Προς το περιεχόμενο

Two cabinets or not two cabinets?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγα μη καθεσαι να κουβαλας..πες τους να στη φερουνε αυτοι :lol:

 

Παντως σου μιλω εκ .....μπυρας :lol:

Δεν αξιζει τον κοπο ο μεγαλος ενισχυτης.

Κατεστρεψα τη μεση μου και καταταλαιπωρηθηκα χρονια κουβαλωντας twin reverbs & καμπινες Marshall για να καταληξω να παιζω εναν Pro Junior 15w & να εχω τον καλυτερο ηχο που ειχα ποτε....

 

Στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα.. :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι?Και στο πορτ μπαγκαζ :lol: πως μπαινει τσουλωντας?? :lol: :lol:

 

Και μπορεις να την βγαλεις απο το σπιτι σου ολομοναχος (και να κρατας στο αλλο χερι σου την πεταλιερα σου & να εχεις στον ωμο την κιθαρα σου?

 

Και τωρα που εισαι νεος και ελευθερος :lol: ,οι ροδες αυτες σου δινουν την ευκαιρια να "συνομιλεις" μετα το Live χαλαρα με τα. ..κοριτσακια :lol: του ακροατηριου που σε θαυμασαν & εκδηλωνουν τωρα το "ενδιαφερον" τους για εσενα :lol: η σε αναγκαζουν να ψαχνεις κανα κολλητο στις 2 η ωρα το πρωϊ για να σε βοηθησει να την φορτωσεις στο καρο σου?? :lol: :lol:

 

Sorry αλλα δεν θα παρω,κομπακι (οσο μικροτερο τοσο καλυτερο) & παλι κομπακι!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να πώ ότι συμφωνώ με τον SF σχεδόν σε όλα τα σημεία της τοποθέτησής του. :wink:

 

Βέβαια SF οπ'ότι έχω καταλάβει δεν παίζεις πράγματα με NUMetal/Metal/H.Rock ήχο, όπότε το προσωπικό παράδειγμα διαφοροποιείται λίγο πιστεύω στην περίπτωση του janick. Λίγο όμως... 8)

Για μένα μιλώντας για stereo setup το ιδανικό είναι 2 καπίνες 1Χ12 σε κλειστούς μέχρι μεσαίους χώρους και 2 καμπίνες 2Χ12 για μεγάλα μαγαζιά και ανοιχτούς χώρους (Ελληνικά δεδομένα). Πάντα βέβαια με σωστό πανάρισμα και πέρασμα σε PA και πάντα για αυτό το είδος μουσικής που χρειάζεται "βαθιά" γκάζια.

 

Οτιδήποτε άλλο εξτρά πιστεύω ότι μετράει πλέον μειον στον ήχο και όχι συν.

 

Δες έδώ και 2 παράδειγματα ευρωπαικού/παγκοσμίου επιπέδου setup και σύγκρινε.

 

Steve Vai:

vai_steve_1999.gif

 

A Perfect Cicle:

perfectcircle_billie_2000.gif

 

και μην ξεχνάς τον edge που όλα του τα ψηγεία καταλήγουν απλώς σε 2 AC-30 (πχ στον πολύ μικρό χώρο του Slane Caste...) και ο ήχος του είναι γε(α)μάτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν ειναι τόσο τραγικά.Το αμάξι μου τα χωράει.Ασανσέρ έχω στην οικοδομή πάκρινγ κάτω απο το σπίτι μου ακριβώς και στα μέρη που έχω υπόψη μου να την κουβαλήσω απλώς την κατεβάζω απο το αμάξι και τα ροδάκια κάνουν τα υπόλοιπα :wink:

 

Υ.Γ Κάτι θα βρεις να πεις είμαι σίγουρος :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το στερεο δεν ειναι απαραιτητο,ισα ισα πολλες φορες λειτουργει αρνητικα (ετσι κι αλλοιως πολυ σπανια βγαινει και απο το PA stereo)

 

O ΕDGE εχει 5 ενισχυτες στη σκηνη (2 Vox,2 Fender Tweed Deluxe & εναν Blues Jr) & και τους χρησιμοποιει σε διαφορους συνδιασμους,και πολλες φορες χρησιμοποιει μονον εναν τη φορα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν είναι απαραίτητο... λέω αν θέλει κάποιος να παίξει στέρεο. :wink:

 

Όταν ο κιθαρίστας των Slipknot παίζει με 2 4Χ12 σε στάδια, εσύ θές να παίξεις με 2 4Χ12 στο Gagarin??? 8O

Νομίζω too much ότι είναι... απλά γνώμη μου.

 

Να σου πώ και κάτι. Δοκιμασέ το μια φορά να δεις αν σου κάνει. το πολύ πολύ να ταλαιπορηθείς σε ένα live. (Ρώτα και τον κόσμο όμως μετά...) Γιατί στο κάτω κάτω αυτό είναι που πρέπει να σε νοιάζει. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμενα παραδειγματα δεν μας βοηθανε. Ολοι οι κιθαριστες εχουν roadies για κουβαλημα και guitar techs για συνδεσεις, κουρδισμα και οτιδηποτε τεχνικο. Τους δινουν την κιθαρα στο χερι και παιζουν, οποτε μπορουν να εχουν οτι ζητησουν. Απο combo μεχρι full stack.

 

Eπειδη κι εγω μιλαω εκ πειρας και για σκληρο ηχο, οχι για funk & country, το πιο μικρο μαγαζι που μπορω να θυμιθω ειναι το παλιο (πριν το 95) ΑΝ στα εξαρχεια. Οι καμπινες του μαγαζιου ηταν μια 2x12 και μια 4x12, οταν η μπαντα ειχε δυο κιθαριστες επαιζαν και οι δυο. Και φυσικα καποιοι εφερναν και εξτρα καμπινες-μηχανηματα. Δεν ειχα δει κανεναν να φευγει επειδη ηταν δυνατα ο ηχος, αντιθετα ολοι γουσταραν. Απο 'κει και περα παιζει ρολο τι παιζεις και σε ποιους απευθυνεσαι. Αν το μαγαζι εχει τραπεζακια με κυριλε κοσμο που θελει να πιει το ποτο του ησυχα, τοτε δεν μπορω να βοηθησω, δειλωνω αναρμοδιος.

 

Σε χωρους ομως τυπου Gagarin, ανετα μπορεις να κουβαλησεις μια 4x12, οπως ειπα θα ειναι το καλυτερο monitor για σενα και θα εχεις ογκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ μαζι σου Κώστα αλλά συμφωνώ σε ένα πράγμα που είπες:

 

"σε ποιους απευθυνεσαι"

 

σε αυτό συμφωνώ 100%. Συγνώμη αν θίξω κανέναν σας διαβεβαιώ ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός μου, αλλά εδώ μιλάμε για ποιότητα ήχου σε ένα εντελώς διαφορετικό επίπεδο.

Το αν πειράζει τον συγκεκριμενο κόσμο που κάνει σαματά και σπροξίδια/πανικό μπροστά: μα φυσικά και όχι! και κατσαρόλες να τους πετάξεις απο την σκηνή δεν θα το καταλάβουν, θα νομίζουν ότι ήταν ο διπλανός...

Δεν μιλάμε όμως με αυτό το κριτήριο εδώ... :?

 

Εμείς έχουμε παίξει σε άλλο τόνο μια φορά απο ότι τραγουδούσε ο τραγουδιστής... :oops: και από κάτω τα σπάγανε... γ@@ώ περάσανε όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου