Προς το περιεχόμενο

Arturia Prophet V2 presets πρόβλημα


alexandros34

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά, ας με βοηθήσει κάποιος...

φορτώνω το Arturia V2 στο Sonar X1 Εssential και ενώ αρχίζει και παίζει

κανονικά όποιο preset επιλέξω, μόλις πατήσω το stop στο sequencer ή μολις φορτώσω

άλλο soft synth, αυτομάτως αλλάζει το preset. Το ίδιο κάνει και με το Minimoog (έχω αγοράσει το The One) αλλά για κάποιο λόγο όχι με το Jupiter 8V το οποίο δείχνει να λειτουργεί κανονικά.

 

Στέλνει καποιο Midi message το Sonar και αλλάζει το preset;

Από που μπορώ να ελέγξω κάτι τετοιο;

 

Help.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Help.........

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις, το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι ότι δοκιμάζουμε και κάποιο άλλο πρόγραμμα (π.χ. το reaper) για να δούμε αν αυτή η συμπεριφορά οφείλεται στο όργανο ή στο πρόγραμμα.

 

Μετά, έχουμε καλύτερη αντίληψη του προβλήματος.

 

Τέλος, ανοίγουμε ένα θέμα με τον σωστό τίτλο : π.χ. "Πρόβλημα με το Sonar", όχι "Πρόβλημα με το Prophet" διότι ο τίτλος σου - ως έχει - είναι παραπλανητικός και δύσκολα θα βρεις την απαραίτητη βοήθεια.

 

Υπάρχουν προγράμματα που θα σου επιτρέψουν να έχεις πλήρη επίγνωση των midi εντολών που "διακινούνται" στο PC σου, αλλά η εγκατάστασή τους και ο χειρισμός τους απαιτεί κάποια εμπειρία, οπότε ξεκίνα με την απλή διάγνωση που σου πρότεινα παραπάνω.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση trolley,

 

Δεν είχα άλλο Daw οπότε για αυτό δεν το είχα δοκιμάσει..

κατέβασα το reaper, δοκίμασα το prophet και δούλεψε χωρίς πρόβλημα, όπως και το minimoog...

άρα είναι θέμα του Sonar, αλλα πώς επιλύνεται κάτι τέτοιο;

θα βάλω και θέμα σχετικά με το sonar αλλά αν έχεις κατι υπόψη σου..

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα είναι θέμα του Sonar, αλλα πώς επιλύνεται κάτι τέτοιο;

 

Υπάρχει τουλάχιστον ένας ειδικός για το Sonar στο noiz - υποθέτω ότι σύντομα θα αποκαλυφθεί και θα έχει να πει κάτι. Εγώ δυστυχώς έχω να το χρησιμοποιήσω αρκετά χρόνια, οπότε δεν θα ήμουν ο πιο κατάλληλος.

 

Όμως, θα πρέπει να ψάξεις (στο internet, στα φόρουμ της Cakewalk, και στο βιβλίο οδηγιών) λέξεις-φράσεις όπως "program change", "bank change", "program change on stop" και παρόμοια.

 

Εναλλακτικά - αν το όργανο το επιτρέπει - μπορείς να απενεργοποιήσεις εντελώς την αποδοχή σημάτων program change, αν δεν αλλάζεις "ήχους" στη μέση ενός κοματιού.

 

Φιλικά

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TO X1 ειναι ακομα πολυ φρεσκο,παρολο που ειναι σαφως το καλυτερο,λειτουργικα,daw στην αγορα ,βγαζει ακομα διαφορα bugs τα οποια η εταιρεια διορθωνει με καινουργια versions,εγω εχω το producer edition & μετα απο το...τεταρτο update δουλευει πλεον ρολοϊ (ή μαλλον ..σχεδον ρολοϊ μια και το eq στο εκπληκτικο κατα τα αλλα prochannel πολλες φορες σταματαει τον...ηχο του καναλιου... :P )   καταναλωνοντας μαλιστα και δραματικα λιγοτερη ram  ( δεν μου παρουσιαζει κανενα προβλημα με το Arturia).

 

Βεβαιωσου οτι εχεις κατεβασει ολα τα "UPDATES" (4 ειναι νομιζω Χ1a,X1B,X1C & X1D)).

 

Mπορεις να ανφερεις το προβλημα στο φορουμ της Cakewalk ή απευθειας στην ιδια την εταιρεια,καποιος θα σου απαντησει.

 

Που θα παει σε κανα 6μηνο θα τα φτιαξουν ολα τα bugs ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα post στο Cakewalk forum μου είπαν να σβήσω οτι αλλα events μπορεί να είχε απο το event view, δεν είχε τιποτα events, αλλα και μονο που το άνοιξα το πρόβλημα διορθώθηκε. Τώρα όμως κραταέι sustain στις νότες που παίζει το piano roll....Έχει το Σατανά μέσα του... Θα ξανακάνω install μου φαινεται τα synth και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου