Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ''ενδεδειγμένο'' μπάσο για ατμοσφαιρικό ροκ??


Niv Mizzet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι, μην το λες αυτό.

Κάνεις τα σωστά βήματα.

Για αυτό και εγώ πρότεινα το http://fender.com/products/search.php?partno=0196600821

Πολύ καλό στις ατμόσφαιρες και κοντά στο budget σου αλλά χρειάζεται να κάνεις κάποιες μικρές υποχωρήσεις.

Όταν του χρόνου (ή παρα χρόνου) ολοκληρώσεις την εκπαίδευσή σου προχωράς σε κάτι πραγματικά καλό (custom κατά προτίμηση)

 

πολυ ομορφο, νομιζω οτι ενα τετοιο μπασο θα ηταν υπεραρκετο για τους περισσοτερους... :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μην φαγωθείς να πάρεις 5χορδο, επειδή έτσι πρέπει ή επειδή μπορεί να έχεις την εντύπωση πως είναι πιο advanced όργανο ;)

Γιατί υπάρχουν και τα εξάχορδα. ;D

 

Αγαπητέ Mizzet.

Μη πετας τα λεφτά (του μπαμπά) σου.

Ασε τη μπασοφαγούρα και τη μπουρδες που σου πετάμε σε κάθε φόρουμ και κάνε τα μαθήματά σου και παίξε με το γκρουπ σου.

Αν έχεις φαγωθείς για ατμόσφαιρες και σύννεφα πάρε μια πεταλιέρα της προκοπής και βγάλτης τα μάτια.

Σαν καταλάβεις τι θέλεις (και αν θέλεις) να παίζεις και πως (και πιάσεις και καμμιά δουλειά) χώστα όλα για το πάθος.

Μέχρι τότε............... υπομονή.

Αντε και καλό ΣΚ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι πολύ τυχερός που έχεις φίλους οι οποίοι έχουν αρκετή εμπειρία. Οπότε μην αγχώνεσαι πολύ. Επικεντρώσου στη μουσική. Ο ήχος είναι κάτι που βελτιώνεται με το παίξιμο ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ.

 

Και μην φαγωθείς να πάρεις 5χορδο, επειδή έτσι πρέπει ή επειδή μπορεί να έχεις την εντύπωση πως είναι πιο advanced όργανο ;)

 

ναι το ξερω, βασικα απο τη μικρη εμπειρια μου απαιτουνται θεωρια + πρακτικη με αλλους εξισου...

και στο 2ο συμφωνω...αν δεν παιξω 3-4 χρονια 4χορδο νομιζω δεν μπορω να εχω καν αποψη για το αν θα θελα 5χορδο καποια στιγμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπάρχουν και τα εξάχορδα. ;D

 

Αγαπητέ Mizzet.

Μη πετας τα λεφτά (του μπαμπά) σου.

Ασε τη μπασοφαγούρα και τη μπουρδες που σου πετάμε σε κάθε φόρουμ και κάνε τα μαθήματά σου και παίξε με το γκρουπ σου.

Αν έχεις φαγωθείς για ατμόσφαιρες και σύννεφα πάρε μια πεταλιέρα της προκοπής και βγάλτης τα μάτια.

Σαν καταλάβεις τι θέλεις (και αν θέλεις) να παίζεις και πως (και πιάσεις και καμμιά δουλειά) χώστα όλα για το πάθος.

Μέχρι τότε............... υπομονή.

Αντε και καλό ΣΚ.

 

Indeed. Προς το παρόν πιστεύω είσαι καλυμμένος από μπάσσο με αυτό που έχεις (εγώ χειρότερο έχω  ;D). Ψάξου λίγο παραπάνω με το τι θες, με τις τυχόν αδυναμίες που μπορεί να έχει το μπάσσο σου και αργότερα, όταν πλέον θα είσαι σίγουρος για το τι και πως θες/χρειάζεσαι αγοράζεις ένα καλύτερο.

 

Επίσης, οι προτάσεις για rick καλές (απίστευτα όργανα) αλλά όντως δεν είναι για όλους. Είναι αρκετά περίεργα σε όλα τους και δεν θα πρότεινα με τίποτα σε αρχάριο να πάρει τυφλά rick - πόσο μάλλον δε τόσο "νωρίς".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, οι προτάσεις για rick καλές (απίστευτα όργανα) αλλά όντως δεν είναι για όλους. Είναι αρκετά περίεργα σε όλα τους και δεν θα πρότεινα με τίποτα σε αρχάριο να πάρει τυφλά rick - πόσο μάλλον δε τόσο "νωρίς".

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπάρχουν και τα εξάχορδα. ;D

 

Αγαπητέ Mizzet.

Μη πετας τα λεφτά (του μπαμπά) σου.

Ασε τη μπασοφαγούρα και τη μπουρδες που σου πετάμε σε κάθε φόρουμ και κάνε τα μαθήματά σου και παίξε με το γκρουπ σου.

Αν έχεις φαγωθείς για ατμόσφαιρες και σύννεφα πάρε μια πεταλιέρα της προκοπής και βγάλτης τα μάτια.

Σαν καταλάβεις τι θέλεις (και αν θέλεις) να παίζεις και πως (και πιάσεις και καμμιά δουλειά) χώστα όλα για το πάθος.

Μέχρι τότε............... υπομονή.

Αντε και καλό ΣΚ.

 

χαχα...η αληθεια ειναι οτι ο πατερας μου δεν θα μου εδινε φραγκο για οτιδηποτε εχει σχεση με μουσικη...και δουλεια εχω...

στα υπολοιπα προφανως εχεις δικιο, απλα και η κουβεντα ωραια ειναι...

καλο σκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα...ασε τωρα που λενε τωρα ολοι για precision...παντως το mirage μετραει...

 

Ολα τα album των Camel  μετράνε ...τα πρώτα τέσσερα δηλαδή  ...με Ferguson ..μετά έγιναν.. Camel filter …Camel  ...lights … κλπ κλπ μέχρι  και ο Καρέλιας τους άφησε  ;)

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα album των Camel  μετράνε ...τα πρώτα τέσσερα δηλαδή  ...με Ferguson ..μετά έγιναν.. Camel filter …Camel  ...lights … κλπ κλπ μέχρι  και ο Καρέλιας τους άφησε  ;)

 

 

 

μονο το Mirage εχω ακουσει δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ολα τα album των Camel  μετράνε ...τα πρώτα τέσσερα δηλαδή  ...με Ferguson ..μετά έγιναν.. Camel filter …Camel  ...lights … κλπ κλπ μέχρι  και ο Καρέλιας τους άφησε  ;)

 

 

 

Τα 4 πρώτα (Camel, Mirage, Snow Goose & Moonmadness) είναι νομίζω πέρα απο κάθε κριτική και προσωπικά δεν τα βαρέθηκα ποτέ -το αντίθετο! Η αλήθεια είναι πως τα καπνά τους μαγαρίστηκαν στο πέρασμα του χρόνου, άλλοτε περισσότερο κι άλλοτε λιγότερο, φαίνεται όμως πως τους είχε μείνει κάποιο απόθεμα απο vintage καπνά, γιατί τα άλμπουμ Rajaz & Harbour of Tears στέκουν κοντά -ή και δίπλα- στα θρυλικά πρώτα τους. Οι Camel ποτέ δεν ξεφτιλίστηκαν και δεν ξεπουλήθηκαν, ο δε Andy Latimer είναι ένας κολοσσός της κιθάρας. Αλλά θα μου πείς ο μακαρίτης  :( Peter Bardens ή ο Andy Ward δεν ήταν; Η συναυλία τους που είδα πριν λίγα χρόνια ήταν καταπληκτική και απλά επιβεβαιώνει πως κάποιοι καλλιτέχνες είναι ταγμένοι, αληθινοί και άμεσοι, ανεξαρτήτως γούστων και ματαιοδοξιών.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου