Προς το περιεχόμενο

Two cabinets or not two cabinets?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμπαθάτε με αλλά μένο άναυδος

 

στο γκαγκάριν δεν μπορείς να ανοίξεις μια 4*12?

 

δεν καταλαβαίνω!

 

οχι βεβαια,μια και το παλκο ειναι μικρο,οπως αλλωστε και ο χωρος,οσες φορες εχω παιξει εκει και εχω χρησιμοποιησει μεγαλυτερο ενισχυτη απο αυτον που συνηθως χρησιμοποιω (εναν Mesa Boogie Mark 3 (1χ12),ρυθμισμενο στα 17 οπως βαττ) εχω αναγκαστει απο τον ηχοληπτη να παιζω το πολυ στο 2.....

 

οι "σειρες" με τις καμπινες Marshall ειναι εντελως pase & συνηθως ειναι πανω στη σκηνη για "μουρη" τα περισσοτερα γκρουπ,ακομα και σε μεγαλα σταδια,χρησιμοποιουν σαν "feeders" στην κονσολα μικρους ,ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΟΥΣ,ενισχυτες....και ακουνε απο τα μονιτορ η καποιον αλλο μικρο ενισχυτη πανω στη σκηνη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να και μια φωτο που τραβηξα στο Ολυμπιακο Σταδιο οταν επαιξε η Shakira.

Ειναι το rig του ενος απο τους δυο κιθαριστες...

 

3547576570e1cd6c7c1403a985d8217fe25ddcf8dbf3b2a135322dba.jpg

 

κατα τη γνωμη μου οτιδηποτε περισσοτερο απο αυτο ειναι Overkill...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ηχο δεν υπαρχουν νομοι, γι αυτο ειναι και τοσο γοητευτικος. Πρεπει να ακουσεις και να κρινεις μονος σου, αφου φυσικα εχεις αποφασισει το budget που θες να κινηθεις.

 

Η δικια μου επιλογη θα ηταν μια 4x12. Ακομα και σε μικρα μαγαζια, δεν θα εχεις προβλημα, αυτο γινεται εδω και δεκαετιες. Σου δινει τον πιο γεματο ηχο και ειναι το καλυτερο μονιτορ στη σκηνη για σενα. Ακομα και ιδια χροια να εχει με μια 2x12, ο ογκος και ο γεματος ηχος ειναι αναγκαιος. Φυσικα πρεπει να βρεις αυτοκινητο που με καποιο τροπο να χωραει. Απο εκει και περα το κουβαλημα ειναι ευκολο, οι περισσοτερες εχουν ροδες.

 

Στον αντιποδα, με καμπινα 1x10 να βγεις για live, ο ηχοληπτης θα σε βγαλει μεσω μικροφωνου, οποτε μικρο το κακο. Αν γνωριζει και δυο πραγματα, τον ογκο που χανεις απο τη μικρη καμπινα, μπορει να σου τον δωσει ο ιδιος μεσω κονσολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το ΧΧΧ??? Με γειά!

 

Thank you!!

 

Βρήκες το γκάζι που έψαχνες??? :wink:

 

Κατα 90% ναι.Με ένα retubing για να καλμάρω λίιίγο τα fuzzαρισμένα πρίμα του και πιστεύω θα έρθω πιο κοντά

:wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Satriani στο τελευταίο G3 έχει 2 κεφαλές και 3 καμπίνες με μικρόφωνα τοποθετημένα στις 2 απο αυτές.Κάτι ήθελε να πετύχει έτσι;;

 

Και ο Vai στο live της Θεσσαλονίκης είχε 2 καμπίνες.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Satriani στο τελευταίο G3 έχει 2 κεφαλές και 3 καμπίνες με μικρόφωνα τοποθετημένα στις 2 απο αυτές.Κάτι ήθελε να πετύχει έτσι;;

Υπαρχουν μπαντες που βγαινουν σε γηπεδο με 20 καμπινες. Ειτε για backup ειτε για poserια. Τα μικροφωνα τα βαζει ο ηχοληπτης, οχι ο κιθαριστας. Δεν εχει νοημα να εχεις πανω απο δυο μικροφωνα σε καμπινες του ιδιου κιθαριστα, εκτος απο εξαιρετικες περιπτωσεις. Το να λεμε ομως οτι η 4x12 ειναι υπερβολη, ακομα και σε γηπεδο... ειναι too much.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε μιλάμε για 20 καμπίνες αλλά νομίζω ότι μια 2η αν ψάχνεις αυτόν τον καμπινάτο ήχο δε θα ήταν υπερβολή.Παραμένει πάντα όμως το πρόβλημα ότι δεν μπορείς να το εκμεταλευτείς 100% γιατι οτι θα παίξεις θα παίξεις αλλά πως θα ακουστείς.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mωρε οτι εσυ θα "γουσταρεις" με μια 4χ12 σε ενα μπαρακι ειναι σιγουρο,το προβλημα ειναι οτι ΟΛΟΙ οι αλλοι θα θελουν να σε δολοφονησουν... :lol: :lol:

 

Το ζητημα σε ενα live ειναι ετσι κι αλλοιως να "βγαινεις" καλα απο το PA ,αυτο εχει σημασια,και οι μικροι ενισχυτες με ενα μονο μεγαφωνο "βγαινουν" πολυ καλυτερα στους μικρομεσαιους χωρους που κατα κανονα παιζουν τα ελληνικα γκρουπ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mωρε οτι εσυ θα "γουσταρεις" με μια 4χ12 σε ενα μπαρακι ειναι σιγουρο' date='το προβλημα ειναι οτι ΟΛΟΙ οι αλλοι θα θελουν να σε δολοφονησουν... :lol: :lol:

 

Το ζητημα σε ενα live ειναι ετσι κι αλλοιως να "βγαινεις" καλα απο το PA ,αυτο εχει σημασια,και οι μικροι ενισχυτες με ενα μονο μεγαφωνο "βγαινουν" πολυ καλυτερα στους μικρομεσαιους χωρους που κατα κανονα παιζουν τα ελληνικα γκρουπ.[/quote']

 

Για τα μπαράκια έχω έναν μικρό combo. :lol: :lol:

Αν κάτσει κανένα φεστιβάλ φοιτητικό σε καλό χώρο να μη φέρω καμπινούλα; :oops: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου