Προς το περιεχόμενο

BUGERA 6260 προβλημα εντασης


pasant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Παιδια μην αρχισουμε τις θεωριες περι ρευματων κ ηλεκτρονικων , ξεφευγουμε απο το θεμα. Το παιδι ειπε πως εχει προβλημα με την ενταση.

  Για να δουμε λοιπον αν φταιει το τελικο σταδιο η το κυκλωμα προενισχυσης θα πρεπει να στειλουμε ενα σημα επιπεδου line κ οχι κιθαρας στο return του fx loop , πχ την εξοδο απο ενα synth k τοτε να τσεκαρει την ενταση. Αν παρατηρησει αισθητη διαφορα προς τα πανω ( το πιθανοτερο ) τοτε εχουμε προβλημα στο κομματι της προενισχυσης. Οποτε κανει δοκιμες με τις 12αχ7 εναλλασοντας θεσεις. Αν το προβλημα ειναι κ στα 2 καναλια τοτε κοιταμε τις 2 κοντινοτερες στην τεραδα προενισχυτριες ( ισως νΑ  φταιει η λεγομενη phase inverter). Aν το προβλημα παραμενει τοτε πρεπει να ψαξουμε τις τελικες που εκει μπορει να ειναι κ κατι αλλο εκτος απο λαμπα :(

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Για να δουμε λοιπον αν φταιει το τελικο σταδιο η το κυκλωμα προενισχυσης θα πρεπει να στειλουμε ενα σημα επιπεδου line κ οχι κιθαρας στο return του fx loop , πχ την εξοδο απο ενα synth k τοτε να τσεκαρει την ενταση. Αν παρατηρησει αισθητη διαφορα προς τα πανω ( το πιθανοτερο ) τοτε εχουμε προβλημα στο κομματι της προενισχυσης. Οποτε κανει δοκιμες με τις 12αχ7 εναλλασοντας θεσεις. Αν το προβλημα ειναι κ στα 2 καναλια τοτε κοιταμε τις 2 κοντινοτερες στην τεραδα προενισχυτριες ( ισως νΑ  φταιει η λεγομενη phase inverter). Aν το προβλημα παραμενει τοτε πρεπει να ψαξουμε τις τελικες που εκει μπορει να ειναι κ κατι αλλο εκτος απο λαμπα :(

 

 

Δηλαδη φιλε μου θα πρεπει να συνδεσω την εξοδο του synth απευθειας στο return του fx loop και να δω αν η ενταση ειναι η ιδια? Πρεπει να κανω κατι αλλο εκτος απ αυτο? πχ το αν θα ειναι στο lead ή στο clean δεν παιζει ρολο ετσι?

 

Σορρυ αν ειπα κατι που δεν στεκει απλα δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρολογικα κτλ! :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σορρυ αν ειπα κατι που δεν στεκει απλα δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρολογικα κτλ! :-[

 

Μην ψαρώνεις, έτσι τις λέμε αυτές τις λεπτομέρειες για να "ανάβουν τα αίματα"...

 

Πράγματι, πρέπει να δοκιμάσεις να συνδέσεις στο fx return μόνο ένα mp3 ή ένα synth ή και πετάλι distortion/πεταλιέρα ώστε να δεις την ένταση που φτάνει ο ενισχυτής.

  Προσοχή να μην έχεις δυνατά το volume της συσκευής μόλις τη συνδέσεις το fx loop (return) αλλά να το ανεβάζεις σταδιακά μέχρι να βεβαιωθείς ότι ο ενισχυτής παίζει και σε μεγάλες εντάσεις μια χαρά.

Αν και πάλι δεν φτάσει όσο δυνατά θα έπρεπε(δηλ. πολύ δυνατά!), τότε ίσως έχει πρόβλημα και ο τελικός.

 

 

 

Note:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electric/capdis.html

http://www.coilgun.info/femm/femm_coil_current.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πράγματι, πρέπει να δοκιμάσεις να συνδέσεις στο fx return μόνο ένα mp3 ή ένα synth ή και πετάλι distortion/πεταλιέρα ώστε να δεις την ένταση που φτάνει ο ενισχυτής.

  Προσοχή να μην έχεις δυνατά το volume της συσκευής μόλις τη συνδέσεις το fx loop (return) αλλά να το ανεβάζεις σταδιακά μέχρι να βεβαιωθείς ότι ο ενισχυτής παίζει και σε μεγάλες εντάσεις μια χαρά.

Αν και πάλι δεν φτάσει όσο δυνατά θα έπρεπε(δηλ. πολύ δυνατά!), τότε ίσως έχει πρόβλημα και ο τελικός.

 

 

Καποια στιγμη συνδεσα την πεταλιερα μου με 4 cables method, παρατηρησα μια διαφορα στην ενταση του ηχου αλλα οχι και τοσο τραγικη θα ελεγα! Δηλαδη ας πουμε επαιζα στα 3/4 της tonelab για να κανουμε προβα! (οκ παιζουμε και λιγακι δυνατα  ;D) τωρα δεν ξερω αν σημαινει αυτο κατι!

Αλλα οπως ειπα και πιο πριν στο καθαρο καναλι εχω το προβλημα με την ενταση που δεν ειναι τοσο δυνατο δηλαδη, στο βρωμικο εχω αρκετη μεγαλυτερη ενταση αλλα δεν εχει τοσο gain. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη συνδεσα την πεταλιερα μου με 4 cables method, παρατηρησα μια διαφορα στην ενταση του ηχου αλλα οχι και τοσο τραγικη θα ελεγα! Δηλαδη ας πουμε επαιζα στα 3/4 της tonelab για να κανουμε προβα! (οκ παιζουμε και λιγακι δυνατα  ;D) τωρα δεν ξερω αν σημαινει αυτο κατι!

Αλλα οπως ειπα και πιο πριν στο καθαρο καναλι εχω το προβλημα με την ενταση που δεν ειναι τοσο δυνατο δηλαδη, στο βρωμικο εχω αρκετη μεγαλυτερη ενταση αλλα δεν εχει τοσο gain. ::)

 

Γι αυτό πιστεύω ότι κάποια από τις προενισχύτριες κάνει το πρόβλημα.

Ο ρόλος της είναι α) στο καθαρό, να ενισχύει το σήμα και να το δίνει στον τελικό και β) στο βρώμκο να ενισχύει το σήμα για να υπερ-οδηγήσει(overdrive) κάποια επόμενη προενισχύτρια.

Αν δε λειτουργεί σωστά, δεν ενισχύει και στο μεν καθαρό ρίχνει την ένταση, στο δε βρώμικο δεν δίνει αρκετό gain/overdrive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό πιστεύω ότι κάποια από τις προενισχύτριες κάνει το πρόβλημα.

Ο ρόλος της είναι α) στο καθαρό, να ενισχύει το σήμα και να το δίνει στον τελικό και β) στο βρώμκο να ενισχύει το σήμα για να υπερ-οδηγήσει(overdrive) κάποια επόμενη προενισχύτρια.

Αν δε λειτουργεί σωστά, δεν ενισχύει και στο μεν καθαρό ρίχνει την ένταση, στο δε βρώμικο δεν δίνει αρκετό gain/overdrive

 

Μακαρι να 'ναι αυτο, ξερεις κατι αν ειναι σημερα κιολας θα παραγγειλω τις λαμπες που μου προτεινες θα τις περασω κι αν δεν δω διαφορα θα τον κανω τραπεζακι θα του βαλω κι ενα σεμεν χειροποιητο απο πανω για να πινω καφεδακι το απογευμα κι οχι μονο! ;D Γιατι αν ειναι να τον παω 10 φορες στον ''μαστορα'' και τον πληρωσω για mesa boogie τον bugera δεν λεει! Τον επαιρνα μια και καλη αν ειναι και τελειωνε η υποθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να 'ναι αυτο, ξερεις κατι αν ειναι σημερα κιολας θα παραγγειλω τις λαμπες που μου προτεινες θα τις περασω κι αν δεν δω διαφορα θα τον κανω τραπεζακι θα του βαλω κι ενα σεμεν χειροποιητο απο πανω για να πινω καφεδακι το απογευμα κι οχι μονο! ;D Γιατι αν ειναι να τον παω 10 φορες στον ''μαστορα'' και τον πληρωσω για mesa boogie τον bugera δεν λεει! Τον επαιρνα μια και καλη αν ειναι και τελειωνε η υποθεση.

 

Δεν θα κάνεις και άσχημα να πάρεις τις προενισχύτριες. Ίσως το πρόβλημα είναι μία από αυτές αλλα και, χαμένες δεν θα πάνε. Άσε που ίσως είναι και καλύτερες από τις μαμά.

 

Στον "μάστορα" όμως ΜΙΑ φορά θα τον πας. Αν δεν τον επισκευάσει ζητάς τα χρηματά σου πίσω ή του τον ξαναπάς (αν του έχεις εμπιστοσύνη) να στον επισκευάσει, φυσικά χωρίς να τον ξαναπληρώσεις. Έχει ήδη πληρωθεί!

Το ίδιο ισχύει με την αντιπροσωπεία (χωρίς τα έξοδα αποστολής/παραλαβής).

 

 

Στους μετασχηματιστές, όμως, ο πυρήνας και τα πηνία είναι σταθερά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δεν θα κάνεις και άσχημα να πάρεις τις προενισχύτριες. Ίσως το πρόβλημα είναι μία από αυτές αλλα και, χαμένες δεν θα πάνε. Άσε που ίσως είναι και καλύτερες από τις μαμά.

 

Στον "μάστορα" όμως ΜΙΑ φορά θα τον πας. Αν δεν τον επισκευάσει ζητάς τα χρηματά σου πίσω ή του τον ξαναπάς (αν του έχεις εμπιστοσύνη) να στον επισκευάσει, φυσικά χωρίς να τον ξαναπληρώσεις. Έχει ήδη πληρωθεί!

Το ίδιο ισχύει με την αντιπροσωπεία (χωρίς τα έξοδα αποστολής/παραλαβής).

 

Β)Στους μετασχηματιστές, όμως, ο πυρήνας και τα πηνία είναι σταθερά!

 

 

 

α) Σωστός

 

β)  :D Επίσης σωστός, αλλάζει όμως η φορά του ρεύματος (A.C. 50Hz)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β)  :D Επίσης σωστός, αλλάζει όμως η φορά του ρεύματος (A.C. 50Hz)...

Μα δεν είπαμε ότι είναι εκτός πρίζας ο ενισχυτής?! Αν είναι στην πρίζα ο ενισχυτής και ακουμπήσεις την υψηλή την μάμησες!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου