα εκανες φιλε μου?

Σε ποιά αντιπροσωπεία τον πήγες??

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω των γεγονότων ότι α) το βρώμικο είχε το πρόβλημα έντασης, β) το βρώμικο έχει θέμα με το gain, πιθανότατα πρέπει να αλλαχθούν κι άλλες προενισχύτριες λυχνίες .

Ο 6260 χρησιμοποιεί κάποιες από τις λυχνίες προενίσχυσης στο καθαρό και όλες τις προενισχύτριες(τις μικρές) στο βρώμικο για να δώσουν κατάλληλο boost ενίσχυσης του σήματος.

  Δεν ξέρω ποιες χρησιμοποιεί το καθαρό και ποιες το βρώμικο αλλά μπορείς να το ψάξεις στο web. Κάποια από τις προενισχύτριες δε λειτουργεί σωστά. Δεν θα έχει καεί το νήμα της, απλά θα ήταν ελαττωματική και δεν ενισχύει το σήμα.

Πρέπει να τις τσεκάρει ο μάστορας (μιας και δεν έχεις εγγύηση πλέον) και ενδεχωμένως να τις αλλάξει όλες πλην των τελικών(τις μεγάλες).

Επίσης, πρέπει να τσεκάρει το διακόπτη εναλλαγής καναλιού μήπως δεν κάνει καλή επαφή ή αν έχει κάποια ψυχρή κόλληση. Οπωσδήποτε να δει κι αν τα καλώδια και τα φις τους στο εσωτερικό του ενισχυτή είναι καλά βαλμένα και δεν έχουν φθορές. Θα καταλάβει εκείνος...

 

Σε ό,τι αφορά την ένταση του ενισχυτή, πράγματι είναι τρελό να τον έχεις στο 9 και να μην αποδίδει!

Η καμπίνα πόσα Ω είναι? Την έχεις συνδέσει στη σωστή έξοδο του ενισχυτή? Η έξοδος επιλέγεται βάσει των Ω της καμπίνας. π.χ. 8Ω καμπίνα πάει στην 8Ω έξοδο της.

Πρέπει να ελέγξει επομένως και το biasing(πόλωση) των τελικών λυχνιών  ο μάστορας με βολτόμετρο, βάσει του παρακάτω manual:

http://www.behringerdownload.de/_Bugera/manuals/ValveBiasInstruction/BUGERA_ValveBiasInstruction_2008-09-10_Rev.1.pdf

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Προφανως για να το εφτιαξε μπορει.

β. Λογικα τον ακουσε οτι επαιζε τωρα που να ξερει ποσο gain πρεπει να βγαζει ο συγκεκριμενος ενισχυτης, ο ανθρωπος τηλεορασεις φτιαχνει!

 

αν θεωρείς πως "το έφτιαξε", πού βρίσκεται το πρόβλημα;

 

μάλλον πρέπει να αναζητήσεις εξειδικευμένο μάστορα και όχι τηλεορασά...

 

επίσης αν έμεινες ευχαριστημένος από την αντιπροσωπεία μπορείς να συνεχίσεις να την καλύπτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου