Προς το περιεχόμενο

Μανία με τα κομμάτια των άλλων


spewfy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, να θυμήσω ότι στην ελληνική γλώσσα υπάρχει ειδικός όρος για τον χειριστή μουσικού οργάνου ο οποίος παίζει κομάτια άλλων (όχι δικά του), καίτοι μπορεί να είναι δεξιοτέχνης, καίτοι μπορεί να είναι άριστος στο να τα παίζει, καίτοι μπορεί να τα παίζει σε κλειστό χώρο (π.χ. ταβέρνες, καπηλιά (κάποτε), κλαμπς (σήμερα)) ή σε ανοικτό χώρο (πλατείες, δρόμοι κλπ).

 

Ξέρετε ποιος είναι αυτός ο όρος;

 

(Hint: δεν είναι "μουσικός")

 

Υ.Γ. Με την απάντηση του παραπάνω θα καταλήξουμε και σε συμπεράσματα για το αν είναι μουσικός ο Dylan.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως, να θυμήσω ότι στην ελληνική γλώσσα υπάρχει ειδικός όρος για τον χειριστή μουσικού οργάνου ο οποίος παίζει κομάτια άλλων (όχι δικά του), καίτοι μπορεί να είναι δεξιοτέχνης, καίτοι μπορεί να είναι άριστος στο να τα παίζει, καίτοι μπορεί να τα παίζει σε κλειστό χώρο (π.χ. ταβέρνες, καπηλιά (κάποτε), κλαμπς (σήμερα)) ή σε ανοικτό χώρο (πλατείες, δρόμοι κλπ).

 

Ξέρετε ποιος είναι αυτός ο όρος;

 

(Hint: δεν είναι "μουσικός")

 

Διασκευαστής.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταραβερτζής μήπως...? ::)(ναι δεν γουστάρω τον Dylan... 8))

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, να θυμήσω ότι στην ελληνική γλώσσα υπάρχει ειδικός όρος για τον χειριστή μουσικού οργάνου ο οποίος παίζει κομάτια άλλων (όχι δικά του), καίτοι μπορεί να είναι δεξιοτέχνης, καίτοι μπορεί να είναι άριστος στο να τα παίζει, καίτοι μπορεί να τα παίζει σε κλειστό χώρο (π.χ. ταβέρνες, καπηλιά (κάποτε), κλαμπς (σήμερα)) ή σε ανοικτό χώρο (πλατείες, δρόμοι κλπ).

 

Ξέρετε ποιος είναι αυτός ο όρος;

 

Λαζόπουλος?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, να θυμήσω ότι στην ελληνική γλώσσα υπάρχει ειδικός όρος για τον χειριστή μουσικού οργάνου ο οποίος παίζει κομάτια άλλων (όχι δικά του), καίτοι μπορεί να είναι δεξιοτέχνης, καίτοι μπορεί να είναι άριστος στο να τα παίζει, καίτοι μπορεί να τα παίζει σε κλειστό χώρο (π.χ. ταβέρνες, καπηλιά (κάποτε), κλαμπς (σήμερα)) ή σε ανοικτό χώρο (πλατείες, δρόμοι κλπ).

 

Ξέρετε ποιος είναι αυτός ο όρος;

 

(Hint: δεν είναι "μουσικός")

 

Υ.Γ. Με την απάντηση του παραπάνω θα καταλήξουμε και σε συμπεράσματα για το αν είναι μουσικός ο Dylan.

 

 

 

Χμμ...ερμηνευτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο, θα σας το πω τη Δευτέρα, διότι έπεται συναυλία μελών και ΔΕΝ θέλω να δώσω την εντύπωση ότι σκοπεύω να θίξω κανέναν. Άλλωστε, ο όρος δεν είναι προσβλητικός, απλά έχει ενδιαφέρον ότι υπάρχει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κλαψτσιμπαλιaεστας"? (το a με umlaut για τους γερμανομαθεις.. ;D)

 

γνωστος και ως "πανγυρτζιες"?

 

το εγραψα οπως προφερεται συνηθως στα Βαρδουσια Ορη οπου εχω γινει μαρτυρας πολλων "μουσικων δρωμενων",σε ενα απο αυτα ειχα παιξει και με την πρωτη μου μπαντα και μολις μπηκαμε στο χωριο ακουσα το αμιμητο απο τον δημαρχο του

 

"ελ'παιδια οι κλαψτσιμπαλιεστες εισαστ'?"

 

"Ματουλ' ηρθαν οι πανγυρτζιδς,βγαλε μαρη κανα τσιπουρ' να τα κερασμ' τα πιδια!"

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έγραψε ο SF μου θύμησαν την επική λέξη :

 

Κλαπατσιμπανάς (τα δε μουσικά όργανα, αναφέρονται ως "κλαπατσίμπανα").

 

:) :) :)

 

 

 

Υ.Γ. Όχι, δεν είναι αυτή η λέξη...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δε μουσικά όργανα, αναφέρονται ως "κλαπατσίμπανα"

 

με εξαιρεση τα ντραμς, αυτα λεγονται "η ΤΖΑΖ" ;D ,εξ ου και το αμιμητο "μη πειραζς τιε τζαζ" που μου ειχε πει ενας "ντραμιστας" σε πανηγυρι οταν τολμησα να περιεργαστω τα (ο θεος να τα κανει) ντραμς του...  

 

παντως αν δεν ειναι ο Ντυλαν μουσικος τοτε εγω ειμαι ο Μπετοβεν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου