Προς το περιεχόμενο

αγορά ημι-σκάφους: 335 - duesenberg starplayer tv - κάτι άλλο ?


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δυο κιθαρες που αναφερεις δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχεση οποτε τζαμπα τις συγκρινεις και τζαμπα ζητας και τη γνωμη μας μια και οι μισοι γουσταρουν τη μια και οι αλλοι μισοι την αλλη.... ;D (προσωπικα θα επαιρνα της Duesenberg any day of the week.....μονο και μονο για την μακρυτερη σκαλα της)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε για φουσκωτά  ;D

Εξαιρετική είναι η ibanez GB10-20 80's εαν βρεις κάποια σε καλή τιμή και κατάσταση.

 

http://www.ibanez.com/HollowBodyGuitars/model-GB10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις ήχο 335, πάρε gibson. όπως σου είπανε και άλλοι, είναι διαφορετικές κιθάρες.

Έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα δικό της, άριστη ποιότητα κατασκευης και φοβερό look (έχω το μοντέλο mike campbell).

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλές κιθάρες, αλλά ο ήχος τους δεν είναι 335. Είναι κάτι άλλο, μοναδικό, με ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, αλλά δεν είναι 335.

 

Όμως πιθανότατα αυτός ο χαρακτήρας της Duesenberg να σου ταιριάζει περισσότερο από αυτόν της 335!

Εμένα στα αυτιά μου η Duesenberg μου ακούστηκε πιο διαυγής-πριμαριστή και "σκαστή" σε σχέση με τον πιο μουντό - μεσαίο ήχο της 335.

 

Απλά διαλέγεις τι ήχος λείπει από την "παλέτα" σου.

Εξυπακούεται βέβαια, και με τις 2 κιθάρες μπορείς να παίξεις πολλά στυλ μουσικής ;)

 

φυσικά, τον ήχο gibson τον βγάζει μόνο η gibson, και σε περίπτωση που η starplayer δεν "μου κάτσει", η 335 είναι μονόδρομος.

 

Δε θα το έλεγα...

Υπάρχουν και πιο φθηνές επιλογές, όπως πχ η Tokai ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου έλεγα να δοκιμασης την JSM100 της IBANEZ το SCOFIELD modelo

πιο επιθετική απο την 335 αλλα πραγματικά με δικο της προσωπικό ήχο .το τι μπορεί να κανει αυτή η κιθάρα βλέπε Scofield τελευταίες  παραγωγές  που παίζει Gospel -Blues

σε συνδυασμό εναν VOX σκοτώνει.

απο κατασκευή ανώτερη απο 335,απο ηχο διαφορετική.

Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή, θα κοιτάξω μήπως την ακούσω από κοντά.

Είμαι σίγουρος ότι οι eastwood είναι εξαιρετικές, αλλά δυστυχώς, καμία δεν μου αρέσει αισθητικά (ειδικά αυτό το headstock, what were they thinking?)

Η δυο κιθαρες που αναφερεις δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχεση οποτε τζαμπα τις συγκρινεις και τζαμπα ζητας και τη γνωμη μας μια και οι μισοι γουσταρουν τη μια και οι αλλοι μισοι την αλλη.... ;D (προσωπικα θα επαιρνα της Duesenberg any day of the week.....μονο και μονο για την μακρυτερη σκαλα της)

Ε, αφού είναι τζάμπα!  ;D ;D

 

Σοβαρά τώρα, δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια πόλωση μεταξύ των οπαδών των δύο. Επίσης, δεν νομίζω ότι είναι τόσο υπερβολική η σύγκριση (σαν να ρωτούσα π.χ. tele ή les paul  :P ), τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που έχω ήδη ακούσει (οκ, στο youtube που δεν είναι ίσως και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα!).

 

Θα επανέλθω με γνώμες όταν ακούσω και την duesenberg. Πάντως από ότι έχω καταλάβει, οι τιμές τους στην ευρώπη έχουν "τσιμπήσει" τα τελευταία χρόνια, ενώ στην αμερική είναι ακριβότερες και από τις gibson! :o

 

Και κάτι (όχι και τόσο, ίσως και καθόλου σημαντικό): οι duesenberg κατασκευάζονται εξολοκλήρου στην γερμανία? γιατί έχω ακούσει ότι "φεύγουν" και ξανάρχονται από άπω ανατολή (designed in germany, bodies made in korea, put together in germany) - ίσως και να μην θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα!

Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλές κιθάρες, αλλά ο ήχος τους δεν είναι 335. Είναι κάτι άλλο, μοναδικό, με ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, αλλά δεν είναι 335.

Όμως πιθανότατα αυτός ο χαρακτήρας της Duesenberg να σου ταιριάζει περισσότερο από αυτόν της 335!

Εμένα στα αυτιά μου η Duesenberg μου ακούστηκε πιο διαυγής-πριμαριστή και "σκαστή" σε σχέση με τον πιο μουντό - μεσαίο ήχο της 335.

Απλά διαλέγεις τι ήχος λείπει από την "παλέτα" σου.

Εξυπακούεται βέβαια, και με τις 2 κιθάρες μπορείς να παίξεις πολλά στυλ μουσικής ;)

Δε θα το έλεγα...

Υπάρχουν και πιο φθηνές επιλογές, όπως πχ η Tokai ;)

Ευχαριστώ για την απάντηση! πρέπει να σου πω ότι το μικρόβιο μου έχει μπει εν μέρει επειδή μου άρεσε πολύ και ο ήχος της δικής σου 335 !

 

Όσον αφορά το τί κιθάρα "λείπει" απο την παλέττα μου και λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν μπορώ να τις έχω όλες (!), θα λεγα πως είναι όντως η ¨"μεσαι-ίλα" και ο "παχύς" humbucker-άτος ήχος. Αυτό σε συνδυασμό ότι με τις semi-hollow που μου αρέσουν έτσι κι αλλιώς υποθέτω ότι με οδηγεί προς την gibson. Οι άλλες κιθάρες μου είναι fender (strat-tele), και δεν ψάχνω κάτι που να τους μοιάζει. βέβαια, η μεσαία θέση στην doozy (που μου τις θυμίζει, έστω και λίγο) μου αρέσει πολύ περισσότερο από την μεσαία της 335.

 

Επίσης, παρόλο που δεν αμφιβάλλω για την ποιότητα των tokai, νομίζω πως σε αυτήν την περίπτωση θα έπαιρνα την gibson αντί για έναν καλό κλώνο (για διάφορους λόγους, ανάμεσά τους και ο ψυχολογικός!).

Μια που μιλάμε για φουσκωτά  ;D

Εξαιρετική είναι η ibanez GB10-20 80's εαν βρεις κάποια σε καλή τιμή και κατάσταση.

http://www.ibanez.com/HollowBodyGuitars/model-GB10

Ωραία, αλλά ξέρεις ότι δεν μου αρέσει το sunburst ;)

Χωρίς πλάκα πάντως, πρέπει όντως να δοκιμάσω τις semi της ibanez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! πρέπει να σου πω ότι το μικρόβιο μου έχει μπει εν μέρει επειδή μου άρεσε πολύ και ο ήχος της δικής σου 335 !

 

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε ο ήχος μου ;) :) :)

 

Όσον αφορά το τί κιθάρα "λείπει" απο την παλέττα μου και λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν μπορώ να τις έχω όλες (!), θα λεγα πως είναι όντως η ¨"μεσαι-ίλα" και ο "παχύς" humbucker-άτος ήχος. Αυτό σε συνδυασμό ότι με τις semi-hollow που μου αρέσουν έτσι κι αλλιώς υποθέτω ότι με οδηγεί προς την gibson.

 

Προς Θεού μη φανταστείς ότι η Starplayer ακούγεται σαν Fender!

Απλά έχει πιο transparent ήχο από την 335.

Άλλο ένα θετικό της Duesenberg είναι το tremolo της (που από ότι λες το χρειάζεσαι).

 

Να σου πω την αλήθεια...κι εμένα μου λείπει το tremolo τόσο στην (335 όσο και στις tele μου) μιας και και κατά βάση είμαι stratcaster-άκιας... (μάλιστα σκέφτομαι στη μια tele μου να βάλω bigsby...)

 

Πάντως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, μιας και το ποσό που θα διαθέσεις δεν είναι και λίγο, καλύτερα παίξε και τις 2 (αν είναι δυνατόν με τον ενισχυτή σου ή με κάποιον παρόμοιο) και επίλεξε με βάση τα αυτιά σου και μόνο!

 

Ό,τι και να σου πούμε εμείς, η αίσθηση που σου δίνει το κάθε όργανο δεν μεταφέρεται με λόγια ;)

 

Επίσης, παρόλο που δεν αμφιβάλλω για την ποιότητα των tokai, νομίζω πως σε αυτήν την περίπτωση θα έπαιρνα την gibson αντί για έναν καλό κλώνο (για διάφορους λόγους, ανάμεσά τους και ο ψυχολογικός!).

 

Δεκτόν! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί έχω ακούσει ότι "φεύγουν" και ξανάρχονται από άπω ανατολή (designed in germany, bodies made in korea, put together in germany) - ίσως και να μην θυμάμαι καλά.

Καλά θυμάσαι.

 

Είμαι σίγουρος ότι οι eastwood είναι εξαιρετικές, αλλά δυστυχώς, καμία δεν μου αρέσει αισθητικά (ειδικά αυτό το headstock, what were they thinking?)

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για το ιστορικό του θέματος και μόνο, και ευχαριστώντας για άλλη μια φορά τους συμμετέχοντες, προχώρησα τελικά στην αγορά μιας πανέμορφης gibson custom 335 σε cherry χρώμα. Καταρχήν, το φινίρισμα είναι εξαιρετικό και η αγορά της plain αντί της gloss δεν πρέπει να προβληματίζει κανέναν όσον αφορά την αισθητική του οργάνου (κάτι που με προβλημάτιζε αρχικά).

 

Παικτικά, η κιθάρα ταίριαξε κατευθείαν στα χέρια μου και σε όλα αυτά που ήθελα να ακούσω από αυτήν. Οι εντυπώσεις είναι εξαιρετικές, και μόλις περάσει η περίοδος honeymoon θα φροντίσω να ανεβάσω μερικά κλιπς αλλά και φωτογραφίες. Σίγουρα μέχρι στιγμής (και ελπίζω-για το καλό της τσέπης μου-για πολύ καιρό ακόμα  ;D) είναι με διαφορά η καλύτερη και ομορφότερη κιθάρα που έχω στα χέρια μου.

 

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι στο να την "βγάλω" σε live, καθόσον φοβάμαι λιγάκι, ελπιζω να τον ξεπεράσω γιατί είναι πραγματικά εξαιρετικό όργανο και αξίζει να ακουστεί "έξω"!

Αυτά τα ολίγα, θα προσπαθήσω να επανέλθω σύντομα στο ίδιο θέμα με λοιπά media!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου