Προς το περιεχόμενο

Moda σε κεφαλή Laney


Infernalgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello guys

 

Λοιπών έχω μερικές απορίες για ένα “project” που θέλω να κάνω, και χρειάζομαι μερικές διευκρινίσεις και συμβουλές για την έκβαση του.

 

Έχω μια κεφαλη Laney TT50 (3 κανάλια, 50 watt, πολλές ρυθμίσεις, γενικότερα αρκετά ευέλικτος, μέτριος ως καλούτσικος ηχητικά) αυτά όμως όταν δούλευε..

 

πριν αρκετούς μήνες όταν τον χρησιμοποιούσα δηλαδή, άρχισε να μου κάνει θορύβους παράσιτα και αυξομειώσεις στην ένταση. Επειδή δεν είχα αλλάξει ποτέ λάμπες στα 2-3 χρόνια που τον είχα, λέω αυτό θα είναι… οπότε τον πήγα σ ένα μάστορα στην σαλονικη, του έβαλα να ακούσει το πρόβλημα και συμφωνήσαμε να αλλάξουμε όλες τις λάμπες, και της προενυσχισης και τις τελικές. Μετά από αρκετές μέρες πήγα να τον πάρω και μου λέει σου άλλαξα όλες τις λάμπες, αλλά τώρα βγαίνει ένα μόνιμο ΔΥΝΑΤΟ παράσιτο/βόμβος στο 2ο και 3ο κανάλι, δηλαδή στα δυο distorted κανάλια. Όταν τον ρώτησα γιατί συμβαίνει αυτό, ενώ όταν του τον άφησα δεν υπήρχε, μου είπε πως επειδή άλλαξαν οι λάμπες, μπορεί να υπήρχε κάποιο πρόβλημα που με την αλλαγή βγήκε στην επιφάνεια. Δεν ξέρω πολλά πράγματα από ηλεκτρονικά, αλλά αυτή η δικαιολογία δεν μου ακούστηκε και πολύ πειστική. Παρ όλα αυτά επειδή το καθαρό κανάλι δούλευε καλά, και δεν είχε τις αρχικές αυξομειώσεις στην ένταση, και επειδή μόλις είχα πάρει ένα πετάλι και δούλευα μονό το καθαρό κανάλι, τον πήρα όπως ήταν, και δούλευα το καθαρό κανάλι για μερικούς μήνες, με το πετάλι μου μπροστά. Κάποια στιγμή όμως το καθαρό κανάλι άρχισε πάλι τα ιδία, και αυτή τη φορά χειρότερα, σε σημείο που δεν ακουγόταν τίποτα. Σ αυτό το σημείο εγώ προσωπικά παραιτήθηκα με τον συγκεκριμένο ενισχυτή γιατί είχα δώσει 100ευρω για λάμπες και αλλά τόσα πάνε έλα δυο φόρες σαλονικα. Οπότε πήρα ένα ωραιότατο cornford και βρήκα την υγεία μου.

 

Και αφού σας ζάλισα στον πρόλογο, το ερώτημα είναι το εξής, εφ όσον έχω μια κεφαλη και κάθεται, και εφ όσον είμαι κατά 99% σίγουρος ότι φτιάχνεται (Στα σωστά χεριά) σκεφτηκα να τον πάω σ ένα ΑΛΛΟ μάστορα σαλονικα, αλλά όχι απλά για να μου τον φτιάξει, αλλά να του αλλάξει τα φωτά λίγο πολύ, μην με πάρετε απ τα μούτρα αλλά θα ήταν πολύ του γούστου μου να μπορέσω να τον κάνω να πλησιάσει σε παλιό plexi, επίσης θα ήθελα να τον απλοποιήσω αρκετά, έχει επάνω ένα σωρό πράγματα που δεν χρειάζομαι και που ποτέ δεν χρησιμοποιώ.

 

Αυτό που ουσιαστικά είναι το ζητούμενο είναι μια κεφαλη με plexi χαρακτήρα, καλύτερα μπάσα, καλύτερο definition, και γενικότερα πιο pure ηχητικά.

 

Το ερώτημα είναι… γίνεται κάτι τέτοιο?

Αν ναι που?

Αξίζει?

 

Ευχαριστώ.

 

9c6c940b511a36050644375e995ce.jpg

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πικραίνει πολύ που θα το πω :P,αλλά εκεί στη Σαλονίκη δεν έχετε service Νάκα,που είναι (ο θεός να τον κάνει) αντιπρόσωπος?

Ο ενισχυτής είναι πολύ καλός και από μόνος του,αρκεί να ξέρεις πως να τον χρησιμοποιήσεις.Πάντως θα 'θελα να ακούσω εάν γίνεται τέτοιο mod,αν και θα με βρεις αρνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου