Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος Απ'την Tonelab SE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος, η tonelab se μου άρχισε να βγάζει ένα θόρυβο-φύσημα που παλαιότερα δεν υπήρχε.

Αρχικά νόμιζα ότι φταίει ο λαμπάτος μου αφού οι τελικές του ξέρω ότι θέλουν αλλαγή, αλλά όταν έβαλα την TL σε ένα τελικό Marshall έβγαζε θόρυβο και εκεί(λιγότερο απ'τον λαμπάτο).

Στον ίδιο τελικό είχα βάλει και την RP500 που έχω και δεν είχε καθόλου θόρυβο ακόμα και σε high gain με κλειστό το noise reduction.

Μετά από ερώτηση που έκανα στον SF μου πρότεινε να αλλάξω λάμπα στην TL και έτσι έκανα.

Έβαλα λοιπόν πάνω μία καινούρια Sovtek 12AX7-LPS, αλλά και πάλι έχει θόρυβο (αφήστε που άλλαξαν λίγο οι ήχοι και έπρεπε να ξαναρυθμίσω τα Preset).

 

Γενικότερα η κατάσταση της TL είναι πάρα πολύ καλή, δεν έχει σκόνες μέσα-έξω, τα καλώδια που χρησιμοποιώ είναι επίχρυσα monster 3μ και δε βλέπω από που αλλού μπορεί να προέρχεται ο θόρυβος.

 

Πείτε καμία γνώμη.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε bypass mode συνεχίζει ο θόρυβος? Όταν απενεργοποιήσεις όλα τα εφφέ, καμπίνες κλπ, εξακολουθεί να θορυβεί  ;D ?  Σπρέι επαφών στη βάση της λαμπίτσας ρίξαμε? Άλλο τροφοδοτικό μπορείς να δοκιμάσεις? Εάν υπάρχει βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε bypass mode συνεχίζει ο θόρυβος? Όταν απενεργοποιήσεις όλα τα εφφέ, καμπίνες κλπ, εξακολουθεί να θορυβεί  ;D ?  Σπρέι επαφών στη βάση της λαμπίτσας ρίξαμε? Άλλο τροφοδοτικό μπορείς να δοκιμάσεις? Εάν υπάρχει βέβαια...

1) Σε bypass mode όχι δεν έχει θόρυβο.

2) Στα καθαρά επίσης δεν έχει θόρυβο, εκτός αν παίζω δυνατά (που χρειάζεται λόγο live).

3) Σπρέι έβαλα στη λάμπα.

4) Τροφοδοτικό...δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να βρω άμεσα.

 

Να πω μια βλακεία;

Με άλλη κιθάρα δοκίμασες;

Δεν είναι βλακεία, φυσικά και δοκίμασα 3 κιθάρες στο σύνολο.

Μία με stacked humbuckers, μία με humbuckers και μία με active emg.

Σε όλες το ίδιο.

 

Επίσης να επισημάνω ότι τα "γκάζια" μου δεν είναι και τόσο γκάζια, δηλαδή τα preset μου είναι πχ JCM με 70-80% gain (και για solo έχω πεταλάκι για booster) και ξαναλέω ότι με τα ίδια patches μέχρι πριν από 1 1/2 μήνα δεν είχα θέμα με θόρυβο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξέ τη και τσέκαρε για βιδούλες που έχουν άμεση σχέση με γείωση (πλακέτα ή καλώδια) και πιθανόν να θέλουν σφίξιμο. Επίσης τσέκαρε για φίσες ή καλωδιοταινίες (σόρυ αλλά δε θυμάμαι πώς είναι μέσα ακριβώς..) που μπορεί να έχει μέσα και να χρειάζονται καθάρισμα με σπρέι επαφών (εννοείται χωρίς λάδι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξέ τη και τσέκαρε για βιδούλες που έχουν άμεση σχέση με γείωση (πλακέτα ή καλώδια) και πιθανόν να θέλουν σφίξιμο. Επίσης τσέκαρε για φίσες ή καλωδιοταινίες (σόρυ αλλά δε θυμάμαι πώς είναι μέσα ακριβώς..) που μπορεί να έχει μέσα και να χρειάζονται καθάρισμα με σπρέι επαφών (εννοείται χωρίς λάδι...)

Νομίζω ότι τα τσέκαρα όλα αυτά πριν την κλείσω (όταν άλλαξα λάμπα), αλλά θα το ξανακοιτάξω για σιγουριά.

 

Αν δεν είναι επαφές ή/και γειώσεις, τι θα μπορούσε να είναι?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά παίζει να είναι και από ψυχρές κολλήσεις αλλά επιμένω να δοκίμαζες άλλο τροφοδοτικό...Δεν έχει κανείς εκεί στο νησί ίδια TL? Εάν δεν κάνω λάθος ταιριάζει και από LE..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά παίζει να είναι και από ψυχρές κολλήσεις αλλά επιμένω να δοκίμαζες άλλο τροφοδοτικό...Δεν έχει κανείς εκεί στο νησί ίδια TL? Εάν δεν κάνω λάθος ταιριάζει και από LE..

Έχει και άλλος την ίδια, απλά οι ώρες και οι μέρες μας δεν ταιριάζουν και πολύ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου