Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά...και ψύχραιμα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Επανέρχομαι (δεν το ξανακάνω μην βαρατε) γιατί κάποιος μου ζήτησε να βάλω τα πράγματα στην θέση τους τεχνικά και ψύχραιμα και του το χρωστάω...

Όσο για τον φίλο από την άλλη επειδή παρασύρθηκε απο την επιθετικότητά μου ας φιλτράρει ξαναδιαβάζοντας τα καθαρά τεχνικά που έχω ποστάρει και αν έχει απορίες ας κανει pm για να του τις εξηγήσω...πουθενά δεν τέθηκε θέμα αντικατάστασης monitor με ακουστικά ή το αντίθετο...πάντα λειτουργούσαν συμπληρωματικά γιατί το να μιξάρεις με ακουστικά αποκλειστικά, οι χώροι σου (reberbs etc), οι χροιές, το pan και πολλά άλλα θα σε οδηγήσουν σε apriori λάθος συμπεράσματα που δεν θα έχουν σχέση με την πραγματικότητα εκτός αν η ηχογράφηση έχει γίνει με τοπολογία mic binaural...Μάλλον επίσης αντί για clips εννοούσε ο φίλος clicκs (δεν μπορώ να μυρίζω τα νύχια μου κάθε φορά) γιατί τα πρώτα που είναι ψηφιακά overs δεν γίνεται να μην τα ακούσεις ακόμα και κουφός...¶λλωστε σιγά μην βάλω ακουστικά για να τα βρω...τους αναλυτές φάσματος γιατί τους έχω??? να παίζω με τα χρωματάκια τους???

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι επι του θεματος των ακουστικων?

 

 

τα ακουστικα τα χρησιμοποιω με τον εξης τροπο...αφου δουλευω με ηχεια στερεοφωνικου (που δεν ειναι και η καλυτερη δουλεια) φτιαχνω αρχικα μεσω αυτων την στερεοφωνικη "εικονα" που θα εχει το κομματι μου.

 

στη συνεχεια, βαζω τα ακουστικα (επι του παροντος Behringer hps-3000 :lol: ) και απο εκει "κανονιζω" τις εντασεις μου...

 

 

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι κατα ποσο "σωστο" (μεσα σε εισαγωγικα γιατι μπακαλια ειναι ετσι και αλλιως) και αν εχω καποια αλλη εναλλακτικη ωστε να ρωθμισω αυτον τον τομεα...(περα απο την προφανεστατη λυση αποκτησης monitors :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απάντηση σου έχω στείλει για ευνόητους προς το παρόν λόγους με πμ..κοίτα το :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν μου στέλνεις και εμένα μια απάντηση , npap, αν δεν βαριέσαι; Έχω την ίδια ερώτηση με τον ESP1982. :)

<Ελπίζω να παίρνω pm , γιατί πρίν καμια 10αρια μέρες δεν κατάφερα ούτε να στείλω ούτε να λάβω pm :( >

Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου