Προς το περιεχόμενο

<<Βαλτε δωρεαν μουσική στο web>> Peter Gabriel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

«Πάρτε το απόφαση δισκογραφικές και καλλιτέχνες. Ελάχιστοι είναι αυτοί που εξακολουθούν να αγοράζουν μουσική online. Πρέπει λοιπόν να βρείτε άλλους τρόπους για να βγάζετε χρήματα». Κάτι που αποτελεί κοινό μυστικό για τους μουσικόφιλους, παραδέχεται και ο Πίτερ Γκάμπριελ με άρθρο του στην εφημερίδα «Τhe Τimes».

«Πολλοί δεν θέλουν πια να πληρώσουν για τη μουσική τους. Αυτό είναι γεγονός. Θα δώσουν λεφτά για να πάνε σε συναυλίες ή να κατεβάσουν μουσική για το κινητό τους αλλά η πλειοψηφία των ανθρώπων κάτω των 30 δεν θα πληρώσουν για να κατεβάσουν μουσική. Είναι μία πραγματικότητα που όλοι οι καλλιτέχνες- κι εγώ μαζί- πρέπει να μάθουμε να αποδεχόμαστε και να προσαρμοστούμε ανάλογα. Οι καλλιτέχνες θα επιβιώσουν μόνο αν μάθουν να εκμεταλλεύονται τη νέα πραγματικότητα που διαμορφώνει η ψηφιακή μουσική επανάσταση».

Το βασικό ερώτημα για τους μουσικούς και τις δισκογραφικές είναι πώς θα βρουν τον τρόπο να προμηθεύουν το κοινό τους με δωρεάν μουσική έχοντας παράλληλα κέρδη. Για τον σκοπό αυτό, έχουν αναπτυχθεί διάφορα καινούργια μοντέλα που δοκιμάζονται στην πράξη. Ο Γκάμπριελ προτείνει το site We7 στη διεύθυνση http://www.

we7. com. «Η αρχή λειτουργίας του είναι απλή: Πρόκειται για μία μουσική υπηρεσία που βγάζει χρήματα από τις διαφημίσεις και αφήνει ικανοποιημένες όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές. Οι χρήστες κατεβάζουν δωρεάν μουσική και οι καλλιτέχνες πληρώνονται». Το μόνο «κόστος» είναι ότι ο χρήστης πρέπει να ακούσει διαφημίσεις, όπως ακούει στο ραδιόφωνο. Οι διαφημίσεις μάλιστα, μπορούν να είναι προσαρμοσμένες στις προτιμήσεις του χρήστη. «Σήμερα, η αξία της ιδιοκτησίας έχει αντικατασταθεί από την αξία της πρόσβασης σε έναν κόσμο όπου οι επισκέψεις σε ένα site αξίζουν περισσότερο από τις πωλήσεις. Η πρόσβαση είναι ο βασιλιάς. Στον ψηφιακό κόσμο, το δικαίωμα δημιουργίας αντιγράφων (το κοπιράιτ) δεν υφίσταται. Πρέπει να είμαστε ευέλικτοι, γρήγοροι και προσαρμόσιμοι και να εξερευνήσουμε όλα τα νέα μοντέλα». Ο Γκάμπριελ ενθαρρύνει όλους τους νέους καλλιτέχνες να ψάξουν ποιο μοντέλο τους ταιριάζει καλύτερα. Κάποιες ιδέες, λέει, δεν θα δουλέψουν για όλους.

Υπάρχουν όμως, ευκαιρίες για όλους. «Δημιουργήστε τη δική σας βάση δεδομένων και κρατήστε απευθείας επαφή με τους φαν σας. Ο νέος κόσμος μπορεί να μην είναι προβλέψιμος όπως ο παλιός, αλλά είναι πολύ πιο ενδιαφέρον, συναρπαστικός κι ελπίζω πιο δημοκρατικός.

 

 

Πηγή : Τα νεα , ADSLgr.com

 

 

 

Τι λέτε...?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

«Σήμερα' date=' η αξία της ιδιοκτησίας έχει αντικατασταθεί από την αξία της πρόσβασης »[/quote']

 

Πολύ σοβαρή και σωστή διαπίστωση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πετράν το έπιασε το θέμα...

 

¶ρα το θέμα είναι ποιός ελέγχει τα μέσα πρόσβασης.

 

Η γέρικη αλεπού μυρίστηκε ποια θα είναι η επόμενη πηγή χρήματος, και παίρνει θέση.

 

Το λόγο τώρα έχουν τα μανατζέρια, να πάρουν τις σωστές οικονομοτεχνικές αποφάσεις.

 

Γιατί εμένα μου λέει κάτι όμως ότι πάλι ο καταναλωτής θα βγει χαμένος;

 

Ο διαφημιστής, που ουσιαστικά θα χρηματοδοτεί αυτά τα projects, δε θα έχει λόγο στο περιεχόμενο, ώστε αυτό να είναι πιο ευπώλητο;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και για όσους δεν το ξέρουν ο Gabriel δίνει συναυλία στις 23 Ιουνίου στο Hyde park, και όλως τυχαίως θα είμαι εκεί και όλως τυχαίως έχω ήδη αγοράσει εισητήρια!!!! (¶σχετο με το όλο θέμα!!!!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πετράν το έπιασε το θέμα...

 

¶ρα το θέμα είναι ποιός ελέγχει τα μέσα πρόσβασης.

 

Η γέρικη αλεπού μυρίστηκε ποια θα είναι η επόμενη πηγή χρήματος' date=' και παίρνει θέση.

 

Το λόγο τώρα έχουν τα μανατζέρια, να πάρουν τις σωστές οικονομοτεχνικές αποφάσεις.

 

Γιατί εμένα μου λέει κάτι όμως ότι πάλι ο καταναλωτής θα βγει χαμένος;

 

Ο διαφημιστής, που ουσιαστικά θα χρηματοδοτεί αυτά τα projects, δε θα έχει λόγο στο περιεχόμενο, ώστε αυτό να είναι πιο ευπώλητο;[/quote']

 

Το λόγο τώρα έχουν τα μανατζέρια, να πάρουν τις σωστές οικονομοτεχνικές αποφάσεις.

 

Γιατί εμένα μου λέει κάτι όμως ότι πάλι ο καταναλωτής θα βγει χαμένος;

 

Ο διαφημιστής, που ουσιαστικά θα χρηματοδοτεί αυτά τα projects, δε θα έχει λόγο στο περιεχόμενο, ώστε αυτό να είναι πιο ευπώλητο;

 

Το μέσο πρόσβασης στην αρχή δεν το ελέγχει κανένας. Εσύ αυτή τη στιγμή είσαι μουσικός, εταιρία παραγωγής και εταιρία διανομής συγχρόνως. Αυτό που έχει σημασία (και αξία) είναι η μάζα. Το youtoube άρχισε να έχει ενδιαφέρον όταν απόκτησε κόσμο. Όταν απόκτησε πολύ κόσμο, τότε άρχισε να ενδιαφέρει τα μανατζέρια με κατάληξη να πουληθεί 1,5 ΔΙΣ $$.

Όταν λοιπόν συμβεί να έχει αυτό το περιεχόμενο (που να τραβάει τόσο κόσμο) λές ότι οι διαφημιστές είναι τρελλοί να χάσουν την κότα με το χρυσό αυγό?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πετράν το έπιασε το θέμα...

 

¶ρα το θέμα είναι ποιός ελέγχει τα μέσα πρόσβασης.

 

Η γέρικη αλεπού μυρίστηκε ποια θα είναι η επόμενη πηγή χρήματος' date=' και παίρνει θέση.

 

Το λόγο τώρα έχουν τα μανατζέρια, να πάρουν τις σωστές οικονομοτεχνικές αποφάσεις.

 

Γιατί εμένα μου λέει κάτι όμως ότι πάλι ο καταναλωτής θα βγει χαμένος;

 

Ο διαφημιστής, που ουσιαστικά θα χρηματοδοτεί αυτά τα projects, δε θα έχει λόγο στο περιεχόμενο, ώστε αυτό να είναι πιο ευπώλητο;[/quote']

 

συμφωνω...και σ'αυτο που λες με τον καταναλωτη οτι παλι χαμενος θα βγει ειναι αμφιλεγομενο!!παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι καμια εταιρια ποτε δε χανει!!ιδιαιτερα αν καθιερωθει και οπως οδευει η μουσικη βιομηχανια θα καταληξουμε σε τετοιες μεθοδους!!εδω μιλαμε οτι σε μια μικρη πολη την κατερινη που μενω πολλοι μα πολλοι ψαχνονται να προωθησουν τη μουσικη τους και ισως να πληρωθουν...χωρις αποτελεσμα βεβαια γιατι δεν ειναι αρκετα ψαγμενοι(αφου δε σκαμπαζουν απο noiz ρε παιδια!) :P Αρκει να δοθει εναυσμα και να γινει ''ρευμα'' κι αυτος ο τροπος εξαγωγης μουσικης και πολλοι πλεον θα πλευσουν προς αυτην την κατευθυνση...

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να παρω θεση για το ζήτημα,μονο να δηλωσω μια ανησυχια για το μελλον της διαφημισης.Σε μια ιστορια του Asterix, καποτε ειχε μπει ο κοσμος της διαφημισης στο Γαλατικό χωριο και το είχα βρει πολύ παραστατικό."Με καθε μενίρ,δώρο ενας σκλαβος"...αυτό μου θυμίζει αυτη η τοποθετηση...

 

Και το 2ο ειναι αυτό:

 

the future of advertising

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατί ανησυχείτε για το μέλλον της μουσικής και της διαφήμισης? Εδώ δεν ανησυχεί (και προσαρμόζεται ) ο Gabriel που είναι 60φεύγα και ανησυχείτε εσείς ή σας φοβίζει το καινούργιο? ΠΡΟΣΟΧΗ δεν κάνω τον ξύπνιο, με ενδιαφέρει πολύ πως αντιμετωπίζεται μια τέτοια τοποθέτηση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατί ανησυχείτε για το μέλλον της μουσικής και της διαφήμισης? Εδώ δεν ανησυχεί (και προσαρμόζεται ) ο Gabriel που είναι 60φεύγα και ανησυχείτε εσείς ή σας φοβίζει το καινούργιο? ΠΡΟΣΟΧΗ δεν κάνω τον ξύπνιο' date=' με ενδιαφέρει πολύ πως αντιμετωπίζεται μια τέτοια τοποθέτηση[/quote']

 

προσωπικα δε με ανησυχει!!!ουτως η αλλως η μουσικη χρειαζεται τη διαφημιση και η διαφημιση τη μουσικη!ειναι οργανικα δεμενες αυτες οι δυο εννοιες! 8)

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω μιλαμε οτι σε μια μικρη πολη την κατερινη που μενω πολλοι μα πολλοι ψαχνονται να προωθησουν τη μουσικη τους και ισως να πληρωθουν...χωρις αποτελεσμα βεβαια γιατι δεν ειναι αρκετα ψαγμενοι...

 

Αυτό θα το βλέπουμε συνέχεια από δω και περα γιατι όποιος εχει παρει ενα pc νομιζει οτι εγινε και μουσικος. Νομιζει οτι αφου εκανε μια λουπ[α ειναι ο 50cent και οτι τον αδικει το συστημα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου