Προς το περιεχόμενο

Πόσες κιθάρες αλλαξε ο Edge στη συναυλία των U2;;!


jumerang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, έκατσε κανείς να μετρήσει και να καταγράψει με πόσες και με ποιες κιθάρες έπαιξε ο Edge στη συναυλία των U2;;!! Για να δούμε τι καταγράψατε..!

 

Υ.Γ. Άντε, και ο Adam επίσης, ο μπασίστας! Με τι/πόσα μπάσα έπαιξε;;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Explorer x 1

SG x 1

Tele x 1

Strat x 2

Les Paul x 2

Hollow Body x 1

 

Αυτές θυμάμαι μόνο αλλά τι σημασία έχει για το forum με πόσες έπαιξε; Έτσι κι αλλιώς ο ήχος που ακούγαμε από το P.A. ήταν στα περισσότερα τραγούδια απαράδεκτος (τουλάχιστον στη θύρα 12 του ΟΑΚΑ που βρισκόμουν). Ειδικά στα σημεία που το μπάσσο ήταν πιο έντονο άκουγες μόνο το boom-άρισμα και τον Μέγα Αλέξανδρο aka Bono.

Σε γενικές γραμμές πάλι, το show καλό ήταν, αλλά έχω δει και τους Rolling Stones...

 

Υ.Γ. Ευτυχώς που το εισητήριο μου το έκαναν δώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όντως ήταν χάλια ο ήχος ? εγώ ήμουνα μπροστα μπροστά, αλλά δέν καταλαβα, αν ο ήχος ήταν χάλια, ή έφταιγε ο πολλύς κόσμος.

Από οπτικής πλευράς ήταν ότι καλύτερα είδα μέχρι στιγμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε μέλει...?Και 100 ν'άλλαζε,πάλι μία τρύπα στο νερό θα ήταν...Είναι από τα λίγα συγκροτήματα που σιχαίνομαι τόσο πολύ και ακόμα πιο πολύ,όταν άρχισαν τις "αλλαξοκωλιές" με τους πολιτικούληδες ανά την υφήλιο...Αν μη τι άλλο,πρέπει να ήταν εντυπωσιακό το πανηγυράκι χθες...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς ο ήχος που ακούγαμε από το P.A. ήταν στα περισσότερα τραγούδια απαράδεκτος (τουλάχιστον στη θύρα 12 του ΟΑΚΑ που βρισκόμουν). Ειδικά στα σημεία που το μπάσσο ήταν πιο έντονο άκουγες μόνο το boom-άρισμα και τον Μέγα Αλέξανδρο aka Bono.

Σε γενικές γραμμές πάλι, το show καλό ήταν, αλλά έχω δει και τους Rolling Stones...

 

Υ.Γ. Ευτυχώς που το εισητήριο μου το έκαναν δώρο

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Ο ήχος ήταν πραγματικά απογοητευτικός και από εκεί που βρισκόμουν (θύρα 28). Δεν ξέρω πως ακούγονταν η συναυλία των Stones από τις κερκίδες τότε (μιας και ήμουν στην αρένα ) αλλά σίγουρα έφτασα στη συναυλία των U2 περιμένοντας κάτι καλύτερο ηχητικά. Το οπτικό θέαμα πάντως ήταν εντυπωσιακό, ειδικά από ψηλά. Για την ιστορία και εμένα το εισιτήριο δώρο ήταν, οπότε δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις μέτρησα, ήταν πολλές και αξιοζήλευτες όλες (τη μόνη που δεν μπόρεσα να αναγνωρίσω ήταν αυτή που χρησιμοποίησε στο with or without you).

 

off topic (που τελικά θα γίνει on topic αργότερα):

- Ο ήχος ήταν εξαιρετικότατος (στο κέντρο και λίγο δεξιά της αρένας που βρισκόμουν.)

- Το γκρούπ (πέρα απο το εντυπωσιακό σόου) έπαιξε άριστα, με πάθος και δίχως την παραμικρή έκπτωση (νισάφι με τις μπάντες που στα live παίζουν έτσι κι έτσι!).

- Το σόου ανεπανάληπτο

- Η παραγωγή, σεμινάριο σε κάθε επίπεδο

... και τέλος να διευκρινίσω πως ενώ οι u2 δεν είναι ακριβώς του γούστου μου, ούτε και ο edge απο τους πολύ αγαπημένους μου, δεν ταιριάζουν χαρακτηρισμοί "μια τρύπα στο νερό" για τέτοιες (εν ενεργεία μάλιστα) μπάντες που κάνουν τέτοια live. Όταν το λέμε αυτό (ως μουσικοί πρώτα) πρέπει να σκεφτόμαστε απο ποιό καλλιτεχνικό ύψος βρισκόμαστε για να χαρακτηρίζουμε έτσι μια σημαντικότατη μπάντα που ήρθε και έπαιξε σε ένα απο τα καλύτερα show wordwide.

Ρεζουμέ: Άξιζε κάθε ευρώ απο τα 65 που έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως, πολύ συχνά ο ήχος είναι δραματικά διαφορετικός από ένα σημείο σε ένα άλλο (συνήθως σε συνάρτηση του πόσο μακρυά είσαι). Σαν αποτέλεσμα, η διαφορά στο πόσο ευχαριστιέσαι μια συναυλία είναι πολύ μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

- Ο ήχος ήταν εξαιρετικότατος (στο κέντρο και λίγο δεξιά της αρένας που βρισκόμουν.)

- Το γκρούπ (πέρα απο το εντυπωσιακό σόου) έπαιξε άριστα, με πάθος και δίχως την παραμικρή έκπτωση (νισάφι με τις μπάντες που στα live παίζουν έτσι κι έτσι!).

- Το σόου ανεπανάληπτο

- Η παραγωγή, σεμινάριο σε κάθε επίπεδο

... και τέλος να διευκρινίσω πως ενώ οι u2 δεν είναι ακριβώς του γούστου μου, ούτε και ο edge απο τους πολύ αγαπημένους μου, δεν ταιριάζουν χαρακτηρισμοί "μια τρύπα στο νερό" για τέτοιες (εν ενεργεία μάλιστα) μπάντες που κάνουν τέτοια live. Όταν το λέμε αυτό (ως μουσικοί πρώτα) πρέπει να σκεφτόμαστε απο ποιό καλλιτεχνικό ύψος βρισκόμαστε για να χαρακτηρίζουμε έτσι μια σημαντικότατη μπάντα που ήρθε και έπαιξε σε ένα απο τα καλύτερα show wordwide.

 

Ρεζουμέ: Άξιζε κάθε ευρώ απο τα 65 που έδωσα.

 

+1000 . Αξέχαστη εμπειρία - βέβαια, ο edge είναι απο τους αγαπημένους μου κιθαρίστες!

 

Όσον αφορά το with or without you, νομίζω έπαιζε με μια strat με sustainer, no?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε μέλει...?Και 100 ν'άλλαζε,πάλι μία τρύπα στο νερό θα ήταν...Είναι από τα λίγα συγκροτήματα που σιχαίνομαι τόσο πολύ και ακόμα πιο πολύ,όταν άρχισαν τις "αλλαξοκωλιές" με τους πολιτικούληδες ανά την υφήλιο...

 

+7000000000000000  Ειναι ο λογος που τους σιχαθηκα στην κυριολεξια !!! και εννοειται ο λογος που δεν πηγα στη συναυλια !!!  

(ενα κλιπακι που εξυμνει τον Κλιντον !!!!  

)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου