Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για μουσικό πανεπιστημιο στο εξωτερικό;


obscuremusician

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. ειμαι 18 χρονων και περασα φετος στο τει ρεθυμνου μουσικης τεχνολογιας...

ταυτοχρονα εψαξα πληροφοριες για ολες τις ιδιωτικες σχολες...

και τελικα κατεληξα οτι ειναι καλυτερο να μην παω κρητη αλλα να μαθω αγγλικα και του χρονου να παω σε μια ξενη χωρα να ασχοληθω με αυτο που θελω.

εχει κανεις να μου προτεινει καποιο καλο πανεπιστημιο?

κολεγιο? θα προτιμουσα να ειναι κτ οικονομικο.. να υποστηριζεται απο τ κρατος αν γινεται

και αν ξερει κανεις το codarts στην ολλανδια ας μου δωσει μερικες πληροφοριες

ενδιαφερομαι περισσοτερο για ευρωπη, οχι απαραιτητα μονο για αγγλια.. πιστευω οτι θα υπαρχει κατι καλο και σε αλλες χωρες αλλα μονος μου δυσκολευομαι να τ βρω...

πραγματικα αν μπορει καποιος να βοηθησει θα τον ευχαριστουσα παρα πολυ γτ αυτο τον καιρο πρεπει να ξερω τ θα κανω.. γτ αν δν βρω κατι για εξω θα πρεπει να παω κρητη να βρω σπιτι κτλ...

αν ξερετε κατι βοηθηστε!    www.myspace.com/obscureman123

 

οσον αφορα τις γνωσεις μου ασχολουμαι ερασιτεχνικα με κιθαρα.. δν ξερω α διαβαζω πενταγραμμα και τετοια :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168546.0

μιας και το ίδιο ρωτάς και δόθηκαν καλές απαντήσεις, και δες και αυτό τον οδηγό

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169238.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα σου είναι πιο οικονομικό το να πας στην Κρητη και σιγουρα θα σου ειναι πιο ευκολο να παρακολουθησεις τα μαθηματα.

 

Τι ειναι ομως αυτο που σε κανει να μη θες Κρητη? Εχει κακό ονομα ως σχολη?

 

Εγώ πάντως θα διαλεγα Κρητη, εχεις τη θαλασσα διπλα σου και ξεκινας μπανια απο Ιανουαριο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. ειμαι 18 χρονων και περασα φετος στο τει ρεθυμνου μουσικης τεχνολογιας...

ταυτοχρονα εψαξα πληροφοριες για ολες τις ιδιωτικες σχολες...

και τελικα κατεληξα οτι ειναι καλυτερο να μην παω κρητη αλλα να μαθω αγγλικα και του χρονου να παω σε μια ξενη χωρα να ασχοληθω με αυτο που θελω.

εχει κανεις να μου προτεινει καποιο καλο πανεπιστημιο?

κολεγιο? θα προτιμουσα να ειναι κτ οικονομικο.. να υποστηριζεται απο τ κρατος αν γινεται

και αν ξερει κανεις το codarts στην ολλανδια ας μου δωσει μερικες πληροφοριες

ενδιαφερομαι περισσοτερο για ευρωπη, οχι απαραιτητα μονο για αγγλια.. πιστευω οτι θα υπαρχει κατι καλο και σε αλλες χωρες αλλα μονος μου δυσκολευομαι να τ βρω...

πραγματικα αν μπορει καποιος να βοηθησει θα τον ευχαριστουσα παρα πολυ γτ αυτο τον καιρο πρεπει να ξερω τ θα κανω.. γτ αν δν βρω κατι για εξω θα πρεπει να παω κρητη να βρω σπιτι κτλ...

αν ξερετε κατι βοηθηστε!    www.myspace.com/obscureman123

 

οσον αφορα τις γνωσεις μου ασχολουμαι ερασιτεχνικα με κιθαρα.. δν ξερω α διαβαζω πενταγραμμα και τετοια :-[

 

Θα μπορουσες να αναφερεις μερικα επιχειρηματα γιατι δεν θες να πα στην Κρητη?

 

Η επιτυχια δεν βασιζεται μονο στο ονομα της σχολης αλλα και στην δραστηριοποιηση που θα εχεις. Οποτε ενα εχεις σκοπο να δουλεψεις στην Ελλαδα θα εχεις περισσοτερη επιτυχια εαν μεινεις στην Ελλαδα αφου θα μπορεις να ερθεις σε επαφη με μουσικους απο την αρχη των σπουδων σου.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυσικα πανεπιστημια υπαρχουν πολλα, και σε αγγλια αλλα και σε Ευρωπη.

 

Για ευρωπη δεν ξερω, για αγγλια ομως τα περισσοτερα πανεπιστημια εχουν και τμημα μουσικης, ορισμενα μαλιστα φημιζονται για το υψηλο επιπεδο σπουδων που παρεχουν. Για βασικο πτυχειο τα διδακτρα ειναι παντου τα ιδια...για τη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις για να μπεις μπορεις να απευθυνθεις στο Βρετανικο Ινστιτουτο, θα σου απαντησουν καθε ερωτημα σου.

 

Βεβαια οπως ειπες δεν ξερεις να διαβαζεις πενταγραμμο...δεν ξερω αν θα σε δεχτουν πανεπιστημια αν δεν εχεις εστω στοιχειωδεις γνωσεις μουσικης.

 

Η συμβουλη μου ειναι να ψαξεις τι σχολες/πανεπιστημια υπαρχουν στην Αγγλια και στην υπολοιπη Ευρωπη και αν τελικα αποφασισεις να προσπαθησεις να πας σε καποιο απο αυτα να στρωθεις σαν τρελος να μαθεις αγγλικα και θεωρια της μουσικης μεσα σε 1-2 χρονια. Δε βλεπω καποιο αλλο τροπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω για ολη την βοηθεια που μου δωσατε...! απεριψα την κρητη για καποιους λογους 1)η σχολη βγαζει ανθρωπους που θελουν να δουλεψουν περισσοτερο πανω στην ακουστικη και στην διαμορφωση ενος μερους κτλ και οχι τοσο με ηχοληψια..εχω μιλισει με αποφοιτους και με παιδια οταν πηγα για εγγραφη προχτες.

2) υπαρχουν αρκετα προβληματα στην σχολη οπως και σε καθε σχολη της ελλαδας

 

προτιμω εξωτερικο γτ θελω να κανω κτ ξεχωριστο οχι οσον αφορα το χαρτι που θα παρω απο την σχολη,, δλδ δν με ενδιαφερει να παω σε πανακριβα κολλεγια της αγγλιας

παντα ψαχνω κτ οικονομικο

τωρα αν ξερετε καμια σχολη οικονομικη και τον τροπο που μπορω να κανω την εγγραφη πειτε μου.. αλλιως αν δν βρω κατι τωρα πολυ πιθανο να πω ρεθυμνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν, μιας και είσαι 18 ετών... μάλλον φαντάζεσαι πόσο δύσκολο είναι για τον άλλον να διαβάζει κείμενα γραμμένα με στενογραφία... γτ γμτ είναι κ πλύ πρξνο... ;D

 

Κατά τα άλλα.

 

Το εξωτερικό θα κοστίσει πιο πολύ από το να πας Κρήτη (γενικά μιλώντας, έτσι; Προφανώς υπάρχουν και άλλες επιλογές, αλλά στα κεντρικά μέρη της Ευρώπης, έτσι είναι τα πράγματα). + τα δίδακτρα.

 

Αν δεν έχεις ιδέα από νότες, κι εμένα, όπως και του Οδυσσέα, μου φαίνεται δύσκολο να σε πάρουν σε Αγγλικό πανεπιστήμιο για μουσική.

 

Αλλά, στο τέλος, τέλος, έχω μια εντύπωση ότι η ηχοληψία, είναι κάτι που το μαθαίνει κανείς κυρίως στην πράξη (γιατί το θεωρητικό μέρος το διαβάζει από βιβλία). Άρα μήπως να πας σε όποια σχολή έχεις μπει (Ρέθυμνο) και να βρεις ευκαιρίες από 'δω κι από 'κει για να κάνεις πρακτική; Ή και μόνος σου, κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου