Προς το περιεχόμενο

Guitar swirl!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερες forum.. πριν λιγες μερες ανακαλυψα μια..εμ..καλυτερα εναν "τροπο" βαφης του body της αγαπημενης σας strat και οχι μονο (πιστευω)  ;D ;D

 

το λεγομενο Guitar Swirl..

ξεκινηστε απο

και καλη διασκεδαση με τα related ..

 

(οσοι γνωριζουν ηδη ας μας διαφωτισουν λιγο γιατι τo μονo που βρηκα online ηταν συμβουλες τυπου :" προσεξτε την θερμοκρασια του νερου " χωρις να λεει ποια πρεπει να ειναι κλπ  :P )

 

 

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι γνωριζουν ηδη ας μας διαφωτισουν λιγο

και εγώ θα ήθελα λίγο διαφώτιση...πώς γίνεται να βάζεις το σώμα της κιθάρα σε νερό...και πόσα χρόνια μετά περιμένεις για να φύγει η υγρασία....και να ξεφουσκώσει το ξύλο!

Ωραία τα βιντεάκια στο youtube...αλλά παραλείπει (μάλλον) να σου πεί με τι έχει περάσει τη κιθάρα πριν τη βάλει στο κουβά...ή πως είναι σε ένα χρόνο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ θα ήθελα λίγο διαφώτιση...πώς γίνεται να βάζεις το σώμα της κιθάρα σε νερό...

 

:o

 

Ο ιδανικός τρόπος για να έχεις μετά το απόλυτο...κουπί! ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ θα ήθελα λίγο διαφώτιση...πώς γίνεται να βάζεις το σώμα της κιθάρα σε νερό...και πόσα χρόνια μετά περιμένεις για να φύγει η υγρασία....και να ξεφουσκώσει το ξύλο!

Ωραία τα βιντεάκια στο youtube...αλλά παραλείπει (μάλλον) να σου πεί με τι έχει περάσει τη κιθάρα πριν τη βάλει στο κουβά...ή πως είναι σε ένα χρόνο...

 

Κάπου είχα διαβάσει κάτι λεπτομέρειες για αυτή τη τεχνική.

 

1) Πρέπει να ψεκάσεις το σώμα με αρκετό sealer ακόμη και να μην είναι πορώδες το ξύλο,  έπειτα του ρίχνεις το αστάρι και τέλος το βασικό χρώμα (background). Όλα αυτά το αδιαβροχοποιούν 

2) Δε μασκάρεις τίποτα, ούτε το neck pocket (Μεγάλο πρόβλημα κατά την άποψή μου) 

3) Δεν ανοίγεις για κανένα λόγω τρύπες για βίδες, τύπου pickguard (Το κάνεις μετά το βερνίκωμα

4) Τέλος αφού στεγνώσει λίγο η μπογιά που έχουν μέσα στους κουβάδες (πρέπει να είναι enamel paints) διώχνεις την υγρασία με πεπιεσμένο αέρα.

 

Κάπως έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πολυ ωραιος στυλ χρωματισμου...

 

Γιατι να μην στεγνωσει ομως δεν καταλαβα... Ουτε 10 δευτερολεπτα δεν εμεινε μεσα... Οντως κινδυνευει η κιαθαρα μετα ? Εξαλου το σωμα μπηκε μεσα οχι το μανικι ?

 

εγω εχω μια αλλη αποροια ... τι χρωματα ειναι αυτα ακριβω οπου κολλησαν αμεσω πανω στο σωμα της κιθαρας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει κάτι λεπτομέρειες για αυτή τη τεχνική.

 

1) Πρέπει να ψεκάσεις το σώμα με αρκετό sealer ακόμη και να μην είναι πορώδες το ξύλο,  έπειτα του ρίχνεις το αστάρι και τέλος το βασικό χρώμα (background). Όλα αυτά το αδιαβροχοποιούν   

2) Δε μασκάρεις τίποτα, ούτε το neck pocket (Μεγάλο πρόβλημα κατά την άποψή μου)   

3) Δεν ανοίγεις για κανένα λόγω τρύπες για βίδες, τύπου pickguard (Το κάνεις μετά το βερνίκωμα

4) Τέλος αφού στεγνώσει λίγο η μπογιά που έχουν μέσα στους κουβάδες (πρέπει να είναι enamel paints) διώχνεις την υγρασία με πεπιεσμένο αέρα.

 

Κάπως έτσι 

 

Έτσι είναι, ωστόσο δεν είναι τόσο τραγικά όσο φαίνονται τα πράγματα. Ακόμα και οι τρύπες για pickguard κλπ, μπορούν να κλείσουν προσωρινά και στεγανά. Επίσης το αρχικό στρώμα/αστάρι, προστατεύει μια χαρά το σώμα από υγρασία, μην είμαστε υπερβολικοί.

 

Να σημειώσω για κάποιους που μπορεί να μπερδευτούν (έχω διαβάσει αυτή την παρανόηση σε 2-3 ξένα fora), ότι αυτά τα φινιρίσματα ουδεμία σχέση έχουν με τα τύπου shmear που κάνει ο Tyler. Εκείνα είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολα (και πολύ πιο όμορφα, ΚΤΤΜΓ) μπορείς δε να ελέγξεις ακριβώς τι θα γίνει (ενώ εδώ είναι στο γάμο του καραγκιόζη).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρωματα ειναι νεφτοδιαλυτα προφανως για να επιπλεουν!

Λογικα πρεπει να μην υπαρχει τρυπα πουθενα στο σωμα και να ειναι περασμενο ενα αναλογο sealer + ενα χρωμα για βαση.

Υπαρχουν βεβαια και οι ασταθμητοι παραγοντες του τυπου οτι παιζει να βγει κοτσανα και δε λεει πως το διορθωνεις. Αν και μπορεις να κανεις σχεδιακια στην επιφανεια!

Τα λουστρα και τα τριψιματα παντως δεν τα γλυτωνεις!  :-\

 

Aμα θελετε ωραιο swirl τυπωστε εναν Van Gogh  ;)

Van-Gogh-Guitar-Front-View-Sold-d.jpg.57f9a434e11e4f20aa2221e7e0c791b2.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πντως του τυπου του πετυχε τουλαχιστον χρωματικα... Τωρα το τι θα γινει αργοτερα στην κιθαρα ποιος ξερει... Απο την αλλη μπορει να ειναι καμια κιθ της πλακας και να μην τον νοιαζει... Αλλα φανηκε να ειναι γνωστης της καταστασης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα φανηκε να ειναι γνωστης της καταστασης....

Και εδώ είναι όλο το ζουμί...όταν όμως κάποιος δεν ξέρει και απλά βλέπει ένα βιντεάκι στο youtube που φαίνεται απλό...μπορεί έυκολα να καταλήξει με ένα φουσκωμένο (για πέταμα) ξύλο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου