Προς το περιεχόμενο

Two cabinets or not two cabinets?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας αγοράσει πρόσφατα κεφαλή καμπίνα Peavey XXX σκέφτηκα αν θα άξιζε τον κόπο σε μαγαζιά που έχουν ήδη μια καμπίνα να κουβαλήσω και τη δικιά μου ώστε να έχω δύο 4χ12.

Τώρα θα μου πείτε πιο ελληνικό μαγαζί σηκώνει τέτοιο set up αλλά ας σταθούμε καλύτερα στα ηχητικά οφέλη ή μειονεκτήματα. :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kατα την ταπεινη μου αποψη το μονο που θα καταφερεις ειναι να ταλαιπωρησεις τη...μεση σου & τα αυτια των δυστυχων ακροατων.

 

Περισσοτερα απο 30 βαττ & 1χ12 ηχειο δεν νομιζω να αντεχει κανενα κλειστο Αθηναϊκο μαγαζι (αντε ισως στο Γκαγκαριν να μπορεις να παιξεις με μια 4χ12 αλλα & παλι χαμηλα)

 

Και πρεπει να λαβεις υποψιν σου πως ενας κτηνωδης ενισχυτης με μια εξισουν κτηνωδη καμπινα οταν παιζουν χαμηλα (γιατι θα αναγκαστεις να χαμηλωσεις) δεν ειναι και οτι καλυτερο.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραία σίγουρα έχεις δίκιο αλλά όπως είπα ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει το πρόβλημα του χώρου. :wink:

 

Ηχητικά δεν παίζει τίποτα;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπαθάτε με αλλά μένο άναυδος

 

στο γκαγκάριν δεν μπορείς να ανοίξεις μια 4*12?

 

δεν καταλαβαίνω!

 

εκεί βλέπω μεγάλα ηχεία, πολλά μάλιστα, και εντάσεις στις συναυλίες που δεν σου επιτρέπουν να μιλήσεις στο διπλανό σου αν δεν γκαρίξεις στο αυτί του

 

και δεν μπορείς να ανοίξεις ένα ενισχυτή π.χ. 100W με μια 4*12?

 

δηλαδή ο δικός μου ο 100άρης ο marshall με τα 2*12 θα μπορούσε να "καλύψει" το γκαγκάριν σε ροκ συναυλία;;;;

 

δηλώνω άσχετος από live αλλά πάλι... εκπλήσσομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι ηχητικά θα έχεις μεγαλύτερη στερεοφωνική εικόνα, αλλά επίσης ένα αχαλίνωτο μπάσο, όχι σε ένταση τόσο όσο σε όγκο λόγω μεγάλης μετατώπισης του αέρα.

 

Την στερεοφωνική εικόνα όμως θα την νοιώθεις εσύ μόνο αντε και λίγο οι μπροστά σου θεατές, γιατί λογικά αυτή πρέπει να βγεί από το PA του μαγαζιού σε δεξιά και αριστερή πλευρά.

 

Εδώ βλέπουμε μεγάλα group που βάζουνε dummy καμπίνες κάργα σε στάδια και χρησιμοποιούν το πολύ 2 4x12 με μικρόφωνο. :roll:

 

Πραγματικά δεν νομίζω να σε ωφελίσει. Βέβαια όπως είπε και ο SF, με 2 συναυλίες τέτοιες την εβδομάδα αμα λάχει δεν ξαναπάς και γυμναστήριο οπότε κερδίζεις λεφτά... χμμ... :?

 

Εγώ πάντως δεν θα έμπαινα στον κόπο, παρα μόνο αν δεν μου άρεσε η 4x12 / 2x12 που θα έχει το μαγαζί. Εκεί δεν το συζητώ καν, κατευθείαν την δικιά μου. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παχύνει σίγουρα. Το θέμα είναι ότι ο χώρος είναι ικανός να δεχτεί αυτά τα δεδομένα? πχ. πήγα πρόσφατα στην συναυλία των wasp και δεν είχαν καλό ήχο καθόλου. Αυτό οφειλόταν καθαρά πιστεύω στην πολύ μεγάλη ένταση και όγκο του ήχου που είχαν. Το ίδιο setup σε ένα πολύ μεγαλύτερο μαγαζί πιστεύω θα ακουγόταν πολύ πολύ καλύτερα.

 

post EQ έχεις? Μήπως αυτό σου δώσει τον όγκο που θές? Δεν ξέρω απλά ιδέες λεω... :wink:

 

Μια άλλη καλή άξιοποίηση των 2 καμπινών (αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω το πολύ 2Χ12), που δίνει και όγκο είναι η λύση dry signal στην μια και "εφφεδιάρικο" 8O στην άλλη. Πολλές φορές ο όγκος χάνεται από την ύπαρξη εφφε στην αλυσίδα. Βέβαια δεν ξέρω το setup σου, απλά πάλι μια ιδέα λέω... :wink:

 

Ελπίζω να βοήθησα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Thanks Takis!Πολύ χρήσιμο!

 

 

Vandergraaf θα δοκιμάσω την πρόταση σου φαίνεται ενδιαφέρουσα :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου